Wiele osób pyta mnie, czy beading to łatwa technika? Jakie ściegi są wykorzystywane w beadingu? Jakie efekty można nimi otrzymać?

Beading to bardzo szerokie pojęcie. Jedni uznają Beading za technikę, inni uważają, że to nazwa dla wielu różnych technik, których wspólnym elementem jest wykorzystywanie w pracy drobnych koralików. Najprościej można powiedzieć, że beading dotyczy wszelkich działań związanych z szyciem, haftowaniem, tkaniem i wyplataniem z pomocą małych koralików tzw. seed beads. To właśnie od angielskiej nazwy koralika – beading wziął swoją nazwę. Tłumaczyć ją można jako koralikowanie.

Ściegi stosowane w beadingu

W beadingu spotykamy wiele różnych ściegów- jedne są mniej inne bardziej skomplikowane. Niektóre stosowane są rzadko, inne znajdują swoje zastosowanie niemalże w każdym z projektów. Dziś pokrótce zaprezentuję podstawowe z nich.


Peyote

Zaczynamy od najbardziej popularnego i chyba najpowszechniej znanego ściegu PEYOTE.  Ścieg ten nie ma polskiej nazwy, z resztą jak większość ściegów beadingowych. Korzenie ściegu peyote sięgają starożytnego Egiptu, spotykamy go również w ludowej twórczości Indian Ameryki Północnej. Koraliki w tym ściegu układają się jak cegiełki w murze – z przesunięciem o pół koralika. W ściegu peyote doszywamy koraliki pojedynczo, parami lub po trzy, tworząc większe koralikowe płaszczyzny. Sam ścieg ma wiele odmian – ze względu na liczbę koralików w rzędzie wyróżniamy peyote parzysty (even peyote) i nieparzysty (odd peyote),  ze względu na kształt otrzymanej plecionki: płaski (flat peyote), cylindryczny (tubular) lub kolisty (circular).

Ścieg peyote parzysty - kolczyki sztyfty i pbrączki na chwosty

Przykłady ściegu peyote parzystego

 

Peyote nieparzysty - jak zrobić

Przykłady ściegu peyote nieparzystego

 

Jak oplesć koralikami rivoli Swarovski i kaboszon ściegiem peyote

Przykłady ściegu tubular peyote

 

Beadingowe - koralikowe mandale

Przykłady ściegu circular peyote

 


Brick

Innym bardzo popularnym ściegiem beadingowym jest brick – czyli murek. W tym ściegu – podobnie jak w ściegu peyote – koraliki układają się jak cegiełki w murze. Ściegiem tym można wykonywać najróżniejsze kształty – łatwiej uzyskać w nim detale niż w ściegu peyote. Ściegiem brick możemy pracować zarówno na płasko (flat brick) – od lewej do prawej, w okrążeniach tworząc koła (circular brick) lub koralikowe tuby (tubular brick). Ścieg ten daje zwarte dość sztywne, zwarte prace. Doskonale nadaje się do obszywania baz geometrycznych Geometrix. W ściegu brick koraliki doszywamy pojedynczo, podwójnie lub potrójnie, za każdym razem przeszywając je w jedną i drugą stronę (w dół i w górę). To właśnie tym ściegiem wykonywane są popularne kolczyki z frędzlami tzw. indiańce.

Zastosowanie ściegu brick w biżuterii

Biżuteria wykonana z zastosowaniem ściegu brick – murka.

 


Right Angle Weave – RAW

Kolejnym – już nieco trudniejszym ściegiem jest tzw. ścieg RAW – czyli Right Angle Weave, inaczej nazywany ściegiem prostokątnym. Jest to ścieg (szczególnie jego odmiany przestrzenne – prismatic RAW) wymagający nieco wprawy i wyobraźni. Można uzyskać go szyjąc jedną lub dwoma igłami (łatwiejsza odmiana). Ścieg ten często jest wykorzystywany jako baza  do późniejszego ozdabiania innymi koralikami. RAW wykorzystujemy do tworzenia bransolet, pierścionków i ozdobnych kul koralikowych. Można go wykonywać jednym lub wieloma typami koralików, łącząc gładkie z fasetowanymi lub małe z większymi.

 

C-RAW - ścieg jak zrobić

Ścieg Right Angle Weave wykonany koralikami w dwóch kolorach

 


To tylko kilka podstawowych ściegów wykorzystywanych w Beadingu. Jak wspominam jest ich cała masa, a każdy z nich ma swoje odmiany. Pamiętać należy, że nie tylko ściegi zapewniają efekt, ale także rodzaj użytych koralików – ich rozmiar, kształt, struktura powierzchni, a także jakość. Z drugiej strony znając jedynie kilka ściegów w podstawowej ich wersji można stworzyć piękne, niepowtarzalne i oryginalne prace – wszystko zależy od naszej kreatywności.