Jak robić węzeł przesuwny – idealne zapięcie do bransoletki na sznureczku?

Do niedawna węzeł zderzakowy podwójny znany był jedynie jako solidny węzeł wspinaczkowy – aktualnie używany jest na co dzień przez wiele osób tworzących biżuterię. Daje wiele możliwości i jednocześnie jest łatwy i szybki w wykonaniu i doskonale zastępuje klasyczne zapięcia. Warto się go nauczyć – na jego bazie można też wymyślać kolejne zastosowania i sploty.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Węzeł przesuwny używany jest najczęściej do sznurkowych bransoletek z zawieszką. Jest to bardzo tania, ale efektowna biżuteria na co dzień, którą możesz wykonać w tzw. 5 minut.


Wystarczy niewielki odcinek dowolnego sznurka, przywieszka i ogniwko. Węzeł przesuwny zagościł na stałe w naszej rękodzielniczej branży, a w międzyczasie odnaleźliśmy więcej jego zastosowań.

Do wykonania węzła przesuwnego możemy wykorzystać praktycznie każdy rodzaj sznurka. Najczęściej używany jest sznurek bawełniany lub sznurek nylonowy, np. powlekany (ten bardziej błyszczący i odporny na warunki zewnętrzne). Czasem też używamy sznurka satynowanego czy sznurka z włóknem metalicznym. Nawet na grubym skręcanym sznurku lub cieniutkim, takim jak do mikro-makramy, da się wykonać węzeł przesuwny, choć będzie on mniej wygodny dla użytkownika. Końcówki sznurka możemy odcinać tuż przy węzłach lub pozostawić je nieco dłuższe i dodatkowo ozdobić maleńkimi koralikami, lub kryształkami.

Poniższy schemat obrazuje jak wykonać węzeł przesuwny. Każdy z końców sznurka przedstawiono w innym kolorze aby schemat był czytelniejszy.

węzeł przesuwny

Poniżej prezentujemy krótki przegląd sznurków, z których możemy wykonać bransolety z węzłem przesuwnym – zderzakowym.

A i Bsznurek skręcany Pega – jest to ozdobny sznurek z wyraźną fakturą, tworzący większe supły, końcówki wymagają zabezpieczenia  – sznurek nie topi się po przypaleniu. Dzięki wiskozowemu oplotowi węzły przesuwają się po nim dość łatwo. Do bransoletek polecamy wybierać sznurki cieńsze ok. 2 mm średnicy.

Csznurek powlekany, miękki, dobrze układający się, końcówki można delikatnie przypalać. Węzły przesuwają się po nim płynnie, z łatwością.

bransoletki z węzłem przesuwnym
 A i B– sznurek skręcany PEGA 2mm, C – sznurek  powlekany 1,4mm

Dsznurek metalizowany – ozdobny miekki sznurek, ładnie układający się, trochę sztywniejszy ze względu na dodatek metalicznych włókien, końcówki należy zabezpieczyć supełkami lub odrobiną kleju. Węzły ładnie się po nim przesuwają.

Esznurek satynowy – miękki ozdobny sznurek z satynowym połyskiem, węzły bardzo dobrze się po nim przesuwają.

Fnici S-lon heavy twist – grubsze nici/ cienki sznureczek, skręcany z połyskiem, gwarantuje subtelny wygląd bransoletki, węzły doskonale się na mim wiążą i gładko przesuwają, końcówki można przypalać. Nieco trudniejszy w użytkowaniu ze względu na jego rozmiar.

Węzeł zderzakowy przesuwny

G – rzemień naturalny –  sztywniejszy, tworzący większe węzły, nadający charakteru gotowemu projektowi. Końcówki nie wymagają zabezpieczenia. (W naszym sklepie kupisz także  rzemień zamszowy i rzemień syntetyczny)

Hnici nylonowe Griffin – cienkie nici z subtelnym połyskiem, skręcane gwarantują elegancki wygląd biżuterii, końcówki można przypalać. Ze względu na mały rozmiar nieco trudniejsze w użytkowaniu.

Bransoletki z węzłem przesuwnym
 G – węzeł przesuwny – jednostronny z naturalnego rzemienia w rozmiarze 2,5mm (przesuwa się tylko na jednym ramieniu), H -węzeł wykonany na niciach nylonowych Griffin 0.45mm.

Używając sznurków należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu końcówek – można je delikatnie zakleić kropelką kleju lub, te dobrze topliwe, przypalić zwykłą zapalniczką lub wygodnym narzędziem tzw. przypalaczem.

sznurek bawełniany 1mm
Sznurki powlekane o średnicy 1mm – na zdjęciu jeden z końców zabezpieczony przed strzępieniem.
węzeł przesuwany

Węzły przesuwne zderzakowe możemy z powodzeniem wykorzystywać w projektach naszyjników. Sprawdzą się one doskonale, tym bardziej że eliminują potrzebę montażu zapięcia, a długość naszyjników z węzłami przesuwnymi można regulować w bardzo szerokim zakresie (od długości przy szyi, aż po tzw. “pępkową”)

węzeł przesuwny naszyjnik
węzeł przesuwny naszyjnik
Węzeł przesuwny

Dla osób preferujących naukę “na żywo” przygotowaliśmy krótki film jak prawidłowo wykonać węzeł przesuwny.

Miłego tworzenia!
Królowa Karolina