Kamień różowy – czego jeszcze o nim nie wiesz?

Kwarc różowy inaczej Różenin (ang. Rose quartz) jest odmianą kwarcu, minerałem z gromady krzemianów. Jest to kwarc przezroczysty do przeświecającego o jasnoróżowej do ciemnoróżowej lub różowoczerwonej barwie, rzadko fioletowawej. Nazwa nawiązuje do różowego zabarwienia minerału. Zabarwienie kwarcu różowego jest wywołane domieszką manganu, tytanu lub żelaza (są to śladowe ilości). Barwa ta może blednąć, więc czasami dla wzmocnienia intensywności koloru kwarc różowy jest dobarwiany tlenkiem żelazowym. Niekiedy wykazuje asteryzm (dzięki obecności rutylu), efekt kociego oka i opalescencję. Ciemniejsze kwarce różowe wykazują nieznaczny dychroizm (o efektach świetlnych przeczytasz w jednym z poprzednich wpisów). Kwarc różowy znajdowany jest zazwyczaj w skupieniach ziarnistych, pręcikowych i zbitych, nie tworzy dobrze wykształconych kryształów.  Kwarc różowy ma rysę białą i twardość w skali Mohsa 7, więc jest minerałem dość twardym. Czasem posiada mlecznobiałe zmętnienia i bywa spękany, może posiadać złociste inkluzje rutylu.

Legenda głosi, że kwarc różowy powstał z wymieszanej krwi Adonisa i Afrodyty, których krople spadły na kamień i natychmiast zabarwiły go na jasny, różowy kolor. Inna legenda mówi, że używał go rzymski Bóg miłości Kupidyn do rozpalania właśnie miłości. Wracając do czasów nam bliższych, kwarc różowy był ulubieńcem chińskiej cesarzowej Cixi z dynastii Qing oraz króla Ludwika II Bawarskiego.

Z jakich rejonów pochodzi kwarc różowy?

Najlepsze okazy kwarcu różowego pochodzą z Madagaskaru i Brazylii. Pozostałe źródła pochodzenia to USA, Rosja, Kazachstan, Japonia, Indie i Sri Lanka i W Europie Czechy, Niemcy, Finlandia. W Polsce kwarc różowy występuje w Górach Sowich i Izerskich.

wałeczek do masażu twarzy z kwarcu różowego

Wałeczek do masażu twarzy wykonany z kamieni kwarcu różowego

masżer do twarzy płytka kwarc różówy

Płytka do masażu twarzy i ciała z kwarcu różowego

Co czyni kwarc różowy tak atrakcyjnym minerałem? Właściwości kwarcu różowego

Kwarc różowy promieniuje jasnoróżowym, delikatnym światłem, kojarzony z dziecięcą niewinnością, łagodnością, powoduje pozytywne wibracje, a przy tym pasuje do większości kobiecych stylizacji. Jego subtelny i zarazem uwodzicielski kolor ładnie komponuje się z szarością, błękitami, pastelowymi zieleniami czy granatem, z miękkimi, puszystymi sweterkami zimowymi oraz ze zwiewnymi sukienkami letnimi.

Mówi się, że kwarc różowy jest kamieniem miłości i nie chodzi tutaj wyłącznie o relację męsko-damską, a ogólnie relacje międzyludzkie, rodzinne, a także relacje z samym sobą. Kwarc różowy emanuje radością i ciepłem, nastraja pozytywnie, jest typowym kobiecym minerałem (niektóre źródła mówią, że również pozytywnie wpływa na menstruację). Kwarc różowy nazywany jest kamieniem artystów, ma rozwijać twórcze myślenie, kreatywność i rozbudzać fantazję, korzystnie więc wpływa na takie dziedziny kultury jak pisanie, tworzenie muzyki i sztuki.

W ostatnim czasie bardzo popularne w Europie stały się masaże Gua Sha, które wykonuje się za pomocą płytek z kamieni naturalnych np. kwarcu różowego, ale również jadeitu, obsydianu, ametystu. Masażer z kwarcu różowego stosuje się zarówno na twarz jak i na ciało, polega on na intensywnym pocieraniu i uciskaniu powierzchni ciała, co poprawia ukrwienie skóry, rozluźnia mięśnie, odpręża i poprawia samopoczucie.

Bransoletka z kwarcu różowego

Bransoletka kwarc różowy

Zastosowanie kwarcu różowego

kwarc różowy różne kształty

kamienie kwarc różowy

Kwarc różowy cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów i jubilerów. Jako kamień ozdobny służy do wyrobu przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych np. figurki, popielnice, uchwyty, puzderka, świeczniki, gemmy, drzewka szczęścia. Kwarc różowy w biżuterii stosowany jest niemal od zawsze, a przynajmniej od kiedy biżuteria ozdobna zyskała na znaczeniu. Kwarc różowy był uznawany i czczony w kulturze tybetańskiej i chińskiej (również w medycynie chińskiej) i nadal jest jednym z najbardziej popularnych kamieni rzeźbiarskich w Chinach.

kwarc różowwy minerały krople

Kwarc różowy w jubilerstwie przyjmuje zazwyczaj formę kaboszonów i wierconych koralików w różnych kształtach: kul, płaskich monet, prostokątnych poduszek, oponek, owali itp. Zarówno kule jak i płaskie formy występują w wersji fasetowanej, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi z uwagi na dodatkowym połysk szlifowanych ścian. Kliknij, żeby obejrzeć kamienie kwarcu różowego w sklepie Royal-Stone. Pamiętaj, że kwarc różowy komponuje się kolorystycznie z kamieniami granatu, tą kombinacją często występuje w biżuterii.

Jest kamieniem niezbyt drogim i dość popularnym, jego kolor najlepiej widać w elementach o wielkości min. 1 cm, stąd rzadziej używany jest w jubilerstwie do tworzenia pierścionków i kolczyków małego formatu (poza tym blady odcień kwarcu różowego nie kontrastuje dobrze z metalami).

Kamienie kwarcu różowego w formie brył albo gotowych ozdobnych elementów jak serca, duże kule, jajka na podstawce czy oprawy na świeczki typu “tee light” są doskonałym pomysłem na prezent, kojący kolor kwarcu natychmiast rozluźnia umysł i ciało, a przedmiot stanowi oryginalną ozdobę wnętrza.

świecznik z kwarcu różowego

Kwarc różowy – świecznik

Kwarc różowy syntetyczny?

Człowiek potrafi wytworzyć w laboratoriach syntetyczny kwarc różowy, ale z uwagi na obfite naturalne jego zasoby i łatwość pozyskania, a co za tym idzie niezbyt wysoką cenę kamieni – nie opłaca się produkcja syntetycznych zamienników.

Jak dbać o kwarc różowy?

Przede wszystkim nie wystawiać na ekspozycję światła słonecznego i chronić od wysokiej temperatury, ponieważ jego kolor może zblednąć albo zszarzeć. Po zdjęciu biżuterii należy ją przechowywać w ciemnym woreczku. Kwarc różowy jest kamieniem dość kruchym, więc zalecana jest ostrożność podczas użytkowania biżuterii z tym kamieniem. Same kamienie, w celu oczyszczenia, można myć pod bieżącą wodą i osuszać miękką ściereczką.

Firma PANTONE® różowy kolor kwarcu polubiła na tyle, że ogłosiła Rose Quartz „Kolorem Roku” na 2016 r. Zestawiła go jednocześnie z niebieskim kolorem Serenity (ang. spokój), tworząc kojące, dające wytchnienie od stresu, subtelne zestawienie kolorystyczne, będące inspiracją na dla artystów i projektantów. Kliknij, aby przejść do artykułu o Rose Quartz i Serenity.

Pantone 2016 Rose Quartz Serenity

Rose Quartz & Serenity kolory Pantone na rok 2016

My również postanowiliśmy zainspirować się kolorami Rose Quartz i Serenity, a efekty możesz podejrzeć w tutorialu Zawieszka sutaszowa w kolorach Pantone 2016

W astrologii kamienie kwarcu różowego przyporządkowane są znakom zodiaku: Byk i Waga.

Na koniec warto wspomnieć o okazach kwarcu różowego w kolekcjach mineralnych. Jak wcześniej wspomniałam, kwarc różowy rzadko występuje w dobrze uformowanych kryształach, które bardziej preferują kolekcjonerzy. Nieliczne, wyjątkowe okazy kwarcu z uformowanymi kryształami sprzedano po bardzo wysokich cenach, do takich zalicza się „La Madona Rosa” i „Pas Van Allena” – oba odkryte w Brazylii.

Przyjemnej lektury,

Ania / Royal-Stone