Jak wykonać ścieg brick? Czym brick różni się od peyote? Kiedy wybierać ścieg brick?

Brick stitch to jeden z popularniejszych ściegów beadingowych. W polskim tłumaczeniu znany jest jako ścieg murkowy lub cegiełkowy. Nazwa pochodzi od charakterystycznego ułożenia koralików względem siebie w gotowej pracy – podobnie jak układają się cegły w murze, to znaczy z przesunięciem o pół koralika w kolejnych rzędach.

Ułożenie koralików w ściegu murkowym / brick stitch.
Jerseykolczyki na bazach

Brick stich znany jest także jako ścieg Cheyenne lub ścieg Comanche. Jego przykłady znajdujemy w wyrobach Indian Ameryki Północnej i Południowej, ale także w wyrobach plemion Afrykańskich, a także ludności zamieszkującej Bliski Wschód.

Brick stitch to technika plecenia koralików tzw. loom –off. W technikach loom-off koraliki doszywa się bezpośrednio do pracy nie korzystając z pomocy osnowy jak to jest przy tkaniu na krośnie. Innymi przykładami technik loom –off są np. ściegi peyote, herringbone czy square stitch.

 Ścieg brick wykorzystuje się nie tylko w beadingu, czyli koralikowaniu, ale także w hafcie koralikowym i hafcie sutasz np. do wykańczania pracy – czyli zszywania spodu z wierzchem pracy. Murek stanowi idealne wykończenie krawędzi stając się bazą pod pikotki, frędzle lub pętelki mocujące krawatki czy bigle.

Wykończenie prac beadingowych i sutaszowych ściegiem murkowym
Anemone – kolczyki na sztyftach,    Jedwabiem malowane – bransoletka sutasz

Istnieje kilka odmian tego ściegu – najbardziej podstawowe to flat brick stitch (płaski  ścieg cegiełkowy/murkowy), tubular brick stitch (rurowy) i circular brick stitch (okrągły/w okrążeniach).

Flat brick stitch, circular brick stitch
Lena – kolczyki na bazach Geometrix – ścieg flat brick , Wachlarzowe kolczyki – ścieg circular brick

Ścieg brick wykorzystuje się do wyplatania fantazyjnych kształtów, często ażurowych takich jak owoce, kwiaty owady czy piórka. Dzięki temu, że prace wykonane tym ściegiem są dość sztywne często wykonuje się nim broszki, przypinki lub kolczyki np. popularne „indiańce”.

Kolczyki wykonane ściegiem brick.
Kolczyki Mikołaje,   Mint – kolczyki Indiańce

Jak już wspomniałam, koraliki w gotowej pracy przypominają swoim ułożeniem cegiełki w murze. Jest jeszcze jeden ścieg beadingowy, w którym koraliki układają się w ten sam sposób – to ścieg peyote. Brick od peyote różni się kierunkiem doszywania koralików – w bricku koraliki doszywamy poziomo – jedno piętro cegiełek nad drugim, ponadto koraliki w bricku doszywamy do nici łączących koraliki poprzednich rzędów (tzw. mostków) – w ściegu peyote doszywamy koraliki pionowo bezpośrednio do już doszytych koralików.

Porównanie brick i peyote schemat

Technika szycia powoduje, że w odróżnieniu od prac peyotowych prace wykonane brickiem są sztywniejsze i ładnie trzymają kształt, w czasie gdy prace peytowe są lejące i miękko się układają.
Jest jeszcze jedna ważna różnica między tymi ściegami – wykonanie zwężania czy poszerzania pracy, a także wykonywanie szczegółów na krawędziach jest bardzo proste w ściegu brick, natomiast dość skomplikowane w ściegu peyote. Tak więc, jeśli chcesz wykonać kolorowe postrzępione na krawędziach piórko, które będzie zawieszką do naszyjnika lub broszką – wybierz ścieg brick, jeśli marzysz o miękko układającej się bransolecie czy obrączce  – pomyśl o wypleceniu jej peyotem.

ścieg brick i ścieg peyote
Piórko z koralików – brnsoletka – ścieg brick      Obrączka z koralików – ścieg peyote

Jeszcze jedna właściwość czyni ścieg brick ściegiem wszechstronnym – możliwość rozszerzania lub zwężania pracy wewnątrz, a nie na krawędziach. Metodę tę często stosuje się przy wykonywaniu płatków kwiatów czy liści. Dzięki temu, że koraliki doszywane są do mostków z nici, można doszyć ich więcej lub mniej, lokując lub pomijając kolejny koralik na danym mostku. Także rozmiar i kształt koralików nie są tu  problemem – w każdym kolejnym rzędzie pracy, a także obok siebie możemy doszywać różne kształty i rozmiary koralików tworząc fantazyjne tzw. freeforms.

 Na koniec kilka uwag o wykonywaniu samego ściegu. Do stworzenia pracy potrzebujemy zwykle schematu ułożenia koralików. Pracę można wykonać od brzegu do brzegu, ale w bardziej skompilowanych motywach warto wyznaczyć sobie jeden z dłuższych rzędów i zacząć pracę właśnie od niego doszywając koraliki najpierw w stronę jednego, a następnie w stronę drugiego krańca.

Wyznaczanie bazowego rzędu dla ściegu brick
Wyznaczanie rzędu bazowego, Manu – naszyjnik z bazami Geometrix – ścieg brick

 Rząd podstawowy – bez względu czy w ostateczności będzie rzędem skrajnym, czy znajdzie się wewnątrz wzoru budujemy ściegiem ladder stitch tzw. drabinkowym. W pierwszym kroku należy zszyć potrzebną liczbę koralików, a następnie raz jeszcze przejść przez koraliki “wężykiem” w drugą stronę. Koraliki ładnie i ścisło ustawią się obok siebie dziurkami w górę i w dół i posłużą jako baza dla ściegu brick.

Ladder stitch, ścieg drabinkowy schemat.
Ladder stitch, ścieg drabinkowy.

Wybierając lub projektując wzór do swojej pracy zwróć uwagę, że schemat do ściegu brick nie różni się zasadniczo od schematu dla ściegu peyote – jest jedynie jego obrotem o 90˚, bo koraliki w jednym ściegu, jak już wspomniałam doszywa się w się poziomo, a w drugim pionowo.

Do ściegu brick polecam klasyczne nici do beadingu – mocne, trwałe i elastyczne np. Miyuki, One -G czy S-Lon D. Nie polecam natomiast nici „szwalniczych” tzn. skręcanych takich jak Tytan lub Talia – łatwo je uszkodzić w czasie doszywania koralików.

Najlepsze nici do beadingu

Jak już wspomniałam do ściegu brick nadają się różnorodne koraliki, nie ma większych wymagań co do ich kształtu lub rozmiaru, jednak najpopularniejsze są koraliki o kształcie cylindrycznym takie jak np. Miyuki Delica – dające gładkie i równe prace. Świetnie sprawdzają się także koraliki TohoRound, Bugle Toho lub Bugle Miyuki, a nawet kryształki w kształcie oponki czy kuliste perełki. Kształt i rozmiar koralików wybieramy ze względu na nasz projekt i funkcję, jaką spełniają w pracy. Do wykończeń najczęściej stosujemy Toho Round i Miyuki Delica, do kolczyków “indiańców” często wybieramy koraliki typu Bugle, a w okrągłych wisiorach czy kolczykach możemy używać perełek i kryształków różnych wielkości.

Ścieg brick - wykorzystnie różnych koralików

Ścieg brick doskonale można budować na geometrycznych bazach, czyli ramkach  Geometrix, wtedy pierwszy rząd mocujemy zahaczając nicią o ramkę – nie ma konieczności budowania bazy ze ściegu drabinkowego.

prace wykonane ściegiem brick stitch - przykłady
Manu – naszyjnik, Le Paon – kolczyki, Gwiazdka – ozdoba choinkowa, Anqu – kolczyki

Na naszym blogu znajdziesz wiele tutoriali na biżuterię wykonaną ściegiem brick, a także na taką, której elementy są wykonane tym ściegiem. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tutorialami, w których znajdziesz wszystkie informacje jak wykonać prawidłowo ścieg brick, jak szyć, aby nici nie były widoczne, jak rozszerzać, a jak zwężać pracę, jak szyć ścieg płaski a jak okrągły, a także jak wykorzystać bazy Geometryczne w pracach wykonywanych ściegiem brick.