MAKRAMA – splot podstawowy

W dzisiejszym kąciku dla początkujących makrama krok po kroku w 2 wersjach: z muszelką Kauri, do kompletu z ubiegłego tygodnia oraz makrama z wplecionymi koralikami. Splot można wykorzystać do stworzenia bransoletki lub samego zapięcia. Zachęcam do przećwiczenia razem ze mną 🙂

Na naszym blogu możecie znaleźć wcześniejsze wpisy o tej tematyce, m.in. poradnik Ani Rudzkiej na temat sznurków do makramy cz.1 oraz nici i innych materiałów cz.2.

Tym z Was, które rozkochają się w makramie, polecam zajrzeć w kolejne wpisy: Makrama cz.1, Makrama cz.2, Makrama cz.3, Makrama cz.4, Makrama cz.5
Jak opanujecie już podstawowy splot płaski, to mam dla Was kolejne wyzwanie, czyli makramę 3-rzędową 🙂


Makrama z muszelką

Potrzebne materiały:

 • muszla Kauri
 • sznurek  o grubości ok 1,5mm: 2 x 1m, 2 x 40cm, 1 x 50cm
 • 4 małe kuleczki z otworem nieco większym niż 1,5mm
 • zapalniczka (przypalacz do sznurków) lub klej (dowolny, do podklejenia końców sznurka)
  * w zależności od rodzaju sznurka – bawełniany podklejasz, syntetyczny przypalasz
 • poza tym: nożyczki, podkładka do makramy lub sztywna tektura i dwa klipsy do papieru.
 1. Przez muszlę przełóż dwa sznurki, każdy o dł. 40cm. Jeden przez górne “oczko” a drugi przez dolne. Wyrównaj końce sznurków i przypnij jeden do góry i jeden na dole naszej podkładki. Zwróć uwagę, by sznurek był dobrze napięty.

  Makrama – splot podstawowy

 2. Zacznij wyplatanie pod muszlą. Weź jeden sznurek o dł. 1 m i złóż go na pół. Pętelkę przełóż pod sznurkiem pionowym.  Zwróć uwagę, by sznurek, którym wykonasz ścieg się krzyżował (zdj.1). Następnie koniec sznurka leżącego na dole (po skrzyżowaniu) włóż od góry w pętelkę ( zdj. 2). Pociągnij za końce, aby zacisnąć równo pętelkę (zdj.3)

  Makrama – krok 1

 3.  W kolejnym kroku powtórz ścieg, zaczynając od przeciwnej strony. Zrób pętelkę po prawej stronie, przełóż sznurek pod sznurkiem wiodącym (dwa sznurki pionowe) i połóż go na wierzchu sznurka z lewej strony (zdj.1). Sznurek dolny, z lewej strony przełóż przez pętelkę po prawej (zdj. 2). Zaciśnij pętelkę.

  Makrama – krok 2

 4. Supły wykonuj naprzemiennie raz z prawej, raz z lewej strony.
  * jak rozpoznać stronę, od której należy zacząć? Sznurek, który wychodzi z pętelki zawsze zaczyna. W tym przypadku jest to strona lewa.
  W ten sposób pleciemy makramę do końca. Długość określamy indywidualnie, wg obwodu nadgarstka. Na średniej wielkości damski nadgarstek ( czyli ok. 16cm) wyplatamy z każdej strony wzór o długości 6cm.

  Makramowe sploty

  Makrama splot podstawowy

 5.  Po wypleceniu wzoru odpowiedniej długości, sznurki (którymi wyplatałaś wzór) przytnij na długość ok. 3mm. W przypadku sznurków z tworzyw syntetycznych, po odcięciu końce przypal zapalniczką lub przypalarką do sznurków. Jeśli używasz do wyplatania sznurka bawełnianego, lub innego z tworzyw naturalnych, po przycięciu konieczne jest podklejenie sznurka.

  Makrama splot podstawowy

 6. Po zakończeniu jednej strony, w ten sam sposób wypleć drugą część. Pamiętaj, aby długość splotu po jednej i drugiej stronie była równa.

  Makrama splot podstawowy

 7. Tak wygląda prawie gotowa bransoletka. Makrama została wypleciona po obu stronach muszelki, końce sznurków są przycięte i przypalone.

  Jak zrobić bransoletkę z makramy

  Makrama splot podstawowy

 8. Bransoletkę odepnij od podkładki, aby wypleść zapięcie.

  Makrama splot podstawowy

 9. Sznurki wiodące złóż na skos  (patrz strzałki na zdjęciu).

  Makrama splot podstawowy

 10. Żeby ułatwić sobie pracę, sznurki przypnij ponownie do podkładki, jednak tym razem rozciągnij ja wszerz . Następnie odwróć tak, by sznurki wiodące były pionowo ( jak na zdjęciu poniżej).

  Makrama splot podstawowy

  Makrama splot podstawowy – zapięcie

 11. Element, który za chwilę stworzysz, posłuży jako zapięcie. Weź ostatni sznurek, o dł. 50cm, złóż go na pół i przełóż pod sznurkami wiodącymi. Sznurek skrzyżuj i postępuj wg opisu w punktach 2-4. Ścieg prowadź na dł. ok. 1-2cm.

  Makrama splot podstawowy – zapięcie

 12. Po wypleceniu żądanej długości, sznurki (którymi tworzyłaś splot) przytnij i przypal (lub zabezpiecz klejem).

  Makrama splot podstawowy – zapięcie

  Makrama splot podstawowy – zapięcie

 13. Zastało tylko wykończenie sznurków wiodących. Dzięki temu, że sznurki są dłuższe możemy rozszerzać i zwężać naszą bransoletkę.
  Bransoletka z makramy z muszlą Kauri

Poniżej mam dla Was film, jak stworzyć bransoletkę makramową z wplecionymi koralikami.

Wskazówka: przy wyplataniu makramy z koralikami, koniec sznurka, na który je nawlekasz przytnij pod kątem i usztywnij klejem (lakierem do paznokci) lub przypal, by się nie rozdwajał.

Makrama z koralikami – film

=

Bransoletki z makramy

Makrama z koralikami

Bransoletka sznurkowa z zapięciem makramaowym

Zapięcie z makramy

Hematyt platerowany

Hematyt z rowkiem do makramy

Bransoletki z hematytem

Hematyt z rowkiem do makramy

Kamienie hematytu do makramy

Hematyt z rowkiem do makramy

Miłego plecenia 😉
Dorota, Royal-Stone

*W tytule maila wpisz koniecznie Galeria Waszych Prac