Jak wykonać świąteczne kolczyki w kształcie Mikołajów?

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół.W tym czasie chętnie wykonujemy różnego rodzaju ozdoby – stroimy choinki, ustawiamy w domach świece i stroiki. Dziś pokażę jak wykonać zawieszki w kształcie Mikołajów, które mogą stać się kolczykami na tę specjalną okazję. Zawieszki wykonamy ściegiem brick – czyli murkiem (brick stitch). W ściegu tym doszywamy kolejne koraliki łapiąc nici łączące koraliki poniższego rzędu. Murek pozwala na wykonanie dość sztywnych elementów z wieloma szczegółami. Jest bardzo chętnie wykorzystywanym ściegiem do tworzenia kolczyków, zawieszek i broszek.

Materiały:

 

Sposób wykonania kolczyków Mikołajów:

Zawieszki wykonywać będziemy ściegiem BRICK – od góry motywu czyli od wierzchołka czapki Mikołaja. Schemat kolorystyczny znajdziesz pod tekstem.

Na nić długości ok. 1,20 m nabierz 3 czerwone koraliki. Zawiąż końcówki zamykając okrąg. Przejdź nicią przez najbliższy koralik. Te koraliki utworzą dwa pierwsze rzędy pracy.

Czapka Mikołaja będzie się rozszerzała na obu końcach kolejnych rzędów, należy zatem stosować  dodawanie koralika na początku i dodawanie koralika na końcu rzędu. Zacznijmy od dodawania na początku rzędu – nabierz kolejne 2 koraliki. Przeprowadź igłę pod nicią łączącą koralik z którego wyszłaś z następnym koralikiem (nić łączącą koraliki nazywamy mostkiem). Następnie przeprowadź nić przez drugi z doszytych właśnie koralików w kierunku od pracy na zewnątrz. Każdy rozpoczynający się rząd będziesz zaczynała doszywając 2 koraliki, wewnątrz rzędów koraliki przyszywaj pojedynczo, za każdym razem chwytając pod nić (mostek) łączącą koraliki poprzedniego rzędu i wychodząc nią raz jeszcze przez doszywany koralik w kierunku od pracy na zewnątrz.

Czas na ostatni koralik w rzędzie. Zastosuj dodawanie na końcu rzędu – nabierz 1 koralik i doszyj go do ostatniego koralika poprzedniego rzędu przechodząc przez ten koralik w stronę pracy – patrz schemat.

Następnie przeprowadź nić dalej przez pierwszy koralik poprzedniego i przez pierwszy koralik doszywanego rzędu, i dalej przez kolejne koraliki, aż nić wychodzić będzie z ostatniego koralika rzędu – patrz schemat.

Doszywaj koraliki w ten sposób przez pierwsze 13 rzędów. Uważaj na zmianę koloru koralików.

Rząd 14 jest węższy od poprzedniego, zatem na jego początku nie stosuj dodawania tylko redukcję. Nabierz jak zwykle 2 koraliki i ale tym razem chwyć drugą nić łączącą koraliki poprzedniego rzędu (drugi mostek). Aby koraliki ładnie się układały, raz jeszcze przeprowadź nić przez pierwszy koralik kierując się w stronę pracy i dalej przez drugi, kierując się na zewnątrz pracy.

Kolczyki Mikołaje ściegiem brick tutorial royal-stone.pl

Zakończ rząd doszywając po prostu ostatni koralik do ostatniego mostka. Każdy rząd, który jest węższy od poprzedniego kończ w ten sposób – jest to redukcja na końcu rzędu. Pamiętaj, aby pilnować schematu kolorystycznego.

Doszywaj dalej koraliki wg. schematu uważając na zmianę kolorów i na szerokość każdego rzędu, czyli na dodawanie lub redukcję na początku i na końcu.

Kolczyki ściegiem brick Mikołaje od royal-stone

W 30 rzędzie na początku i na końcu wykonaj redukcję o dwa koraliki. Przeprowadź nić “w dół” przez przedostatni doszyty koralik i dalej przez trzeci od brzegu z poprzedniego rzędu, a następnie „w górę” przez sąsiedni – drugi z brzegu koralik i ponownie przez przedostatni doszyty koralik. Dalej wykonaj jak poprzednio redukcję na początku rzędu. Skończ doszywanie koralików dwa mostki od końca rzędu. Doszyj pozostałe rzędy. Końcówkę nici wprowadź w sąsiednie koraliki kilkukrotnie zmieniając kierunek, nadmiar nici odetnij.

Redukcja o dwa koraliki w ściegu brick kolczyki Mikołaje royal stone

Rozchyl delikatnie ogniwo montażowe. Pamiętaj, aby rozchylać je “w przód i w tył” by go nie zdeformować. Rozchylanie ogniw “na boki” jest błędem i deformuje ogniwo.

Przełóż ogniwo przez koralik na wierzchołku czapki Mikołaja, załóż bigiel i delikatnie zamknij ogniwo.

Drugi kolczyk wykonaj identycznie. Miłej zabawy!

Schemat kolczyków brick Mikołaje Royal-stone.pl

#świąteczneozdoby #tutorialenaświęta