Jak zrobić bransoletkę z motywem świątecznym?

Mikołajki już za pasem. Zwyczajowo w ten dzień obdarowujemy bliskie osoby i przyjaciół drobnymi upominkami. Dziś mamy dla Ciebie tutorial na bransoletkę z motywem świątecznego piernikowego serca, która może stać się takim właśnie prezentem.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki z koralikowym łącznikiem:

Materiały potrzebne do zrobienia piernikowego serca z koralików, tutorial royal-stone

Sposób wykonania bransoletki z piernikowym sercem

Koralikowe serduszko wykonujemy w dwóch etapach – zaczynając od środkowego rzędu najpierw wyplatamy jedną połowę, a następnie wracamy do rzędu pierwszego i wyplatamy drugą połowę w przeciwnym kierunku.

1. Pracę nad piernikowym serduszkiem rozpoczynamy od stworzenia ściegiem ladder stitch rzędu bazowego. Potrzebujemy ok. 1,2 m nici,  nawlekamy 1x GM i 1x B, przechodzimy przez  pierwszy koralik (GM) – tworzymy pętelkę łączącą oba koraliki zostawiając nieco luźnej nici. Aby przyszyć kolejny koralik przeprowadzamy igłę jeszcze raz przez koralik B – dzięki temu pozostawiony odcinek nici nie będzie się rozwijał. Zaciągamy nić.

2. Nawlekamy 1x GM i przechodzimy przez koralik B od strony przeciwnej do tej z której wychodzi nić – na „okrętkę”, zanim dodamy kolejny koralik prowadzimy nić przez ten sam koralik GM, który przed chwilą doszyliśmy kierując się do góry.

3. W ten sam sposób dodajemy kolejne koraliki zgodnie ze schematem. W rzędzie bazowym powinno być 11 koralików.

4. Rozpoczynamy pracę ściegiem murkowym, czyli brick stitch. Drugi rząd także powinien mieć 11 koralików. Nawlekamy 1x GM, 1xB, prowadzimy igłę pod nicią pomiędzy ostatnim i przedostatnim koralikiem rzędu bazowego, przechodzimy przez koralik B kierując się w górę, zaciągamy nić – doszyte koraliki powinny równo ustawić się ponad tymi z rzędu bazowego.

5. Nawlekamy kolejny koralik zgodnie ze schematem, w tym wypadku 1x GM, prowadzimy igłę pod nicą pomiędzy koralikami C i G rzędu niższego i przechodzimy przez ten sam koralik GM kierując się do góry. W ten sposób doszywamy zgodnie ze schematem kolejne koraliki. Ostatni koralik doszywamy tak jak wszystkie poprzednie i na tym kończymy pracę nad drugim rzędem. W efekcie uzyskujemy wrażenie przesunięcia koralików drugiego rzędu w prawo względem rzędu bazowego.

6. Trzeci rząd ma również 11 koralików i też jest przesunięty w prawo względem rzędu niższego. Pierwsze koraliki tego rzędu doszywamy tak jakbyśmy redukowali koraliki na początku rzędu, w tym celu nawlekamy 1x GM, 1 x G, prowadzimy igłę poniżej nici pomiędzy drugim i trzecim koralikiem rzędu niższego i przechodzimy jeszcze raz przez koralik G kierując się do góry, zaciągamy nić. Koraliki jednak nie są równo ustawione na poprzednim rzędzie.

Aby równo je ustawić przechodzimy przez sąsiedni koralik GM kierując się w dół, następnie jeszcze raz przez koralik G kierując się do góry, zaciągamy nić.

7. Doszywamy pozostałe koraliki zgodnie ze schematem.

Na koniec, aby przesunąć ten rząd w prawo postępujemy tak, jakbyśmy chcieli dodać koralik na końcu rzędu. W tym celu nawlekamy koralik zgodnie ze schematem, w tym wypadku 1x GM i przechodzimy igłą przez koralik GM rzędu niższego.

Nim doszyjemy koraliki czwartego rzędu musimy wyprowadzić nić z powrotem przez koralik GM doszyty jako ostatni w tym rzędzie, w tym celu przechodzimy przez koralik B niższego rzędu (sąsiedni do tego koralika GM, z którego wychodzi nić) i koralik GM rzędu właśnie ukończonego kierując się ku górze. Następnie przechodzimy przez koralik G kierując się do dołu i jeszcze raz przez koralik GM kierując się w górę.

8. Czwarty i piąty rząd doszywamy analogicznie jak drugi i trzeci w układzie kolorystycznym zgodnym ze schematem. Koralików w tych rzędach nadal powinno być po 11.

9. Doszywamy kolejne rzędy zgodnie ze schematem. W rzędzie 6 zmniejszamy liczbę koralików do 10 – redukujemy ich ilość na początku rzędu, czyli pierwszą parę koralików doszywamy do drugiego mostka z nici pomiędzy koralikami piątego rzędu. W rzędzie 7 także powinno być 10 koralików – doszywamy go tak jak rząd trzeci.

W rzędzie 8 zmniejszamy liczbę koralików na jego początku poprzez doszycie pierwszej pary koralików do drugiego mostka – w sumie rząd 8 to 9 koralików. Rząd 9  to 8 koralików, a 10 – to 7 koralików.

10. W rzędzie 11 zmniejszamy liczbę koralików  o 2.  Doszywanie zaczniemy kiedy nić będzie wychodziła z drugiego koralika rzędu 10. W tym celu kierując się w dół przechodzimy nicią przez sąsiedni koralik GM i koralik G z rzędu niższego, następnie przez sąsiedni koralik B i koralik GM, przez który przechodziliśmy wcześniej – nić w tej chwili powinna wychodzić z drugiego koralika GM rzędu 10. Teraz już możemy doszyć koraliki  z 11 rzędu.

11. Doszywamy 11 rząd, który składa się z 5 koralików GM. Aby doszyć koralik, na którym zahaczymy ogniwko przechodzimy przez kolejne koraliki GM aż do trzeciego koralika liczonego od lewej, tak aby nić wychodziła ku górze. Nawlekamy 1 x GM i przechodzimy przez sąsiedni koralik GM kierując się w dół – warto zatoczyć pętelkę między tymi koralikami aby wzmocnić połączenie.

12. Aby doszyć kolejne rzędy drugiej połowy serduszka przechodzimy przez sąsiedni koralik C kierując się w dół, następnie przez koralik GM kierując się ku górze i ponownie w dół przez wszystkiego koraliki GM przy krawędzi serca. Chowamy nić, którą zostawiliśmy na początku pracy wplatając ją w koraliki, nadmiar odcinamy.

Doszywamy kolejne rzędy po drugiej stronie serduszka zgodnie ze schematem. Chowamy nić i odcinamy jej nadmiar. Piernikowe serduszko jest gotowe!

Piernikowe serce z koralików - łącznik do bransoletki z przesuwnym zapięciem, tutorial royal-stone

13. A kiedy serduszko jest już gotowe, zakładamy ogniwka na wystające koraliki GM i łączymy ze sznurkową bazą, zamykamy ogniwka i bransoletka gotowa!

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Miłego koralikowania

Natalia Zaborowska, Koralikowa Mania

Jeśli lubisz prezenty handmade zobacz nasze inne propozycje:

#świąteczneozdoby #tutorialenaświęta