Jak zrobić bransoletkę ze sznurka z kryształkowym łącznikiem – kurs makramy.

W poprzedniej części poradnika pokazałam Ci jak zrobić jedną z prostszych bransoletek makramowych. Wiesz już zatem jak wiązać supełki, jak kończyć sploty i jak wykonać zapięcie. Wiesz także jakie akcesoria i narzędzia będą Ci przydatne w czasie pracy.
Dziś pokażę bransoletkę, której centrum jest kryształkowy łącznik.

Do wykonania bransoletki o obwodzie ok. 19cm potrzebne będą:

potrzebne materiały

Sposób wykonania

1. Podziel sznurek na odcinki: 3x 40 cm i 2x 90 cm. Kawałki 90cm będą sznurkami roboczymi, dwa 40cm będą sznurkami wiodącymi, a z pozostałego kawałka 40cm wypleciemy zapięcie. Przewlecz sznurki wiodące przez oczka łącznika.

nawlecz łącznik na sznurki wiodące

2. Zamocuj pracę na macie do makramy lub podkładce typu clipboard.

umieść pracę w macie do makramy

3. Zacznij wyplatać bransoletkę zgodnie z instrukcjami z poprzedniej części. Tym razem zacznij wyplatanie tuż za kryształkowym łącznikiem.

rozpocznij wyplatanie bransoletki

pierwszy supełek zaciśnij tuż pod łącznikiem

4. Łatwo zauważysz, że plecenie supełków zaczynamy zawsze od jednego końca bez względu czy leży po prawej czy po lewej stronie pracy i prowadzimy go zawsze pod sznurkiem wiodącym i nad drugim końcem sznurka roboczego, a następnie drugi koniec prowadzimy nad sznurkiem wiodącymi i wsuwamy go pod pierwszy koniec sznurka roboczego. Dla ułatwienia możesz kolorowymi markerami oznaczyć sobie końce sznurka roboczego.06-IMG_9238

kontynuuj wyplatanie bransoletki

5. Postępując zgodnie z zasadą przekładania sznurka roboczego raz nad, raz pod sznurkiem wiodącym wyplataj bransoletkę aż do uzyskania ok. 8cm makramy.

każda wypleciona połowa powinna mieć ok. 8cm

6. Kiedy już obydwie połówki bransoletki będą miały po ok. 8 cm zdejmij pracę z maty.

zdejmij pracę z maty

7. Końcówki sznurka roboczego przytnij na dł. ok. 1 -2mm i ostrożnie przypal je zapalniczką. Poliestrowe sznurki do makramy doskonale się topią, tworząc małe supełki. Takie zakończenie jest estetyczne i w zupełności wystarczające.

odetnij i przypal nadmiar sznurków roboczych

8. Ułóż bransoletkę w okrąg i ostatnim 40cm kawałkiem sznurka rozpocznij wyplatanie zapięcia na końcówkach sznurków wiodących.

ostatnim kawałkiem sznurka zacznij wyplatać zapięcie

zapięcie powinno mieć długość ok. 2cm

9. Kiedy zapięcie będzie miało ok. 2cm długości odetnij sznurki robocze.

odetnij nadmiar sznurkow roboczych

10. Przypal końcówki sznurków roboczych zapięcia, a na końcówki sznurków wiodących nawlecz metalowe koraliki, zawiąż supełki, odetnij nadmiar sznurków i przypal końcówki.

na końcówki nawlecz małe koraliki

odetnij nadmiar sznurków

przypal koncówki

11. Bransoletka jest gotowa. Miłego noszenia.

gotowa bransoletka


Zapisz