Nastał znakomity czas na tworzenie biżuterii w technice makramy. Misterne kolorowe makramowe sploty pięknie harmonizują z lekkim letnim ubiorem.  W dodatku technika ta jest łatwa do opanowania i pozwala na tworzenie efektownych projektów. Royal-Stone pomoże Ci dokonać wyboru odpowiednich materiałów

Pierwszą część poradnika przygotowanego przez Anię Rudzką z Kreatywna Przyjemność poświęconą sznurkom znajdziesz TUTAJ

Dzisiaj poznasz inne materiały, którymi możesz wzbogacić swoje projekty. Zapraszamy do lektury i twórczego makramowania! 🙂

Nici do makramy

 

 

Nici nylonowe

01

 

Nici nylonowe to ostatnio mój ulubiony materiał. Przygodę z tym materiałem rozpoczęłam od nici S-Lon bead cord 0,62mm. Wypróbowałam je zupełnie przypadkiem, zauroczona obszerną kolorystyką, w jakiej są dostępne.
Praca z nicią nylonową jest trudniejsza, niż z dowolnym rodzajem sznurka głównie dlatego, że nić jest znacznie drobniejsza. Potrzebna więc jest cierpliwość i dobra znajomość supełków, które wykonujemy. W nagrodę taką nicią będziemy mogły wykonać nawet wyjątkowo delikatny i rozbudowany projekt. Dodatkowo zakończenie i zabezpieczenie pracy jest bardzo komfortowe, gdyż końcówki nici możemy zatopić przypalając je zapalniczką, podobnie jak sznurek nylonowy.
Nicie nylonowe, z których korzystałam, różnią się nieco między sobą (o czym napiszę dalej). Ogólnie można powiedzieć, że nić nylonowa w dotyku jest gładka i dość sztywna, oraz sprężysta. Nie ma tendencji do tego, by jej końcówka rozdwajała się, co znacznie ułatwia nawlekanie koralików. Splot nici jest standardowy – skręcony. Nić ma delikatny połysk.

 

A teraz przejdę do opisana nici nylonowych Beadsmith S-lon.

Bead cord 0,62mm

 

02

Tego rodzaju nici używałam najwięcej. Jest znacznie bardziej miękka niż Heavy twist i Fine Tex, ale też i bardziej wiotka. Ma to zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony pracuje się wkładając mniej siły w zaciskanie supełków. Z drugiej strony koraliki nakłada się trudniej, niż przy Heavy twist, czy Fine Tex.
Poniżej kilka prac z wykorzystaniem nici bead cord 0,62mm

04

Anna Rudzka. Kolczyki z kroplami cytrynu.

 

05

Anna Rudzka. Bransoletka siedmiorzędowa z chryzoprazem

 

 

Heavy twist 0,62mm

 

06Wyjątkowo sztywna nić. Potrafi usztywnić nam robótkę, a koraliki nakłada się na nią bardzo wygodnie. Niestety przy tak mocno skręconej nici trzeba mocno zaciskać supełki i wkłada się w to sporo pracy.
Poniżej wisior z wykorzystaniem tej nici oraz nici metalizowanej, o której piszę w dalszej części artykułu.

 

07

Anna Rudzka. Wisior

 

 

Fine Tex 0,4mm

 

08

Ciekawa wersja S-lon, która jest drobniejsza niż Bead cord, ale i sztywniejsza od niej. Z drugiej strony nić jest znacznie delikatniejsza i wygodniejsza w pracy, niż Heavy twist, ale za to również drobniejsza. Bardzo fajnie sprawdza się do pracy z koralikami z małymi dziurkami, gdyż jest drobna, a jednocześnie sztywna.
Poniżej zdjęcia bransoletki, w której użyłam tej nici.

09

Anna Rudzka. Bransoletka

 

Podsumowując nici nylonowe: każda z wyżej opisanych ma nieco inne właściwości. Moim zdaniem najlepiej jest przetestować je i wybrać taki rodzaj, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ja w zanadrzu zawsze mam kilka rodzajów na różne okazje :).

 

Inne ciekawe materiały, których możemy użyć do wyplatania makramy

 

Nici metalizowane

 

10

Bardzo ciekawym materiałem, który odkryłam podczas testowania materiałów na potrzeby tego artykułu są nici metalizowane.
Jedną z pierwszych rzeczy, na jaką zwracam uwagę przy testowaniu nowych materiałów jest to, czy materiał jest mocny i czy będzie się na nim wygodnie pracować.

Te nici bardzo zaskoczyły mnie tym, że pomimo tego, że wyglądają na delikatne, są bardzo wytrzymałe.
Nici te niestety nie topią się. Końce robótki należy zabezpieczyć klejem. Są dość sztywne, dzięki czemu można z powodzeniem nakładać na nie nawet drobniutkie koraliki.
Z nićmi tego typu pracuje się trudno. Są śliskie i bardzo drobne. Nie widać zbyt dokładnie węzełków, które wykonaliśmy. Gdy przypadkiem coś pomylimy, rozwiązywanie niepotrzebnego supełka jest dość kłopotliwe. W zamian za te utrudnienia mamy jednak bardzo ciekawy i atrakcyjny efekt.
Poniżej zamieszczam kolczyki wykonane na czarnej metalizowanej nici. Wyżej w artykule możecie zobaczyć wisior z elementami wykonanej ze złotej metalizowanej nici. Jak dla mnie efekty, jakie możemy uzyskać, w pełni rekompensują trudności, z którymi będziemy się mierzyć.

 

11

Anna Rudzka. Kolczyki

 

 

Bardzo drobne nici nylonowe (0,25mm)

 

12

Tego materiału nie umieściłam wraz z resztą nici nylonowych, gdyż ich bardzo drobny rozmiar sprawia, że pracuje się z nimi zupełnie inaczej.
Tak jak w przypadku nici metalizowanych, w niciach tych zaskoczyła mnie ich niezwykła, jak na delikatny wygląd wytrzymałość. Te drobniutkie nylonowe nici są dość sztywne, co ułatwia nawlekanie nawet bardzo drobnych koralików. Nić nylonowa ma jeszcze jedną zaletę – jest topliwa, co daje nam możliwość wygodnego i estetycznego zakończenia robótki.
Praca z tymi nićmi jest bardzo pracochłonna ze względu na ich rozmiar. Trzeba też być uważnym, gdyż trudno jest rozwiązywać omyłkowo zrobione supełki. Poniżej zdjęcie wisiorka wykonanego z wykorzystaniem tych nici.

 

13

Anna Rudzka. Wisior

 

 

Sznurek lniany

 

14

Swoje pierwsze kroki w makramie stawiałam (zresztą zupełnie przypadkiem) korzystając ze sznurka lnianego. Nie uważam, by był to idealny materiał do robienia supełków, natomiast na pewno jest materiałem ciekawym, dającym naturalny i swojski wygląd naszym pracom.

Zaletami, które widzę w lnianym sznurku jest to, że jest łatwym materiałem. Sznurek ten raczej nie bywa nadmiernie wiotki (czasem trafimy nawet na dość sztywny). Po wykonaniu supełka odkształca się, dzięki czemu supełek nie próbuje nam się na powrót rozwiązać. Spotkamy go w kilku kolorach, a także w wersji woskowanej. Te, na które natrafiłam, są grubości około 0,8mm. O ile wiązanie supełków na tym sznurku jest raczej łatwe, o tyle czasem pojawiają się na nim większe albo mniejsze zgrubienia i nierówności, które mogą nam utrudnić pracę. Z tego powodu osobom początkującym polecam raczej zacząć od sznurka bawełnianego woskowanego, który moim zdaniem jest wygodniejszy.

Przykładowe prace wykonane ze sznurka lnianego:

15

Anna Rudzka. Bransoletki

 

 

 Sznurek konopny

 

16

 

Ciekawym materiałem jest sznurek konopny. Ja używałam sznurków marki BeadSmith. Sznurek ten podobnie jak len po zawiązaniu supełka trwale się odkształca, co ułatwia nam pracę. Jest dość sztywny i szorstki, także zawiązane supełki raczej pozostają na swoim miejscu, co daje nam możliwość wykonywania luźniejszych splotów i nadawania ciekawych kształtów robótce.
Na sznurku mogą pojawić się czasem zgrubienia, czy nierówności utrudniające pracę. Są jednak one znacznie bardziej delikatne, niż przy sznurku lnianym, którego używałam.
Sznurek występuje w kilku ciekawych kolorach i grubościach: od około 0,55 mm do 1,7 mm.

Przykładowe prace wykonane ze sznurka konopnego:

17

Anna Rudzka. Bransoletki

 

 

Sznurek satynowy

 

18

Innym sznurkiem, z którym warto mieć co najmniej makramową przygodę jest sznurek satynowy. Sznurek satynowy nie jest łatwym materiałem – jest dość wiotki i śliski, a niezabezpieczone supełki, które nim wykonamy z dużym prawdopodobieństwem się rozplączą. Dlaczego więc polecam go wypróbować? Sznurek satynowy ma atrakcyjny połysk i występuje w ogromie ślicznych kolorów. Dodatkowo jest topliwy, co ułatwia nam zakończenie robótki. Jeśli więc mamy już jako taką wprawę w wiązaniu supełków, polecam skusić się na wykonanie choćby prostej bransoletki z tego sznurka. Na koniec dodam, że sznurek satynowy najczęściej występuje w wersji o grubości 2mm, choć można spotkać też nieco cieńsze i grubsze wersje. A tutaj bransoletki wykonane przy użyciu sznurka satynowego o grubości 2mm.

 

19

Anna Rudzka. Bransoletki

 

 

Sznurek wiskozowy

 

20

Można też zwrócić uwagę na sznurek wiskozowy. W wyglądzie jest on dość podobny do sznurka nylonowego. Ma nieco delikatniejszy poblask i inny, grubszy splot. Poza tym, tak jak sznurek nylonowy jest dość wiotki i śliski, co utrudnia nam zarówno prace z nim jak i nawlekanie korali. Niestety sznurek wiskozowy nie topi się, jego końcówki należy zabezpieczać klejem.
Sznurek wiskozowy występuje w przeróżnych kolorach. Można też spotkać różne grubości sznurka np.1mm, 1,4mm.
Sznurek wiskozowy moim zdaniem jest ciekawym materiałem do wypróbowania. Nie jest on jednak najlepszym sznurkiem do zaczynania nauki makramy. Do tego celu znacznie lepszy będzie sznurek bawełniany woskowany.

Poniżej zdjęcie bransoletek shamballa wykonanych na sznurku wiskozowym o grubości `1mm.

 

21

Anna Rudzka. Bransoletki

 

 

Materiałowe eksperymenty

 

22

 

 

Taśma siatkowa

23

To jeden z ciekawszych i bardziej niezwykłych materiałów, z którymi zdarzyło mi się eksperymentować. Taśma wykonana jest z drobnego drucika i ma strukturę siatki. Materiał można formować.
Praca z tym materiałem jest bardzo ciekawa, choć i niełatwa. Taśma jest śliska.
Poniżej bransoletka shamballa, w której jako sznurek roboczy wykorzystałam taśmę siatkową. Sznurek wiodący i zapięcie bransoletki zrobiłam używając sznurka nylonowego.

 

24

Anna Rudzka. Bransoletka

 

 

Wstążka

 

25

Ciekawym materiałem, z którym eksperymentowałam, jest wstążka. Okazuje się, że nawet używając wstążki, możemy wykonywać makramę! Na co warto zwrócić uwagę pracując z nią? Przede wszystkim nie tylko musimy umieć wiązać supełki na śliskim materiale, ale także układać wstążkę podczas zaplatania. Pracy jest sporo i jest to dość skomplikowane ale efekt, który możemy uzyskać, będzie ciekawy. Przykładową pracą ze wstążką może być bransoletka wykonana z węzłów płaskich:

 

26

Anna Rudzka. Bransoletka

 

 

Sznurek skręcany

 

27

Innym materiałem do eksperymentowania jest sznurek skręcany. Jego główną zaletą jest piękny splot, który sprawia, że nawet najprostsze makramowe węzełki robią się znacznie ciekawsze. Wadą jest to, że praca z nim jest trudna. Sznurek jest śliski i dość delikatny, przez co dociskając supełki bez wyczucia możemy go zniszczyć. Mimo tego, że nie jest to łatwy materiał, na pewno warto przynajmniej spróbować. Przykładowe bransoletki z wykorzystaniem tego sznurka wyglądają tak:

28

Anna Rudzka. Bransoletka

 

 

Sznurek do sutaszu

29

To kolejny sznurek z kategorii eksperymentalnej. Sznurek, jak większość tych eksperymentalnych, jest trudnym materiałem, za to wszelkie niewygody pracy z nim wynagradzane nam są poprzez ciekawe efekty, które możemy uzyskać. To, co będzie stanowiło wyzwanie w pracy z tym sznurkiem, to jego delikatna struktura, wiotkość i śliskość. Będziemy musieli uważać, by podczas zaciskania sznurka nie zniszczyć go. W nagrodę za cierpliwość otrzymamy bardzo ciekawy charakter zaplatanych supełków. Przykładem może być bransoletka na poniższym zdjęciu: Bransoletka wykonana ze sznurka do sutaszu:

 

30

Anna Rudzka. Bransoletka

 

Nić poliestrowa

 

31

 

Nić tę odkryłam, zanim jeszcze poznałam nici nylonowe. Zdarzyło mi się zrobić nią naprawdę ogromny projekt. Teraz, ze względu na jej delikatność i wiotkość, wolę jednak używać nici nylonowych, które są znacznie wygodniejsze w pracy. Jeżeli jednak macie pod ręką właśnie taką nić, wiedzcie, że z powodzeniem nadaje się do makramy. Posiada też dużą zaletę w postaci tego, że jej końcówki możemy zatopić i dzięki temu estetycznie zakończyć naszą robótkę. A tutaj zdjęcie projektu, który wykonałam korzystając z tej nici:

 

32

Anna Rudzka. Naszyjnik

 

 

Porada na koniec 🙂

Makrama jest techniką pozwalającą użyć niemal każdego materiału, na którym jesteśmy w stanie zawiązać węzeł. Daje nam to duży wybór i możliwość dobrania materiału, który będzie odpowiadał naszym preferencjom. Zachęcam więc na początku do nauki na prostych sznurkach (o których piszę na początku artykułu), na których wygodnie nam się pracuje, a następnie do eksperymentowania z coraz to nowymi materiałami.

 

Życzymy Ci sukcesów w tworzeniu w technice makramy

Anna RudzkaKreatywna Przyjemność

& Royal-Stone