Jak zrobić sznurkową bransoletkę z motywem skręcanym?

Dziś przedostatnia część tutorialu na makramowe bransoletki. W poprzednich częściach (1. 2. 3.) poznałaś materiały, akcesoria i narzędzia potrzebne do pracy, nauczyłaś się wiązać tzw. węzły proste, wyplatać przesuwane zapięcie, radzić sobie z koralikami z małą dziurką, pleść bransoletki z ozdobnymi łącznikami. Dziś poznasz węzeł spiralny, który nieco odmieni wygląd Twojej pracy.

Aby wykonać bransoletkę z różą potrzebujesz:

Sposób wykonania

1. Sznurek do makramy podziel na kawałki: 40cm będzie to sznurek wiodący, 2x100cm będą to sznurki robocze i 30cm na zapięcie.

2. Na sznurek wiodący nawlecz ozdobną różyczkę, umieść ją w połowie długości sznurka. Unieruchom go w clipboardzie lub macie do makramy.
Wsuń jeden z kawałków 100cm pod sznurek wiodący tak, aby jego środek wypadł pod różyczką, a następnie prawą  jego połowę przełóż pod sznurkiem wiodącym i nad lewą połową tak jak pokazano na zdjęciu. Postępuj zgodnie z instrukcją  z  cz.1 tutoriala , p.2-4.

3. W kolejnym kroku lewy koniec sznurka roboczego przełóż nad sznurkiem wiodącym i wsuń go od góry w pętelkę po prawej stronie pracy.

4. Zaciśnij supełek tuż pod różyczką.

5. Kolejny splot wykonaj tak samo – sznurek roboczy leżący po prawej stronie pracy przełóż pod sznurkiem wiodącym i nad sznurkiem roboczym z lewej strony, a sznurek z lewej strony przełóż nad sznurkiem wiodącym i wsuń go od góry w pętelkę po prawej stronie pracy.

6. Wyplataj makramę jeszcze przez ok. 1.5 cm. Supełki będą tworzyły spiralę, i możliwe, że będziesz musiała nieco przekręcać pracę, ale zawsze zaczynaj plecenie od prawej strony do lewej.

7. Po wypleceniu ok. 1-2 cm, na sznurek wiodący nasuń pierwszy metalowy koralik.

8. Kontynuuj wyplatanie bransoletki. Sznurki robocze otulą koralik, zatrzymując go “wewnątrz” pracy.

08-IMG_9406 tutorial makrama Royal Stone

9. Następny koralik nasuń na sznurek wiodący po wypleceniu kolejnych 1-2 cm.

10. Kontynuuj wyplatanie aż do momentu, kiedy pierwsza część będzie miała ok. 8.5 cm. Ostatni supełek mocno zaciśnij, odetnij nadmiar sznurka roboczego i przypal końcówki. Drugą połowę wykonaj tak samo. Następnie na oba końce sznurka wiodącego nasuń metalowe koraliki.

tutorial makrama Royal Stone tutorial makrama Royal Stone

11. Złóż bransoletkę tak, aby sznurki wiodące leżały równolegle. Ostatnim kawałkiem sznurka wypleć zapięcie długości ok. 2 cm (tak jak to opisano w cz.1).

tutorial makrama Royal Stone tutorial makrama Royal Stonetutorial makrama Royal Stone

12. Odetnij nadmiar sznurków, końcówki przypal zapalniczką.

Zakończenie makramowego zapięcia w bransoletce na sznurku

13. Na końcach sznurka wiodącego zawiąż supełki, odetnij nadmiar sznurka zostawiając ok. 1-2mm i przypal zapalniczką.

Gotowa bransoletka ze sznurka pleciona makramą z zapięciem  przesuwanym

14. Bransoletka jest gotowa. Miłego noszenia.

Jeśli wykonałaś bransoletkę wg. naszego tutoriala prosimy pokaż ją w komentarzach.


Zapisz