Haft bajorkiem daje bardzo dużo możliwości. Odpowiednio układając odcinki bajorka i dobierając jego kolory możemy cieniować pracę tak jak w hafcie muliną lub koralikami. Dzisiejszy tutorial autorstwa Izabeli Brańskiej-Oleksy pokazuje jak wykonać broszkę – cieniowany liść klonu.

Materiały potrzebne do uszycia broszki:

Przed przystąpieniem do pracy należy wydrukować lub odrysować szablon liścia. Gotowy powinien mieć rozmiar ok. 6×6 cm. Wycinamy go bez ogonka.

Od szablonu odrysowujemy liść: na sztywnym filcu 2 razy, na skórze (po stronie spodniej) 1 raz. Wycinamy wzór liścia z filcu sztywnego oraz skóry.

Na liściu z filcu zaznaczamy pisakiem miejsca przebiegu nerwów.

Broszka haftowana bajorkiem - liść, royal-stone.pl

Bajorki miękkie fasetowane tniemy na kawałki o długości 2-3 mm. Dla wygody każdy kolor umieszczamy na oddzielnej tacce.

Korzystając z barwnego wzoru liścia, przyszywamy pocięty bajorek do liścia z filcu. Bajorek nakładamy w różnych kierunkach i dosyć gęsto. Bajorek przyszywamy podobnie jak koraliki, przewlekając igłę z pojedynczym pasmem muliny lub nici przez środek sprężynki. Przyszywanie rozpoczynamy od zewnątrz liścia kolorem bordowym.

Kolejnym etapem pracy jest zaznaczenie nerwów liścia. Z bajorka miękkiego błyszczącego w kolorze brązowym odcinamy 5 odcinków o 0,5 cm krótszych niż narysowane na szablonie nerwy. Następnie, korzystając z długiej igły do koralików, nawlekamy odcinki bajorka i przyszywamy je w odpowiednim miejscu na liściu z filcu. Bajorek tworzący nerwy dodatkowo przyszywamy w kilku miejscach na całej jego długości. Robimy to delikatnie, bez mocnego naciągania nici. Zbyt mocne przyszycie może uszkodzić bajorek.

Aby uzyskać ciekawy efekt punktowego rozjaśnienia liścia, wykorzystujemy bajorek multikolor. Tniemy go na poszczególne kolory. Po prawej stronie liścia przyszywamy bajorek w kolorze czerwonym i zielonym. Z lewej strony liścia natomiast przyszywamy bajorek multikolor w odcieniu ciemnej czerwieni.

Kolejnym etapem pracy jest przyszycie bajorka miękkiego fasetowanego w kolorze brązowym. Przyszywamy go, kierując się stopniowo do zbiegu łączenia linii nerwów. Kolor złoty, który pozostał z bajorka multikolor, przyszywamy jako ostatni.

Mocowanie agrafki na spodzie broszki.

Do drugiego liścia wyciętego z filcu, od strony spodniej, przyszywamy agrafkę w części centralnej. Robimy to w trzech miejscach. Aby zamaskować agrafkę wykorzystamy element skórzany. Przykładamy nasz skórzany liść do liścia z fizeliny i zaznaczamy dwa punkty najbardziej wystające (początek i koniec agrafki). W tych miejscach nacinamy skórę pionowo na ok. 0,5 cm. Najpierw przekładamy przez jeden otwór haczyk agrafki. W drugi otwór przekładamy długie ramię, a następnie sprężynkę agrafki. Widoczne pozostaje tylko samo zapięcie agrafki.

Klejem do tkanin sklejamy wszystkie elementy liścia. Rozpoczynamy od sklejenia filcu z agrafką z elementem skórzanym. Następnie sklejamy ze sobą dwa liście filcowe.

Aby zakryć brzegi, starannie przyklejamy dookoła liścia sznureczek – czerwony metalizowany sutasz. W miejscu ogonka pozostawiamy wypustkę.  Sznurek niestety strzępi się, dlatego najpierw dokładnie przyklejamy go do brzegów, potem oba końce obszywamy na okrętkę muliną w kolorze bordowym. Na koniec odcinamy nadmiar sznurka i jeszcze raz przeszywamy, aby zakryć miejsce złączenia.

Broszka gotowa!

Uwagi końcowe:
Bajorek to bardzo delikatne sprężynki, które podczas pracy mogą się rozciągać. Niestety, zniszczony odcinek  nie nadaje się do wykorzystania i należy go odrzucić. 


Publikując pracę powstałą na podstawie tutorialu pamiętaj o podaniu jego źródła i tytułu „Liść – broszka haftowana bajorkiem” oraz oznaczeniu pracy #tutorialroyalstone.

Izabela Brańska-Oleksy