Ścieg brick i własnoręcznie robione chwosty z nici

Kolczyki Jersey to garść koralików Miyuki Delica, szpulka nici do wykonania chwostów, bazy geometryczne Geometrix i ścieg brick, tak bardzo popularny wśród rękodzielniczek. Puchate chwosty i ciepła, jesienna kolorystyka – to doskonała propozycja na listopadowe wieczory. Kolczyki powstały wg. pomysłu Małgorzaty Bujak tworzącej pod marką ByM. Zobacz jak je wykonać i ocieplić jesienne stylizacje.

Materiały na kolczyki na bazach geometrycznych z robionymi chwostami:

Sposób wykonania kolczyków:

I. Baza kolczyka

1. Przygotuj nić długości ok. 100 cm, trójkątną bazę geometryczną i koraliki Miyuki Delica. Nabierz pierwszy koralik, przeprowadź nić przez bazę i wróć nicią przez koralik w kierunku od bazy na zewnątrz. Pamiętaj o pozostawieniu ok. 12cm wolnego „ogonka” na końcu nici. Nabierz kolejny koralik, przeprowadź nić przez bazę i wróć nicią przez koralik. Doszyj w ten sposób pierwszy rząd koralików to jest 14 koralików.

Kolczyki ściegiem brick na bazach geometryvznych Geometrix.
ścieg brick bazy geometryczne
ścieg brick schemat

2. Zauważ, że pomiędzy koralikami utworzyły się mostki z nici. Kolejne rzędy będziesz doszywać chwytając igłą pod te mostki. Następny rząd jest węższy niż poprzedni. Zmień kolor koralików i po nabraniu dwóch pierwszych koralików doszyj je do drugiego mostka i wyprowadź nić „w górę” przez drugi z doszytych koralików. Raz jeszcze przeprowadź nić przez pierwszy koralik „w dół” i drugi „w górę” (patrz schemat). Jest to redukcja na początku rzędu. Stosuj ją zawsze na początku rzędu. Doszyj rząd do końca nabierając po jednym koraliku, chwytając pod kolejny mostek i wyprowadzając nić w kierunku na zewnątrz. Drugi rząd to 13 koralików.

ścieg brick

3. Stosując na początku każdego rzędu redukcję i zmieniając kolor koralików w każdym rzędzie doszyj jeszcze 10 rzędów.

4. Nabierz 3 koraliki w dwóch kolorach tak jak pokazano na zdjęciu. Doszyj je do drugiego z kolei mostka i wyprowadź nić przez ostatni koralik. Następnie pomijając drugi koralik przejdź przez pierwszy i jeszcze raz prze ostatni. Na koniec wyprowadź nić przez drugi – wierzchołkowy koralik.

ścieg brick

5. Przeprowadź nić skrajnymi koralikami aż do pozostawionej na początku końcówki nici. Oba końce zwiąż na supełek, końcówki wprowadź w sąsiadujące koraliki i odetnij ich nadmiar. zasadnicza część kolczyków jest zrobiona.

II. Koralikowe sztyfty

1. sztyfty kolczyków zamkniemy w koralikowych trójkątach. Na nić długości ok. 50cm nawlecz 3 koraliki i zamknij je w kółeczko zostawiając ok. 8cm końcówkę. Zawiąż oba końce nici. Przejdź nicią przez sąsiedni koralik.

2. W drugim okrążeniu dodawaj po 2 koraliki pomiędzy koraliki pierwszego okrążenia. Na koniec przeprowadź nić raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik (pamiętaj, aby każde okrążenie kończyć w ten sposób). Nić wyjdzie na wierzchołku powstającego trójkąta.

3. W trzecim okrążeniu dodawaj po 2 koraliki na wierzchołkach trójkąta i po jednym na jego bokach. Na koniec wyjdź przez pierwszy koralik z pierwszej doszytej pary w tym okrążeniu.

4. W kolejnym okrążeniu doszywaj po 1 koraliku zarówno na bokach jak i na wierzchołkach trójkąta.

5. W piątym okrążeniu, tak jak w poprzednim doszywaj po jednym koraliku. Zaciągaj nitkę co sprawi, ze trójkąt zacznie się zamykać. Na koniec przejdź przez pierwszy koralik.

6. W kolejnym okrążeniu zacznij wykonywać redukcję na wierzchołkach – na bokach doszywaj jak poprzednio po 1 koraliku, na wierzchołkach nie doszywaj koralika tylko przejdź nicią przez oba wierzchołkowe koraliki. Dobrze zaciągaj nitkę. Na koniec przejdź przez pierwszy doszyty koralik.

7. W zamykający się trójkąt włóż sztyft z talerzykiem. Ukryj wewnątrz pozostawioną na początku końcówkę nitki. Zaciągnij nitkę, aby koraliki ładnie przylegały do siebie i zamykały ścisło sztyft. Doszyj po 1 koraliku na bokach i wykonaj redukcję na każdym wierzchołku trójkąta.

Na koniec przejdź nicią przez wszystkie 3 koraliki ostatniego okrążenia, zaciągnij nić. Zrób supełek na nici poprzecznej (half hitch), a końcówkę nici wprowadź w sąsiednie koraliki i odetnij jej nadmiar. Jeśli z pracy wystaje początek nici także go przytnij. sztyft jest już gotowy

Połącz ze sobą dwa elementy kolczyka za pomocą otwartego ogniwa.

kolczyki ścieg brick

III. Wykonanie chwostów

1. Przygotuj kawałek sztywnej tekturki. Nawiń na nią nici Talia 30 – ja wykonałam 20 nawinięć na każdy chwost. Zdejmij nici z tekturki, przełóż przez bazę geometryczną Geometrix i kawałkiem nici zawiąż chwościk tuż przy bazie. Nitkę mocującą owiń kilkukrotnie wokół chwosta i dość ścisło. Ścisło zawiąż zwykły supełek.  Możesz starać się wykonać wiązanie zawsze z jednej – tylnej strony kolczyka, ale jeśli Ci się to nie uda – nie martw się – w tej masie nici nie będzie tego widać :). Końce nici po wiązaniu dotnij na długość planowanego chwosta, a nie tuż przy supełku.

W ten sposób wykonaj i zamocuj resztę chwostów na bazie. Chwosty dotnij i ładnie rozczesz np. rzadkim grzebieniem.

chwosty z nici

Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Tutorial powstał wg. pomysłu Małgorzaty Bujak, ByM.

Wykonanie Agata, Royal-Stone