Jak zrobić bransoletę z sutaszu, jedwabiu sari i kamieni półszlachetnych?

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Kolejny tutorial przygotowany w ramach akcji Polecam RoyaLOVE pokazuje jak wykonać bardzo efektowną bransoletę w technice mieszanej.  Jego autorka p. Małgorzata Rybicka wykorzystała jedwabne pasma SARI do wykonania zasadniczej części bransolety, a haft sutaszowy do wykonania ozdobnego zapięcia, które jest tu elementem dominującym. Zobaczcie jak piękna biżuteria powstała!


Potrzebne materiały do uszycia bransolety:

chiński sznurek sutasz w sumie 3 m – u mnie w kolorach  kurkuma – 1 m i truskawkowym – 2 m
metalizowany sutasz  1 m –  u mnie złoty Pega
jedwab sari w trzech kolorach po 2 m każdy u mnie  wrzosowy,  owoc granatu, oranż
– kaboszon 1 szt. – u mnie agat brazylijski czerwony 30×22 mm
– łezka 14×10 mm – 1szt. – u mnie kocie oko pomarańczowe
– kula 8 mm – 3 szt. – u mnie agat fuksja – 2 szt. i jadeit kulka pomarańczowa – 1 szt.
– fasetowane kulki 2mm – 12 szt. – u mnie hematyt kulka fasetowana miedziana
koraliki Toho Round 8/0 – u mnie w kolorach  Gold-Lustered Transparent Pink, Opaque-Frosted Cantelope i Higher Metallic Iris Violet
koraliki Toho Round 11/0 -u mnie Opaque-Frosted Cantelope
klej do biżuterii Bostic i klej dwuskładnikowy
– filc, eko skórka, nici, żyłka, igły, nożyczki, zapalniczka

01-Małgorzata Rybicka_tut (1)

Wskazówki:

–  Filc powinien być sztywny, jednak niezbyt gruby, aby bransoleta nie była zbyt potężna.

–  Ja do szycia używam głównie nici, jednak jeśli uważasz, że Twoje umiejętności nie są wystarczające do ukrycia nici podczas szycia, użyj żyłki.

–   Końcówki sutaszu należy zabezpieczyć przed siepaniem się – sutasz chiński można przypalić przy pomocy zapalniczki, złotą Pegę należy zabezpieczyć przy pomocy kleju.

– Możesz w dowolny sposób zmieniać kolory bransoletki, do wykonania bazy możesz użyć mniejszej/większej ilości kolorów jedwabiu sari.

– Aby bardziej uporządkować pracę, jedwab sari możesz przed użyciem przeprasować i odciąć wystające niteczki.

– Do wykończenia pracy użyłam eko skórki, możesz użyć swojego ulubionego materiału. Jeśli jesteś mniej doświadczona, polecam użycie cienkiego filcu, który jest bardzo plastyczny i łatwo go dociągnąć w miejscach, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Sposób wykonania bransoletki z kamieni sutaszu i jedwabiu sari:

Z filcu wytnij prostokąt nieco większy od kaboszonu, przy pomocy kleju dwuskładnikowego przyklej do niego kaboszon agatu brazylijskiego. Tę czynność wykonaj na samym początku swojej pracy, gdyż klej długo schnie i zanim zaczniesz pracować z tą częścią pracy, kaboszon musi być mocno osadzony na filcu.

02-Małgorzata Rybicka_tut (2)

W czasie, kiedy klej będzie schnąć, wykonasz bazę do bransolety. Przygotuj prostokąt wycięty z filcu o wymiarach 4×18 cm, wszystkie pasma jedwabne Sari, nożyczki, nici, igły.

03-Małgorzata Rybicka_tut (3)

Przyszyj jedwab do filcu marszcząc go. Im bardziej go pomarszczysz, tym baza będzie bardziej strukturalna. Jeżeli nie chcesz uzyskać tak mocnej struktury jak u mnie, możesz zadbać o to, aby marszczenia podczas przyszywania były delikatne. Ja marszczyłam jedwab bardzo mocno, gdyż zależało mi na tym, aby baza była kontrastująca z elementem sutaszowym bransoletki. Podczas szycia uważnie przyszyj taśmy jedwabne, tak, aby filc nie był widoczny. Do szycia użyłam kolorowych nici.

04-Małgorzata Rybicka_tut (4) 05-Małgorzata Rybicka_tut (5) 06-Małgorzata Rybicka_tut (6)

Kiedy baza jest już skończona, odłóż ją i przygotuj kaboszon agatu, który wcześniej przykleiłaś do filcu. Kaboszon obszyj koralikami Toho Round 8/0 Gold-Lustered Transparent Pink ściegiem wstecznym.

07-Małgorzata Rybicka_tut (7) 08-Małgorzata Rybicka_tut (8)

Przygotuj 4 kawałki sznurków o długości około 20 cm. Sznurki złóż ze sobą w kolejności – kurkuma, truskawka, truskawka, złoto. Zszyj je ze sobą. Pamiętaj, że musisz uformować kształt, którym otoczysz kaboszon agatu.

09-Małgorzata Rybicka_tut (9)

Sznurki przyszyj do filcu, wystające kawałki filcu obetnij. Sutaszowe taśmy powinny się schodzić w połowie kaboszonu, zszyj sznurki ze sobą.

10-Małgorzata Rybicka_tut (10)

Sznurki wywiń i wszyj między nie po 5 koralików Toho Round 8/0 Gold-Lustered Transparent Pink z każdej strony. Końcówki sznurków zawiń w ślimaki. Końcówki obetnij i zabezpiecz.

11-Małgorzata Rybicka_tut (11) 12-Małgorzata Rybicka_tut (12)

Element obszyj tymi samymi koralikami. Zwróć uwagę, aby koraliki były tej samej wielkości.

13-Małgorzata Rybicka_tut (13) 14-Małgorzata Rybicka_tut (14) 15-Małgorzata Rybicka_tut (15)

 

Przygotuj 2 kawałki truskawkowego sutaszu o długości około 10 cm, sutasz złóż ze sobą i doszyj do koralików, które przed chwilą zostały przyszyte do elementu. Końcówki wywiń w małe ślimaczki, nadmiar sutaszu obetnij, sutasz zabezpiecz zapalniczką.

16-Małgorzata Rybicka_tut (16) 17-Małgorzata Rybicka_tut (17) 18-Małgorzata Rybicka_tut (18) 19-Małgorzata Rybicka_tut (19)

Utnij około 10 cm kawałki sutaszu: kurkuma x2, truskawka x1. Obszyj taśmami pomarańczową łezkę Kocie Oko. Doszyj do elementu głównego.

01-Małgorzata Rybicka_tut (20) 02-Małgorzata Rybicka_tut (21) 03-Małgorzata Rybicka_tut (22)

Na bocznych fragmentach elementu, które kończą się kolorem kurkuma wszyj po 5 słupków z koralików Toho Round  Opaque-Frosted Cantelope  o rozmiarach 8/0 i 11/0.

04-Małgorzata Rybicka_tut (23) 06-Małgorzata Rybicka_tut (25)

Do małych ślimaczków w kolorze truskawka doszyj z każdej strony koraliki Toho Round Opaque-Frosted Cantelope w rozmiarze 8/0. A następnie z każdej strony doszyj po 2 taśmy sutaszowe w kolorze kurkuma. Pamiętaj o zabezpieczeniu końcówek.

07-Małgorzata Rybicka_tut (26) 08-Małgorzata Rybicka_tut (27) 09-Małgorzata Rybicka_tut (28)

Zewnętrzną część elementu obszyj koralikami Toho Round 8/0 Higher Metallic Iris Violet.

11-Małgorzata Rybicka_tut (30) 12-Małgorzata Rybicka_tut (31)

 

Nasz element jest już prawie gotowy. Teraz musisz stworzyć 3 oczka, które będą zapięciem bransolety. W tym celu przygotuj dwa kawałki 10 cm sutaszu truskawkowego i jeden kawałek 10cm sutaszu złotego i po dwa 5 cm kawałki sutaszu truskawkowego i złotego,  koraliki Toho Round 8/0 Higher Metallic Iris Violet oraz kuleczki 8mm jadeitu i agatu.

 

Taśmy o długości 10 cm złóż w połowie, wszyj 1 koralik Toho Round 8/0 Higher Metallic Iris Violet. Przymierz kuleczkę 8 mm i zszyj sutasz tworząc oczko. Nie wszywaj koralika do środka. Pamiętaj o tym, aby oczko nie było zbyt luźne ani zbyt ciasne. Koralik musi przechodzić przez dziurkę z delikatnym oporem. Oczko doszyj do elementu głównego – do wystającej łezki. Nadmiar sutaszu obetnij, sznurki zabezpiecz przed siepaniem się.

18-Małgorzata Rybicka_tut (37) 19-Małgorzata Rybicka_tut (38) 20-Małgorzata Rybicka_tut (39) 01-Małgorzata Rybicka_tut (40)

Weź 5-centymetrowe kawałki sutaszu truskawkowego i złotego. Złóż w połowie, wszyj 1 koralik Toho Round 8/0 Higher Metallic Iris Violet. Przymierz kuleczkę 8 mm i zszyj sutasz tworząc oczko. Nie wszywaj koralika do środka. Pamiętaj o tym, aby oczko nie było zbyt luźne ani zbyt ciasne. Koralik musi przechodzić przez dziurkę z delikatnym oporem. Tak samo wykonaj drugie, identyczne oczko. Zabezpiecz sznurki.

13-Małgorzata Rybicka_tut (32) 14-Małgorzata Rybicka_tut (33) 15-Małgorzata Rybicka_tut (34) 16-Małgorzata Rybicka_tut (35) 17-Małgorzata Rybicka_tut (36)

Oczka doszyj do elementu głównego.

1-01a-40copy jasny

W oznaczone strzałkami miejsca wszyj kuleczki hematytu.

02a-Małgorzata Rybicka_tut (41) copy 02-Małgorzata Rybicka_tut (41)

Element sutaszowy bransoletki jest skończony. Możesz go doszyć do bazy bransoletki.

03-Małgorzata Rybicka_tut (42) 05-Małgorzata Rybicka_tut (44)

Na przeciwnej stronie bransoletki od elementu sutaszowego wszyj 3 kuleczki 8 mm. Umieść je w tak, aby bransoleta pasowała na Twój nadgarstek. Kuleczki przyszyłam w słupkach wykorzystując przy tym kolejno: na samym dole Toho Round 8/0 Higher Metallic Iris Violet, kuleczka 8mm, Toho Round  11/0 Opaque-Frosted Cantelope.

06-Małgorzata Rybicka_tut (45)

Bransoletkę naklej na kawałek eko skórki. Skórkę dotnij w kształcie bransoletki i przyszyj.

07-Małgorzata Rybicka_tut (46) 08-Małgorzata Rybicka_tut (47) 09-Małgorzata Rybicka_tut (48)

Bransoleta jest gotowa do noszenia 🙂

11-Małgorzata Rybicka_tut (50)

 

Serdecznie pozdrawiam
Małgorzata Rybicka Qlka Art

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz