Jak uszyć sutaszowe kolczyki z aksamitną kokardką? Zrób to na podstawie naszego tutorialu!

Eleganckie koczyki z delikatnymi aksamitnymi kokardkami to piękna propozycja Joanny Królickiej z SuJo Jewelry na zbliżający się okres karnawałowy.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Sutasz i koraliki potrzebne do uszycia kolczyków

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać jak uszyć kolczyki z elementami ażurowymi z sutaszu greckiego 4 mm. Sznurek ten jest szeroki i mięsisty, bardzo łatwy do szycia, sztywny. Ma widoczną prawą i lewą stronę. Przez swoją grubość często jest uważany przez sutaszystki za dość toporny i nieodpowiedni do małych form. Pokażę dziś, że  sutasz grecki świetnie nadaje się również na większe kolczyki. Jeśli chcecie jednak użyć innego, cieńszego sznurka, polecam szycie z trzech warstw, nie z dwóch. Mam nadzieję, że mój projekt przypadnie Wam do gustu!

Sposób wykonania sutaszowych kolczyków Velvet Ribbon

1. Obszywanie łezki z onyksu

Odetnij około 10 cm sznurka złotego i czarnego, zabezpiecz końcówki. Przygotuj ok. 50 cm czarnej nici. Pamiętaj o ułożeniu sutaszu jodełką w jedną stronę. Złóż sznurki na pół i przyłóż do łezki, rozpocznij szycie w miejscu, gdzie znajduje się jej czubek. Szyj drobnymi ściegami. W miejscu zaokrąglenia łezki szyj lekko pod kątem, nadając sznurkom jej kształt. Zszyj kilkakrotnie miejsce łączenia sznurków. Teraz doszyj łezkę do sznurków – przejdź igłą z jednej strony, potem przeprowadź ją przez dziurkę, wychodząc z sutaszu na górze łezki. Zawróć, ale wyjdź igłą po drugiej stronie miejsca zszycia sznurków. Wytnij z filcu kawałek w kształcie powstałego elementu, powinien być o ok. 1-2 mm mniejszy. Przyklej do łezki.

2. Omega z Rivoli Swarovski

Odetnij po około 12 cm z każdego sznurka, zabezpiecz końcówki. Złóż je na pół, pamiętaj by jodełka na obu sznurkach była skierowana w tę samą stronę. Do środka włóż kryształek i rozpocznij szycie w miejscu, w którym sznurki będą się stykały przy wywijaniu omegi. Szyj ponownie drobnymi ściegami, nadając sznurkom kształt kryształka. Zszyj miejsce styku sznurków kilka razy, tak, by jak najściślej przylegały do rivoli.

Teraz pora umocować Rivoli między sutaszem. Wytnij kółko z filcu (u mnie niebieski, by było widać na zdjęciach kolejne kroki – Ty oczywiście użyj filcu w kolorze twojej pracy), troszkę większe niż kryształek, tak by zakrywało też jeden sznurek. Natnij je na krzyż w środku i przyklej do rivoli tak, by czubek był w środku nacięcia. Pamiętaj, by dobrze rozprowadzić klej z tyłu kryształka i nie dać go zbyt dużo, inaczej nie będziemy w stanie się przebić przez sznurki lub ubrudzimy pracę!

Teraz wywiniemy ślimaki omegi. Będą one ażurowe, dlatego potrzebujemy koralika 4 mm – nie będziemy go wszywać, jednak pomoże nam on w uszyciu równych ślimaków.

Rozdziel sznurki na górze omegi na pół, przyłóż koralik 4 mm i zacznij szyć ślimaka, kierując igłę w stronę tyłu pracy, by nie pozaciągać jej z przodu. Nie wszywaj koralika! Zamocuj sznurki do omegi z przodu kilkoma ściegami – przebij się z przodu złotego sznurka, wróć do tyłu, wbijając się w sznurki omegi i ślimaka. Wyjmij koralik. Powtórz to samo z drugiej strony. Przebij się igłą do przodu, w szparę pomiędzy sznurkami i rivoli, zakryj to miejsce koralikiem Toho 8/0. Przytnij końcówki z tyłu, zabezpiecz je klejem.

3. Doszywanie kolejnych sznurków do sutaszowej omegi

Przygotuj po około 13-15 cm z obu sznurków, ułóż je jodełką w jedną stronę (w tę samą co przedtem), złóż na pół i przyłóż do omegi. Rozpocznij szycie w miejscu, gdzie przymocowany jest ślimak. Szyj drobnymi ściegami, wygładzaj sznurki, by dopasowały się do omegi. Szyjąc, przebijaj się przez wszystkie 4 sznurki, wychodząc igłą z tyłu przez filc. Pamiętaj, by wbijać się dokładnie w środek sutaszu, wtedy ułoży się on równo i nie powstaną zaciągnięcia.

Gdy już dojdziesz do drugiej strony do ślimaka, przymocuj sznurki kilkoma ściegami i zacznij wywijać kolejny ażur, analogicznie do poprzednich, czyli przy pomocy koralika 4 mm. Na koniec spłaszcz go trochę palcami. Zrób to samo z drugiej strony. Odetnij końcówki, zabezpiecz je klejem.

4. Pętelki do obszycia elementu z Rivoli

Odetnij po 5 cm z każdego sznurka, WAŻNE -ZABEZPIECZ KOŃCÓWKI. Obszyj nimi koralik 6 mm, jednak nie wszywaj go do środka! Mocno zszyj ze sobą miejsce styku sznurków, przeszyj je kilka razy, jak najbliżej koralika. Uszyj 4 takie elementy, na razie nie odcinaj końcówek.

5. Doszywanie pętelek do omegi z Rivoli Swarovski

Weź pierwszą pętelkę i doszyj ją do ażuru. Przebij się igłą przez sznurki z obu ażurów i przez pętelkę. Umocuj ją także z przodu omegi. Dokładnie w taki sam sposób doszyj drugą pętelkę. Powinna ona się znaleźć tuż obok środka symetrii omegi. Odetnij końcówki i zabezpiecz je klejem. Przejdź igłą na drugą stronę i powtórz te czynności.  Doszyj koralik Toho 8/0 pomiędzy dwoma środkowymi pętelkami. Odetnij końcówki, spłaszcz je palcami i wciśnij w wolne miejsce z tyłu pracy. Zabezpiecz je klejem.

6. Wisząca ozdoba u dołu kolczyka

Przebij się igłą pośrodku pętelek, obok koralika Toho 8/0. Nabierz na nitkę Toho 11/0, Toho 8/0, perełkę 6 mm, Toho8/0, ozdobną czapeczkę i kryształek Pear Shaped. Wróć igłą, wyjdź przez koralik Toho 8/0, dołóż koralik Toho 11/0 i doszyj do pętelki z drugiej strony. Pamiętaj, by nie zaciągać zbyt mocno nici, bo wtedy zawieszka będzie sztywna i nie będzie swobodnie dyndać.

7. Doszywanie łezki z onyksu

Odetnij końcówki sutaszu w elemencie z łezką tak, aby zmieściły się w wolnej przestrzeni między pierwszymi ślimakami na górze omegi. Delikatnie posmaruj to miejsce  klejem, przyłóż łezkę i przytrzymaj chwilę, aż klej lekko zwiąże. Teraz zacznij doszywanie tego elementu do omegi. Wbij się igłą od tyłu do przodu, przechodząc przez sznurki łezki i omegi, zrób drobny ścieg, wbij się z powrotem do tyłu. Powtórz tę czynność kilka razy w różnych miejscach łezki, tak by łezka była stabilnie przymocowana.

8. Montowanie aksamitki i ozdobna kokardka

Przygotuj aksamitkę, odcinając jej końce pod kątem i przypalając delikatnie zapalniczką. Przekładnie rozpocznij od dołu, od połowy pracy. Pamiętaj o układaniu jej na prawą stronę – aksamitka nie powinna się skręcać. Przeciągnij ją przez wszystkie ażury tak, by jej końce wychodziły od tyłu do przodu na górze omegi. Weź igłę i zamocuj aksamitkę z jednej strony, formując ją w pierwsze uszko kokardki (powinno mieć ok. 1-1.5 cm po złożeniu na pół). Doszyj do omegi. Zrób to samo z drugiej strony, doszyj dokładnie w tym samym miejscu, co poprzednie uszko. Powstanie kokardka, na jej środku wszyj koralik Toho 8/0. Odetnij końcówki pod kątem na około 1,5 cm i ostrożnie przypal zapalniczką.

9. Montowanie sztyftów i wykańczanie tyłu pracy

Wytnij ze skórki kawałek w kształcie uszytego kolczyka. Powinien być mniejszy, by nie zakrywać ażurów. Zaplanuj miejsce na sztyft, zrób dziurkę w skórce, posmaruj sztyft klejem od strony skórki i przełóż przez dziurkę. Teraz posmaruj całość klejem i przyklej do kolczyka. Opcjonalnie możesz podszyć skórkę do sznurków.

Jeden kolczyk gotowy, w ten sam sposób uszyj drugi kolczyk i ciesz się piękną biżuterią!

Kolczyki z onyksem i Rivoli Swarovski otoczone aksamitką - tutorial

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Pozdrawiam serdecznie.

Joanna Królicka, SuJo Jewelry