Malachit kamień biznesu i sprzedawców

Jeśli byłby kiedyś kamień sprzedawców to byłby nim malachit. Trzymaj go więc razem z pieniędzmi, a będzie przyciągać zyskowne transakcje. Może dlatego dziś potocznie mówi się na pieniądze „zielone”…

Ale od początku…

Nazwa malachitu pochodzi od greckiego „malache” (malwa) przez podobieństwo kolorystyczną do liścia malwy albo „malakos” co oznacza miękki. Malachit jest zasadowym węglanem miedzi o składzie chemicznym podobnym do azurytu i często występują razem w naturze (malachit azurytowy). Występuje w postaci zbitych nalotów i skupień wiązkowych, promienistych i włóknistych, tam, gdzie blisko powierzchni znajdują się rudy tam zazwyczaj pojawia się też malachit. Tworzy nieregularne, nieprzezroczyste skupienia o pięknym zielonym kolorze pochodzącym od miedzi. Barwa ta nosi nazwę zieleniny malachitowej i obejmuje odcienie od jasnozielonej do czarnozielonej z jedwabistym połyskiem. Posiada rysę zieloną i szklisty, jedwabisty czasem matowy połysk. Malachit w skali twardości Mohsa ma wartość 4, a więc jest miękki i daje się doskonale ciąć i polerować ukazując bogate wzory w swoim wnętrzu. Malachit szczególnie atrakcyjnie wygląda w przekroju, kiedy widać pełniejszy jego rysunek powstały z kolejnych warstw jasnozielonych i ciemnozielonych.

Malachit swego czasu był perełką Rosji, aktualnie złóż malachitu już tam praktycznie nie ma. A trzeba przyznać, że malachit rosyjski wydobywany na Uralu był przepięknej urody o wzorzystej budowie wewnętrznej i osiągał największe gabaryty. Rosyjski malachit rozsławiono na cały świat, zdobył popularność jako kamień dekoracyjny i jubilerski.

Malachit

Malachit

Malachit w architekturze i zdobnictwie

Malachit używany był już w starożytności, niektóre okazałe budowle np. świątynia grecka św. Diany w Efezie były wyłożone kamieniem malachitu. Z malachitu wyrabiano amulety, a roztarty proszek malachitowy służył jako cienie do powiek.

Z pewnością najbardziej znane malachity zdobią Ermitaż w Sankt Petersburgu (rosyjskie Państwowe Muzeum Ermitażu w). Znajdują się tam m.in. liczne wazy, stoły, zdobienia i okładziny ścian i kolumn w Sali Malachitowej. Rosjanie doskonale zgłębili sztukę cięcia olbrzymich i jednocześnie cienkich płyt malachitowych (tzw. forniry malachitowe) dzięki czemu było możliwe zdobienie tym kamieniem dużych powierzchni we wnętrzach pałacowych.

malachit ermitaż

Ermitaż komnata malachitowa / Sankt Petersburg

Sala malachitowa

Ciekawostką jest fakt, że w tej właśnie sali malachitowej ukrywali się przedstawiciele rządu tymczasowego podczas oblężenie Pałacu Zimowego w czasie przewrotu październikowego w 1917. Zostali oni tam aresztowani przez bolszewików i osadzeni w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu. Rosyjski malachit zdobi również wnętrza skarbca państwowego Francji (stół, świecznik, waza).

Mamy też polski akcent malachitowy. Z wydobytego w Polsce w okolicach Chęcin malachitu wykonano płyty zdobiące komnaty króla Stanisława Augusta.

Z malachitu powstawały różne przedmioty ozdobne jak szkatułki, przybory do pisania, figurki, popielniczki, lichtarze, relikwiarze, talerze, oprawy cennych ksiąg, brosze i bogate naszyjniki. Do dziś przetrwały pięknie zdobione gzymsy kominków a także inkrustacje mebli w stylu Empire. Malachit oprawiany był w złoto, a w biżuterii nie rzadko łączono go z diamentami.

Malachit

Malchit

Biżuteria z malachitu

nie jest jednak tak popularna jak w przypadku kamieni jaspisu, szafiru, ametystu czy agatu, dzieje się tak dlatego, że malachit nie jest łatwy w obróbce i ze względu na swoją kruchość dochodzi do dużego odpadu surowca w trakcie szlifowania. Malachit w jubilerstwie występuje zazwyczaj w formie kaboszonów, gładkich kul (malachitu raczej się nie fasetuje) lub oponek. Malachit w biżuterii zazwyczaj jest oprawiany w srebro co podkreśla jego piękną, zimną zieleń. Malachit nie jest uniwersalnym kamieniem dla wszystkich, podbija serca nielicznych osób, koneserów i miłośników minerałów, zachwyca mnogością odcieni, niepowtarzalnością urody, a jego zielone barwy koją zmysły. Cena malachitu jest stosunkowo wysoka, ale warto zapłacić więcej za jego prawdziwie królewski i hipnotyzujący wygląd. Zielony kolor z białymi prążkami i wzorzystymi oczkami sprawia, że wygląda nieziemsko i chce się go mieć zawsze przy sobie.

Jeśli Twoim ulubionym kolorem jest zielony to jest to kamień zdecydowanie dla Ciebie!

malachit

Malachit kształty

Występowanie malachitu na świecie

Jak już wspomniałam ojczyzną malachitu jest Rosja, a dokładnie okolice Uralu. Z Jekaterynburga pochodzą najbardziej okazałe bloki malachitowe dochodzące nawet do 60ton. Złoża uralskie eksploatowano przez 150lat (do 1874 roku), obecnie Kongo i Zair są głównym producentem malachitu. Poza tym malachit wydobywany jest jeszcze w Zambii, Namibii, Kazachstanu, Australii, Chile, Zimbabwe i USA.

W Polsce malachit występuje w niewielkich ilościach w okolicach Miedzianki i Miedzianej Góry na Kielecczyznie i nie ma on raczej wartości jubilerskiej, ale cieszy kolekcjonerów minerałów.

Malachit ciekawostki:

  • malachitu używano na Uralu do usypiania dzieci (kojący, uspakajający kolor malachitu i jego hipnotyzujące wstęgi i słoje)
  • w starożytnym Egipcie uważano, że malowanie powiek sproszkowanym malachitem uchroni przed chorobami oczu
  • niegdyś wierzono, że malachit pękał aby w ten sposób ostrzec przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, również i dzisiaj uważa się, że jeśli malachit spadnie i rozbije się nie wróży to nic dobrego (podobną właściwość przypisuje się też kamieniom turkusu)
  • malachit to kamień podróżujących, ponoć pokonuje lęk przed lataniem i zmniejsza w jet lag (zmęczenie spowodowane zmianą stref czasowej), jest też talizmanem pilotów i stewardes
  • bryłami malachitu przyozdabia się górskie domy w austriackim Tyrolu
Naszyjnik z malachitem

Biżuteria z malachitem – naszyjnik w oprawie z miedzi / Projekt i wykonanie Klaudiusz Chabrowski

Malachit trudno pomylić z innym kamieniem, a i podróbki właściwie nie istnieją (poza barwionymi sztucznymi kamieniami, które potocznie nazywa się malachitem syntetycznym, jednak i tu łatwo je odróżnić od malachitu prawdziwego. Malachit jest bardzo charakterystyczny, mówi się o nim, że “jest podobny tylko do siebie samego”.  Malachit naturalny jest stosunkowo ciężki, a jego wstęgi, słoje i “przemyślane” wzory są “nie do podrobienia”.

Malachit azurytowy – malachit przerośnięty azurytem, w symbolice malachit i azuryt łączą zieleń ziemi i błękit nieba

Kamień z Eilat – inaczej ejlatyt to zrośnięty kamień chryzokoli z turkusem azurytem i malachitem, nazwa pochodzi od miejscowości Eilat w Izraelu. Inna nazwa to Kamień Króla Salomona – uznawany jako „narodowy kamień” Izraela.

Malachit sprzyja urodzonym wiosną pod znakiem Byka i Skorpiona.

Pielęgnacja malachitu

Malachit jest wrażliwy na wysoką temperaturę, kwasy i amoniak. Nie wolno zanurzać go w ciepłej i gorącej wodzie. Przy nadmiernym używaniu matowieje, zaleca się płukanie w zimnej wodzie.

Naturalne kamienie malachitu możesz obejrzeć na stronie sklepu albo udać się osobiście do jednego z naszych sklepów stacjonarnych w Warszawie lub Poznaniu.

Przyjemniej lektury,

Ania / Royal-Stone