Do niedawna węzeł zderzakowy podwójny znany był jedynie jako solidny węzeł wspinaczkowy – aktualnie używany jest na co dzień przez wiele osób tworzących biżuterię. Daje wiele możliwości i jednocześnie jest łatwy i szybki w wykonaniu i doskonale zastępuje klasyczne zapięcia. Warto się go nauczyć – na jego bazie można też wymyślać kolejne zastosowania i sploty.


Węzeł przesuwny używany jest najczęściej do sznurkowych bransoletek z zawieszką. Jest to bardzo tania, ale efektowna biżuteria na co dzień, którą możesz wykonać w tzw. 5 minut.


Wystarczy niewielki odcinek dowolnego sznurka, przywieszka i ogniwko. Węzeł przesuwny zagościł na stałe w naszej rękodzielniczej branży, a w międzyczasie odnaleźliśmy więcej jego zastosowań.

Do wykonania węzła przesuwnego możemy wykorzystać praktycznie każdy rodzaj sznurka. Najczęściej używany jest sznurek bawełniany lub bawełniany powlekany (ten bardziej błyszczący i odporny na warunki zewnętrzne). Czasem też używamy sznurka satynowanego czy sznurka z włóknem metalicznym. Nawet na grubym skręcanym sznurku lub cieniutkim, takim jak do mikro-makramy, da się wykonać węzeł przesuwny, choć będzie on mniej wygodny dla użytkownika. Końcówki sznurka możemy odcinać tuż przy węzłach lub pozostawić je nieco dłuższe i dodatkowo ozdobić maleńkimi koralikami lub kryształkami.

Poniższy schemat obrazuje jak wykonać węzeł przesuwny. Każdy z końców sznurka przedstawiono w innym kolorze aby schemat był czytelniejszy.

węzeł przesuwny

Poniżej prezentujemy krótki przegląd sznurków, z których możemy wykonać bransolety z węzłem przesuwnym – zderzakowym.

A i Bsznurek skręcany Pega – jest to ozdobny sznurek z wyraźną fakturą, tworzący większe supły, końcówki wymagają zabezpieczenia  – sznurek nie topi się po przypaleniu. Dzięki wiskozowemu oplotowi węzły przesuwają się po nim dość łatwo.

C – bawełniany sznurek powlekany, miękki, dobrze układający się, końcówki można delikatnie przypalać. Węzły przesuwają się po nim płynnie, z łatwością.

bransoletki z węzłem przesuwnym

A i B– sznurek skręcany PEGA 2mm, C – sznurek bawełniany powlekany 1,4mm

D – sznurek metalizowany – ozdobny miekki sznurek, ładnie układający się, trochę sztywniejszy ze względu na dodatek metalicznych włókien, końcówki należy zabezpieczyć supełkami lub odrobiną kleju. Węzły ładnie się po nim przesuwają.

Esznurek satynowy – miękki ozdobny sznurek z satynowym połyskiem, węzły bardzo dobrze się po nim przesuwają.

Fnici S-lon – grubsze nici/ cienki sznureczek, skręcany z połyskiem, gwarantuje subtelny wygląd bransoletki, węzły doskonale się na mim wiążą i gładko przesuwają, końcówki można przypalać. Nieco trudniejszy w użytkowaniu ze względu na jego rozmiar.

Węzeł zderzakowy przesuwny

D – nici metaliczne, E – sznurek satynowy, F – nici S-lon 0,62mm

G – rzemień naturalny –  sztywniejszy, tworzący większe węzły, nadający charakteru gotowemu projektowi. Końcówki nie wymagają zabezpieczenia.

Hnici nylonowe Griffin – cienkie nici z subtelnym połyskiem, skręcane gwarantują elegancki wygląd biżuterii, końcówki można przypalać. Ze względu na mały rozmiar nieco trudniejsze w użytkowaniu.

Bransoletki z węzłem przesuwnym

G – węzeł przesuwny – jednostronny z naturalnego rzemienia w rozmiarze 2,5mm (przesuwa się tylko na jednym ramieniu), H -węzeł wykonany na niciach nylonowych Griffin 0.45mm.

Używając sznurków należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu końcówki – można je delikatnie zakleić kropelką kleju lub, te dobrze topliwe, przypalić zwykłą zapalniczką lub wygodnym narzędziem tzw. przypalaczem.

sznurek bawełniany 1mm

Sznurki bawełniane – powlekane o średnicy 1mm – na zdjęciu jeden z końców zabezpieczony przed strzępieniem.

węzeł przesuwany

Węzły przesuwne zderzakowe możemy z powodzeniem wykorzystywać w projektach naszyjników. Sprawdzą się one doskonale, tym bardziej, że eliminują potrzebę montażu zapięcia, a długość naszyjników z węzłami przesuwnymi można regulować w bardzo szerokim zakresie (od długości przy szyi , aż po tzw. “pępkową”)

węzeł przesuwny naszyjnik

węzeł przesuwny naszyjnik

Węzeł przesuwny

Dla osób preferujących naukę “na żywo” przygotowaliśmy krótki film jak prawidłowo wykonać węzeł przesuwny.

Miłego tworzenia!

Królowa Karolina