Makrama to interesująca i efektowna technika biżuteryjna.  W artykule przybliżamy Wam sznurki przeznaczone do wyplatania makramowych dzieł.

Tekst  został przygotowany dla Royal-Stone przez Anię Rudzką, dla której makrama to jedna z ulubionych technik. Oddajemy teraz głos Ani, a Was zapraszamy do lektury.

Makramę możemy wyplatać z bardzo różnych materiałów. Mogą to być zarówno grube  sznurki w przypadku większych form, a jak też nici w przypadku mniejszych projektów (lub mikromakramy).  W artykule postaram się przybliżyć sznurki i nici, które są przydatne w wyplataniu biżuterii makramowej.

Pierwsza część artykułu to prezentacja najpopularniejszych i powszechnie stosowanych sznurków. W dalszych częściach artykułu przyjrzymy się niciom do makramy, a także innym, mniej konwencjonalnym materiałom.

Trzy najwygodniejsze sznurki do makramy

Trzy z przedstawionych w tej części sznurków powinna wypróbować każda supełkująca osoba. Właśnie te materiały polecam osobom początkującym i średnio-zaawansowanym.

1. Sznurek bawełniany woskowany.

02 Royal-Stone makrama sznurek bawełniany woskowany
Sznurek bawełniany woskowany to jeden z najpopularniejszych materiałów. Część z Was spotkała się już z nim albo podczas zajęć z podstaw makramy, albo tworząc innego rodzaju sznurkową biżuterię. Polecam go osobom początkującym ze względu na to, że praca z nim jest bardzo łatwa. Sznurek jest dość sztywny, a po zawiązaniu supełka trwale się odkształca. Sprawia to, że supełek nie poluzowuje się. Ta właściwość daje nam też możliwość robienia różnych ciekawych wzorów.

W bransoletce na zdjęciu poniżej widzimy interesujący wzór, który można osiągnąć pracując ze sznurkiem bawełnianym woskowanym.

02a Royal-Stone branspoletka z makramy Anna Rudzka

Anna Rudzka. Bransoletka wykonana w technice makramy.

Sznurka bawełnianego woskowanego używam najczęściej do małych i średnich projektów. Nie wykorzystuję go przy większych projektach, gdyż jego końcówki nie są topliwe (tzn. nie mogę przygrzać ich zapalniczką tak, żeby zabezpieczyć końce). Stosując ten rodzaj sznurka konieczne jest zabezpieczanie końcówek klejem.

Sznurek możemy spotkać w wersjach o grubości 1mm, 1,5mm i 2mm. Czasem zdarzało mi się trafić także na grubsze lub cieńsze egzemplarze, np. 2,5mm, 3mm czy 0,8mm. Jeżeli zastanawiacie się, jaka grubość będzie najlepsza do prostej makramowej bransoletki, to na początek polecam zaopatrzyć się w sznurek o grubości 1mm. Sznurek bawełniany woskowany możemy dostać w bardzo wielu kolorach. W wersjach matowych lub błyszczących.

Sznurki bawełniane woskowane znajdziesz w sklepach Royal-Stone, a poniżej na zdjęciach zobaczysz  przykłady moich prac wykonanych przy użyciu tego materiału.

02b Royal-Stone branspoletka z makramy makrama dwurzędowa Anna Rudzka

Anna Rudzka. Bransoletka – przykład makramy dwurzędowej.

02c Royal-Stone naszyjnik z makramy makrama Anna Rudzka

Anna Rudzka. Naszyjnik wykonany w technice makramy.

2. Sznurek nylonowy.

03 Royal-Stone makrama sznurek nylonowy

Kolejnym polecanym przeze mnie sznurkiem do makramy jest sznurek nylonowy. Gdy rozpoczynasz swoją przygodę z makramą, sznurek ten może sprawić ci drobne trudności, gdyż jest śliski. Dlatego w trakcie pracy z nim dbaj , aby każdy supełek był dobrze, ciasno zawiązany. Utrudni to sznurkowi późniejsze luzowanie się. Sznurek nylonowy jest raczej wiotki i dopiero zastosowanie ciasnych supełków usztywni robótkę.

Pomimo wspomnianych utrudnień lubię korzystać ze sznurków nylonowych. Myślę, że kilka prób pozwala szybko przyzwyczaić się do jego właściwości. Ten rodzaj sznurka wybieram głównie dlatego, iż łatwo wykończyć wykonywaną z niego pracę i zabezpieczyć końcówki poprzez ich nadtopienie (zapalniczką, lub specjalnym urządzeniem).  Możliwość takiego zakończenia przyczynia się w wielu przypadkach do wzrostu estetyki pracy i jest wygodne.

Dodatkowo, sznurki nylonowe mają ładne, żywe kolory, ciekawą „splecioną” strukturę i delikatny połysk. Sznurek ten można kupić w różnych grubościach – od około 0,8mm do 1,5 mm.

Poniżej bransoletka shamballa, w której wykorzystałam  sznurek nylonowy o grubości 1,4mm.

Anna Rudzka Bransoletka z makramy shamballa Royal-Stone

Anna Rudzka. Bransoletka shamballa wykonana w technice makramy.

Poniżej wisior “Żółw” oraz bransoletka. Obie prace zostały wykonane z wykorzystaniem sznurka o grubości 1 mm.

Anna Rudzka. Wisior "Żółw" w technice makramy.

Anna Rudzka. Wisior “Żółw” w technice makramy.

Royal-Stone. Bransoletka ze sznurka nylonowego, autorka Anna Rudzka

Anna Rudzka. Bransoletka w technice makramy.

3. Sznurek poliestrowy woskowany.

Trzeci rodzaj sznurka, z którego z powodzeniem wypleciesz efektowne makramowe dzieła poznasz oglądając poniższy film.

Film powstał na zlecenie Royal-Stone przy okazji wprowadzania na rynek polski  poliestrowego sznurka z Brazylii. Jak się okazuje brazylijskie sznurki doskonale spisują się w makramie.

Brazylijskie sznurki prezentowane na filmie znajdziesz w sklepie Royal-Stone.