Jak co roku przygotowaliśmy dla Was tutorial ze świątecznym motywem. Dzisiaj prezentujemy bransoletkę tkaną na krośnie z uroczym, czerwononosym reniferkiem. Bransoletka zakończona jest licową skórą, a zapięcie stanowi sznureczek z makramowa plecionką.

Klikając w baner poniżej znajdziecie inne świąteczne tutoriale.

Tutoriale na święta

Lista niezbędnych materiałów:

Zanim zabierzemy się za tkanie bransoletki, musimy zmierzyć się z naciągnięciem osnowy. Jak zapewne zauważyliście na zdęciach poniżej na początku naciągałam osnowę co jedno żeberko krosna, jednak po skończeniu i wstępnej przymiarce koralików rozciągnęłam osnowę nieco szerzej. Zbyt ciasne nawleczenie oznowy (co jedno żeberko) uniemożliwia umieszczenie pomiędzy osnowami koralików. Zbyt szerokie naciągnięcie osnowy powoduje, że na górze i na dole naszej robótki musimy mocniej zaciskać wątek co jest niewygodne, szczególnie dla osoby początkującej.

Montaż osnowy

Montaż osnowy jest różny w zależności od krosna. Na krośnie prezentowanym poniżej wygląda on następująco. Na końcówce nici Tytan 60E robię pętelkę, którą zaczepiam o haczyk na krośnie. Następnie rozciągam nić przez całą długość krosna i zahaczam nic z drugiej strony. Powtarzam czynność tyle razy ile nici osnowy chcę usyskać. Nić powinna być dobrze naprężona, ułatwi Ci to wyplatanie koralików.

Nici osnowy musi być zawsze o jedną więcej niż koralików w rzędzie.

Nasza bransoletka będzie składała się z 24 rzędów. W związku z tym osnowę stanowić będzie 25 nici.  Jeśli zewnętrzne nici, tak jak ja, chcesz mieć grubsze i winnym kolorze, najpierw wypleć 23 nici osnowy nicią Tytan 60E ,a na brzegach z każdej strony dodaj nić S-Lon Heavy Twist bead/mac (SLBC).

W przypadku tego krosna zakańczanie nici osnowy jest dość proste. Wystarczy koniec nici owinąć wokół śruby i dokręcić nakrętkę. Koniec nici można też zwyczajnie dowiązać do jednego z haczyków.

Jak zacząć wyplatanie na krośnie

Wyplatanie koralikami na krośnie zaczynamy od przygotowania nici wątku. Nić wątku to ta nitka, którą nawlekamy igłę i na którą nawleczemy koraliki.
Żeby nić wątku nie plątała się przygotuj odcinek nici o długości około 120cm (użyj nici Tytan 60E, czyli tej samej, którą użyłaś jako osnowę).

Koniec nici dowiąż podwójnym supłem do nici osnowy. Zacznij od drugiej nici osnowy (jeśli jesteś praworęczna, natomiast jeśli jesteś leworęczna od drugiej nici po lewej). Następnie przepleć wątek raz nad, a raz pod nicią osnowy w prawą stronę i wróć do początku (po lewej stronie) tak, żeby watek przechodził nad pierwszą (grubszą) nicią osnowy.

Po przetkaniu osnowy samą nicią rozpoczynamy wyplatanie koralikami.

Nawlecz na igłę pierwszy rząd koralików według poniższego wzoru:

Krosno wzór
Schemat bransoletki z renifere

Po nawleczeniu koralików nie ściągaj ich w dół nici tylko pozostaw na igle. Bedzie Ci łatwiej przełożyć je ułożyć

Igłę z koralikami przełóż pod osnową i ułóż koraliki tak, by każdy znajdował się w osobnej przestrzeni pomiędzy dwiema nićmi osnowy. (spójrz na zdjęcie poniżej).

Po ułożeniu koralików (możesz je podtrzymać od dołu palcem wskazującym, żeby nie spadły), wyciągnij igłę i przepleć koraliki od prawej od lewej, jednak tym razem przechodząc igłą nad nicią osnowy. Uważaj, żeby nie zahaczyć osnowy igłą. Nić wątku ściągnij, aby koraliki układały się ciasno.

W analogiczny sposób nawlekaj kolejne rzędy koralików. Przekładaj igłę z koralikami najpierw pod osnową, a następnie przechodź igłą przez koraliki nad osnową.

Poniżej przedstawiam graficzny schemat wyplatania na krośnie.

Schemat wyplatania na krośnie

Zmiana nici podczas wyplatania na krośnie

Po wypleceniu ostatniego rzędu na kończącej się nici wejdź igłą w rząd przedostatni i mniej więcej w połowie długości skieruj igłę w dół. Wyjmij igłę i wywlecz nić. Następnie przygotuj kolejny odcinek nici wątku (ok 120cm) i nawlecz nim nić.

Ja wyprowadziłam igłę z koralika 14 wiec po nawleczeniu nowej nici wątku wbijam się od dołu w koralik 15 w przedostatnim rzędzie i kontynuuje wyplatanie. Ponownie przechodzę przez ostatni rząd koralików (górą, nad nicią osnowy) i nawlekam kolejne według wzoru. Końce nici należy zawiązać na podwójny supeł, następnie przyciąć a po zdjęciu z krosna dodatkowo przypalić, żeby mieć pewność, że supeł się nie rozwiąże.

W ten sposób kontynuuj wyplatanie aż do ostatniego rzędu.

Po wypleceniu całego wzoru należy stworzyć bazę pod zakończenie ze skórki.
Przepleć igłą z wątkiem pod i nad osnową na długość około 5mm. Zakończ wątek dowiązując koniec nici o dowolną nić osnowy i przytnij.
Z drugiej strony (od góry) również stwórz w podobny sposób bazę pod zakończenie ze skóry.

Po wypleceniu bazy naklejamy zakończenie ze skórki. Cała bransoletka ma długość 12,5cm więc żeby bransoletka miała ok. 15 cm z każdej strony trzeba dodać po 1cm plus około 0,5cm przypadnie na wyplecenie zapięcia z makramy.

Przygotuj dwa prostokąty ze skóry o wysokości 2mm i szerokości ok. 4mm (skórka powinna być nieco szersza niż sama bransoletka).

Tak wycięty prostokąt posmaruj klejem i od spodu podklej zakończenie bransoletki, nachodząc skórką na ostatni rząd koralików. Po podklejeniu skórki od dołu przytnij osnowę.

Nie musisz się niczego obawiać bransoletka się nie rozpadnie, śmiało tnij 😉

Po odcięciu osnowy załóż skórkę na wierzch, również nachodząc na ostatni rząd koralików. Dociśnij skórkę i zostaw do wyschnięcia. Z drugiej strony zdejmij bransoletkę z krosna i zrób to samo.

Po naklejeniu skórki z obu stron przytnij ją równo na szerokość bransoletki.

Na środku skórki zrób dziurkę. Najlepiej jeśli zrobisz ją wybijakiem do skór, aby dziurka była równa. Następnie przewlecz przez dziurkę sznurek nylonowy (jeden odcinek 20cm).

Z drugiej strony zrób to samo. Przed wypleceniem zapięcia należy jeszcze przypalić końce nici, w miejscach wiązania. W tym celu polecam użycie przypalacza do nici i sznurków, który bardzo precyzyjnym i bezpiecznym w użyciu urząceniem.

Ostatnim etapem jest wyplecenie makramowego zapięcia.

Złóż troczki przy skórce tak, by przechodziły w przeciwnych kierunkach. Następni nowym odcinkiem sznurka o długości około 20 wypleć zapięcie.

Złóż sznurek na pół i przełóż go pod troczkami. Po lewej stronie powstanie pętelka. Dolny sznurek musi krzyżować się z górnym (Po prawej stronie -zaznaczone na zdjęciu na czarno. Powstanie coś na kształt rybki). Następnie drugi sznurek, ten znajdujący się pod spodem (zaznaczony na niebiesko) wkładamy w pętelkę od góry, przechodząc nad 4 sznurkami troczków. Sznurki zaciskamy tworząc pierwszy ścieg makramowy.

W kolejnym kroku zaczynasz od sznurka po stonie prawej. Przełóż go pod sznurkami pionowymi (wychodzącymi ze skórki) zostawiająć po prawej stronie pętelkę, a z lewej połóż go na wierzchu na drugim sznurku. Znowu powstanie rybka. Teraz sznurek dolny z lewej strony włóż do pętelki i zaciśnij supeł.

Ścieg wyplataj naprzemiennie, zaczynając raz z prawej, a raz z lewej strony.

Po wypleceniu około 0,5 cm – 1cm ściegu przytnij sznurki na długość około 2mm, a następnie przypal.

Zostało już tylko nawleczenie na troczki koralików Toho 8/0 i bransoletka jest gotowa!

#świąteczneozdoby #tutorialenaświęta