Jak wykonać własnoręcznie uroczą ozdobę choinkową – Aniołka z koralików Toho?

Zbliża się czas świąt i najwyższa pora przygotować ozdoby choinkowe. Proponuję uszyć ze mną aniołka z koralików Toho.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Do stworzenia aniołka użyjemy dwóch podstawowych ściegów beadingowych: brick stitch i peyote.

Materiały potrzebne do wykonania aniołka:

Materiały i koraliki potrzebne do uszycia aniołka na choinkę

Sposób wykonania ozdoby choinkowej – Aniołka z koralików

Wykonanie sukienki aniołka

Sukienkę aniołka należy szyć ściegiem peyote w okrążeniach według zamieszczonego schematu. Sukienka składa się z pięciu jednakowych klinów. Schemat klina należy powtórzyć w sumie pięciokrotnie, aby powstał koralikowy stożek stanowiący sukienkę aniołka.

Przygotuj ok. 1,5 m nici, nawlecz pojedynczo igłę i nie zakańczaj nici supełkiem. Nawlecz 40 koralików Toho 11/0. Zwiąż nić, zostawiając kawałek o długości 30 cm. Koraliki te utworzą  pierwsze i drugie okrążenie.

Następnie nawlecz 1TR11 i przyszyj go do drugiego koralika omijając pierwszy.  Ponownie nawlecz 1TR11 i przyszyj go do czwartego koralika omijając trzeci. Czynność powtarzaj do końca okrążenia. Łącznie doszyj  20 koralików. Ostatni koralik trzeciego okrążenia przyszyj do ostatniego koralika drugiego okrążenia i jednocześnie pierwszego koralika trzeciego. Ta czynność pozwala przejść do szycia czwartego okrążenia. Każde okrążenie, aż do końca szycia sukienki kończ przechodząc nicią raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik. Czwarte okrążenie szyj dokładnie tak, jak trzecie.

Od piątego okrążenia zacznij zwężać sukienkę – stożek. Przyszyj 3 koraliki tak, jak w poprzednich okrążeniach, a zamiast czwartego koralika po prostu przeprowadź nić przez piąty koralik poprzedniego okrążenia. Możesz też doszywając trzeci koralik w jednym ruchu przejść przez dwa kolejne koraliki poprzedniego okrążenia (patrz zdjęcia). Czynność powtarzaj do końca okrążenia. W tym okrążeniu doszyjesz w sumie 15 koralików TR11. Od szóstego do dziesiątego okrążenia kontynuuj szycie, nie zmieniając liczby koralików w każdym z nich.

W jedenastym okrążeniu znowu zwęź robótkę. Tym razem przyszyj dwa koraliki, a następnie zamiast trzeciego koralika przeciągnij nić przez czwarty koralik. Czynność powtarzaj do końca okrążenia, uzyskując 10 koralików w okrążeniu. Kontynuuj szycie od 12 do 18 okrążenia nie zmieniając liczby koralików.

W 19 okrążeniu znowu zwęź robótkę. Przyszyj jeden koralik i przeprowadź nić  przez trzeci koralik. Kontynuuj do końca okrążenia uzyskując 5 koralików w okrążeniu. Od 20 do 22 okrążenia kontynuuj szycie nie zmieniając liczby koralików.

23 okrążenie zamyka stożek. Przyszyj 1TR11, następnie bez doszywania koralika przeciągnij nić przez trzeci koralik. Doszyj kolejny 1TR11 i przejdź dalej bez doszywania koralika. Na koniec okrążenia doszyj ostatni 1TR11 – w tym okrążeniu zredukowałaś liczbę koralików z 5 do 3. Robótkę zakończ przez związanie supełka na nici i ukrycie nici w koralikach.

Wykończenie dołu sukienki

Nawlecz na igłę kawałek nici pozostawiony na spodzie robótki. Nawlecz 3TR15 i przeszyj przez sąsiedni wystający koralik TR11. Czynność powtarzaj do końca okrążenia. Zawiąż nić na supełek i ukryj w koralikach.

Jak uszyć skrzydła?

Skrzydła szyj ściegiem brick stitch, najpierw uszyj jedno skrzydło od środka na zewnątrz, a następnie drugie – także od środka na zewnątrz.

 Na nić długości ok. 1,20 m nawlecz 5TR11. Pozostaw połowę nici – tą końcówką uszyjesz drugie skrzydełko.  Raz jeszcze przeszyj przez koraliki „wężykiem” w drugą stronę, żeby koraliki ustawiły się dziurkami w górę i w dół (ladder stitch)

Nawlecz 2TR11. Przejdź igłą pod nicią pomiędzy pierwszym i drugim koralikiem i wyprowadź igłę przez drugi z koralików. Nawlecz kolejny 1TR11, przeciągnij igłę pod nicią pomiędzy drugim i trzecim koralikiem wyprowadź igłę przez doszyty właśnie koralik. Doszywaj kolejne koraliki TR11 do uzyskania 5 koralików w rzędzie.

Zaczynając kolejny rząd, nawlecz 1TR11, przeciągnij nić pod mostkiem z nici pomiędzy pierwszym a drugim koralikiem drugiego rzędu i przeszyj go. Szyj do końca rzędu. Do nici pomiędzy czwartym a piątym koralikiem przyszyj kolejno dwa razy po 1TR11, uzyskując 5 koralików w rzędzie.

Powtarzając powyższe dwa rzędy uszyj w sumie 8 rzędów pierwszego skrzydełka.

W dziewiątym rzędzie doszyj jedynie 4 koraliki, a w dziesiątym jedynie 3. Nie chowaj końcówki nici – wykorzystasz ją za chwilę do ozdobienia skrzydełek.

Lewe skrzydło wykonaj analogicznie szyjąc pozostawioną na początku końcówką nici.

Wykończ krawędź skrzydełek koralikami TR15. Na nić wychodzącą z  ostatniego rzędu skrzydełek, nawlecz 3TR15 i doszyj je do tego samego koralika, z którego wychodzi nić.  Wyprowadź nić z koralika obok i przyszyj do niego kolejne 3TR15, doszycie 3TR15 powtórz jeszcze w każdym brzegowym koraliku boku i dolnej krawędzi skrzydła i dalej wokół drugiego skrzydła. Zawiąż supełek i nić schowaj do koralików.

Wykończenie pracy – zszycie aniołka

Żeby doszyć skrzydła do sukienki przygotuj ok. 30 cm nici. Zamocuj ją supełkiem do wierzchołka sukienki i wyjdź ze środkowego koralika jednego z klinów. Przyszyj środkowy rząd koralików skrzydełek do środka klina sukienki.

Na szpilkę nawlecz 1TR11, a następnie przeprowadź ją od wewnątrz przez sukienkę aniołka i Miyuki Pearl Cotton. Na końcu szpilki szczypcami okrągłymi wywiń lupik zawijany.

Na kawałek złotej, metalizowanej nici nawlecz lupik i zawiąż supełek na wysokości 0,5 cm od lupika. Następnie nawlecz złote kółko – aureolę i zawiąż drugi supełek fiksując kółko. Na wysokości około 5 cm od kółka zawiąż jeszcze jeden supełek. Nadmiar nici obetnij.

Aniołek jest gotowy do zawieszenia na choinkę!

Jeśli chcesz, żeby aniołek był większy, możesz wykorzystać koraliki Toho 8/0 i 11/0. Potrzebować będziesz jednak większego ok. 14mm średnicy koralika lub perełki na główkę. 

Aniołek z koralików na choinkę - ozdoba choinkowa

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Miłego koralikowania!

Olga, Royal-Stone