Jak wybrać odpowiedni sznurek do biżuterii?

Nylonowe, bawełniane, poliestrowe. Grube, cienkie. Powlekane, woskowane. W tych wszystkich rodzajach sznurków można się nieźle… zaplątać! 

Często pytacie nas, jaki sznurek wybrać do konkretnej pracy oraz czym się kierować przy wyborze. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam w dobraniu najlepszego sznurka do Waszych biżuteryjnych projektów.
Przed Wami garść najbardziej przydatnych porad dotyczących sznurków do biżuterii. To właśnie te kwestie najczęściej Was nurtują – dlatego też dzisiaj spieszymy z odpowiedziami!

Na jaki sznurek nawlekać koraliki?

Sznurek (obok linki jubilerskiej, żyłki jubilerskiej oraz nici jubilerskich) to idealny nośnik do nawlekania koralików. Może być podstawą do tworzenia naszyjników oraz bransolet z koralików szklanych lub ceramicznych, ale przede wszystkim – z wszelkiego rodzaju kamieni naturalnych. Sznurek w naszyjnikach i bransoletkach z kamieni zazwyczaj jest w całości ukryty pod koralikami, ale można na nim wykonywać również efektowne supełki między kamieniami. Supełkowane na sznurkach bransoletki i naszyjniki mają unikalny charakter i cieszą się dużą popularnością.

Do supełkowania używamy przede wszystkim nici, ale wiele sznurków – jeśli tylko zmieszczą się w otworze kamienia – również świetnie sprawdza się w nawlekaniu i supełkowaniu.
Dobrze nadają się do tego sznurki nylonowe oraz woskowane sznurki poliestrowe. Jeśli chcemy nadać biżuterii elegancki charakter, warto wybrać sznurek metalizowany.

W przypadku nawlekania może się wydawać, że kolor sznurka nie ma dużego znaczenia, skoro i tak nie będzie go widać. Weźmy pod uwagę, że kamienie często są przezroczyste i w ich przypadku nośnik będzie zawsze odrobinę widoczny.

Warto pamiętać, że odpowiednio dobranym kolorem sznurka możemy w widoczny sposób podkreślić barwę kamienia!

Jak dopasować sznurek do kamienia/koralika?

Przede wszystkim – kierując się wielkością otworów w nawlekanych elementach. To do niej należy dobrać grubość sznurka, pamiętając o tym, że sznurek powinien być zawsze nieco cieńszy niż średnica otworu w kamieniu czy koraliku! Bywa, że sznureczek jest wiotki i trudno jest go przełożyć przez otwór, czasem wiercenie w kamieniach jest nieco skrzywione, tak więc wybór cieńszego sznurka wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli potrzebujecie szczegółowych porad, jak nawlec na sznurek problematyczny koralik, odsyłamy Was do wpisu: Wszystko o nawlekaniu.

Jeden kamień na sznureczku – jaki sznurek wybrać?

Pojedynczy kamyczek umocowany na sznurku to świetny pomysł na minimalistyczną bransoletkę lub naszyjnik. Szczególną popularnością cieszą się obecnie zawieszki-sople z kamieni naturalnych, z których łatwo stworzyć pełne prostoty, subtelne naszyjniki. Śmiało można do ich powieszenia użyć właśnie cienkiego sznureczka!
Jeśli chcemy, żeby nasz sznurek przechodził bezpośrednio przez otwór w kamieniu, oczywiście musimy przede wszystkim dopasować jego średnicę do średnicy dziurki w kamieniu.
Pamiętajmy jednak również, że kamienie można mocować na sznurku również w inny sposób, na przykład za pomocą krawatki (gotowej lub wykonanej samodzielnie z drutu jubilerskiego).

Pomysły na wisiory z soplami oraz na różne sposoby mocowania takich kamieni prezentujemy we wpisie: Sople – jak je nosić?

Gdy zdecydujemy się na krawatkę lub inny sposób mocowania, nie ogranicza nas już grubość sznurka –  z powodzeniem możemy się teraz kierować wyłącznie aspektami wizualnymi. 🙂 

Jakie sznurki wybierać do wisiorów i wisiorków?

Tutaj panuje pełna dowolność! Sznurek dopasowujemy oczywiście do charakteru pracy, pamiętając, że strukturą, grubością i kolorem sznurka świetnie można podkreślić styl całego naszyjnika. Na sznurku doskonale będą wyglądać zarówno chwosty, zawieszki z kamieni naturalnych oraz wisiory wykonane w technice makramy, sutaszu czy beadingu.

Pamiętajmy przy tym, że do większego i cięższego wisiora należy dopasować odpowiednio gruby i mocny sznurek!

Wisiorki można powiesić na sznurku nylonowym, bawełnianym, satynowym czy poliestrowym.
Szczególnie efektownie prezentują się jako bazy sznurki ozdobne: sznurki skręcane o różnej grubości oraz ozdobne sznurki plecione. Występują one w wielu kolorach i nadają fantazyjny charakter całej pracy. Bazą dla chwostów, wisiorów i wisiorków może być również jedwab sari, który prezentuje się wyjątkowo oryginalnie w biżuteryjnych projektach.

Jaki sznurek jest mocny?

No cóż… to zależy! Trwałość pracy to jedno z ważniejszych kryteriów, jakimi kierujemy się w doborze materiałów do naszych projektów, nic więc dziwnego, że tak często słyszymy od Was to pytanie. Odpowiedź jednak nie będzie jednoznaczna: sznurek będzie mocny i wytrzymały, jeśli będzie dopasowany grubością do elementów, które musi utrzymać (koralików, kamieni czy wisiora) oraz jeśli będzie odpowiednio wykończony i zabezpieczony (dobrze zawiązany lub z prawidłowo zamocowanym zapięciem).

Każdy sznurek może się mimo wszystko z czasem zużyć oraz przetrzeć – szczególnie, jeśli “pracuje” i stale musi utrzymywać większy ciężar.

Sznurki najczęściej przecierają się przy ostrych krawędziach kamieni/koralików lub elementów metalowych, na przykład przy mocowaniu zapięcia – dobór odpowiednich elementów i prawidłowy montaż na pewno wpłyną na dłuższe życie sznurka, ale nie zawsze będą w stanie zapewnić mu nieśmiertelność. W niektórych rodzajach biżuterii sznurki najlepiej jest po prostu co jakiś czas wymieniać, gdy widzimy, że są zużyte (i najlepiej nie czekać z tym do czasu, aż same się zerwą!).

Czy sznurki można moczyć?

To pytanie jest poniekąd związane z poprzednim. Pamiętajmy, że na trwałość sznurka duży wpływ ma sposób użytkowania biżuterii z niego wykonanej. Jeśli chcemy, żeby służyła nam jak najdłużej, nie dopuszczajmy do jej kontaktu z wodą. Być może raz czy dwa “wykąpanemu” sznurkowi nic się nie stanie, ale częste moczenie na pewno będzie miało niekorzystny wpływ na sznurek: może on zmatowieć, stać się bardziej wiotki i podatny na przetarcie lub po prostu stracić kolor.

Moczenia sznurków nie polecamy!

Czy sznurki się topią?

Niektóre sznurki można przypalać i ma to niebagatelne znaczenie podczas tworzenia biżuteryjnych prac. To, czy sznurek się topi, zależy od rodzaju włókna, z którego jest wykonany. Topliwe sznurki to te wykonane z włókien syntetycznych: nylonowe, poliestrowe, satynowe. Natomiast sznurki bawełniane, lniane czy wiskozowe oraz sznurki z rdzeniem wykonanym z włókna naturalnego nie będą się topić, lecz palić. Do zabezpieczenia takiego rodzaju sznurka najlepiej jest użyć kleju.

Czy sznurki się rozciągają?

I tak, i nie. 😉 Sznurki, w przeciwieństwie do gumki, nie są elastyczne, ale niektóre z nich – szczególnie te cieńsze i bardziej wiotkie, na przykład cienkie sznurki nylonowe – dają się odrobinę naciągać. Ma to swoje plusy i minusy, ale zawsze warto wziąć pod uwagę tę właściwość przy wyborze sznurka do swojego biżuteryjnego projektu. Pamiętajmy również o tym, że nawet jeśli same sznurki nie są rozciągliwe, to plecionki z nich wykonane – najczęściej już tak. W zależności od metody i techniki plecenia praca może mieć różną zwartość, a tym samym – podatność na rozciąganie

Jak wykończyć bransoletkę lub naszyjnik na sznurku bez mocowania zapięcia? 

Bransoletka lub naszyjnik na sznurku mogą być regulowane mimo braku zapięcia. Najpopularniejszymi sposobami przygotowania sznurka w takiej biżuterii są wykończenie makramowe oraz supeł przesuwny.

Jak wybrać sznurek do supła przesuwnego?

Supeł przesuwny jest świetnym sposobem na wykończenie sznurka bez montażu jakiegokolwiek zapięcia: dzięki niemu biżuterię można zdejmować i zakładać przez głowę lub nadgarstek oraz regulować jej długość.

Najpopularniejszą biżuterią z supłem przesuwnym są popularne bransoletki na sznurku typu lilou, ale na tak wykończonym sznurku można z powodzeniem nosić również wisiorki.

Czym się kierować, wybierając sznurek? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że supełki na nim wykonane będą ruchome, muszą się więc odpowiednio przesuwać – ani zbyt lekko, ani ze zbyt dużym oporem. Dlatego zwróćmy uwagę przede wszystkim na gładkość/chropowatość sznurka (oraz, co za tym idzie, jego śliskość), a podczas wiązania supełków – na ich optymalne zaciśnięcie. Ważne jest również, czy wybrany przez nas sznurek topi się, czy też nie. Sznurki, które nie są topliwe, przy supełkach powinny zostać zabezpieczone klejem.

Weźmy również pod uwagę, że im grubszy sznurek, tym większy supełek. W przypadku użycia bardzo cienkich sznurków może się zdarzyć, że supełek będzie zbyt mały, a przez to niewygodny do uchwycenia i przesunięcia.

Bransoletki ze sznurka z zawieszkami.

Jaki sznurek do bransoletki typu lilou?

Popularne bransoletki z zawieszką na sznureczku można wykonać z kilku rodzajów sznurków.
Jeśli chcemy, by bransoletka miała bardziej surowy charakter, możemy wybrać sznurek bawełniany woskowany
W takich bransoletkach doskonale sprawdzają się również sznurki nylonowe o różnej grubości. Mają one delikatnie widoczną strukturę, co dobrze się prezentuje w minimalistycznej biżuterii. Sznurki te są topliwe, dzięki czemu łatwo jest zabezpieczyć końcówki sznurka. Efektownie będą się tu prezentowały również sznurki satynowe oraz powlekane sznurki poliestrowe: jedne i drugie są połyskliwe, o gładkiej, śliskiej powierzchni.  W oba rodzajach sznurków ich końcówki można również zabezpieczyć przez przytopienie.

Ciekawą alternatywą dla jednobarwnych sznurków są wielokolorowe sznurki ozdobne, które również świetnie sprawdzą się jako baza bransoletek z zawieszką.
W bransoletkach typu lilou można wykorzystywać zarówno cienkie, delikatne sznureczki (o grubości od 0,8 mm), jak i bardziej masywne sznurki – wiele zależy tu od wielkości i charakteru zawieszki, którą chcemy na nich umocować.

Jak zamontować zapięcie w bransoletce lub naszyjniku ze sznurka? 

Jest wiele biżuteryjnych zakończeń, które dobrze się nadają do wykończenia sznurka w celu montażu zapięcia. Dużo tu zależy od grubości sznurka lub wiązki sznurków. Jeśli sznureczek jest cienki, możemy do jego zakończenia wybrać łapaczki lub koszyczki. Najczęściej sznurek lub kilka jego końcówek wklejamy w tulejki o odpowiedniej średnicy, które później łączymy z zapięciem. Do niektórych projektów świetnie będą się nadawać również zapięcia magnetyczne – tutaj końcówki sznurków wklejamy bezpośrednio w zapięcie. Końcówki sznurka lub sznurków, w zależności od jego rodzaju i ilości końcówek, należy odpowiednio przygotować do wklejenia (np. przypalić, podkleić lub skleić taśmą albo związać nicią). Zobacz jak wykorzystać gumkę recepturkę, żeby w szybki sposób wkleić wiele sznurków w szeroką tulejkę.

Biżuteria ze sznurkami w roli głównej

Jest wiele projektów biżuteryjnych, w których to właśnie sznurki grają pierwsze skrzypce! 
Przede wszystkim pełnią główną rolę w makramie oraz wszelkiego rodzaju plecionkach. Mogą to być plecionki płaskie, takie jak na przykład “bransoletki przyjaźni” lub okrągłe, chociażby wyplatane na dysku kumihimo. Sznurkowe sploty mogą posłużyć do stworzenia zarówno całych bransoletek, jak i naszyjników (z koralikami lub bez), a makramowe węzełki to doskonały pomysł na efektowne wisiory lub kolczyki. 

Jaki sznurek wybierać do kumihimo?

Do plecionek na dysku kumihimo szczególnie polecamy sznurki nylonowe oraz sznurki satynowe. Można tu użyć zarówno cienkich sznureczków (0,5 mm), jak i grubszych (2 mm) – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Warto również łączyć różne kolory – oba rodzaje sznurków występują w bogatej gamie kolorystycznej. Szczególnie warte polecenia są sznurki nylonowe multikolor, za pomocą których można stworzyć wyjątkowo efektowne, tęczowe plecionki. Sznurki satynowe są gładkie i  śliskie, dlatego wygodnie i przyjemnie się z nich plecie. Do plecenia na dysku Kumihimo nadają się również doskonale oryginalne pasma jedwabiu sari w rustykalnym stylu.

Więcej o pleceniu na dysku kumihimo we wpisie: Jak zrobić bransoletkę i naszyjnik kumihimo?

Jaki sznurek wybierać do makramy?

Makramowe węzełki można wiązać na praktycznie każdym rodzaju sznurka! Wybór zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Z grubszych sznurków, na przykład nylonowych, satynowych lub poliestrowych o grubości od 1,5 mm i grubszych uzyskamy mięsiste, grube sploty o wyrazistym charakterze. Taka makrama świetnie wygląda w połączeniu z większymi koralikami.

Do makramowych plecionek dobrze nadają się sznurki lniane oraz sznurki bawełniane woskowane. Takie sznurki, wykonane z włókien naturalnych, są zazwyczaj matowe, co nadaje pracy oryginalny, surowy charakter. Dodatkowym atutem jest to, że supełki na sznurkach bawełnianych łatwo się zaciskają. Minusem – to, że takie sznurki się nie topią, co jest nieco bardziej wymagające podczas wykańczania pracy – tu potrzeba użyć kleju.

Świetnym wyborem, jeśli chodzi o makramę, są sznurki nylonowe – zarówno te cieńsze, jak i grubsze. Są one okrągłe w przekroju, mają delikatny połysk i lekko widoczny splot. Są dość miękkie – dzięki temu supełki łatwo się na nich wiążą, a przy mocnym ich zaciągnięciu praca uzyskuje zwartą strukturę o odpowiedniej sztywności. Sznurki nylonowe dają wiele możliwości w makramie ze względu na bardzo różne grubości oraz na bogaty wybór kolorów. Szczególnie oryginalnie prezentuje się makrama wykonana na wielobarwnych sznurkach multikolor. Sznurki nylonowe są topliwe, dlatego ich końcówki łatwo jest zabezpieczyć, co bardzo ułatwia wykończenie pracy! 

Makramowe plecionki doskonale prezentują się również w wersji glamour. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, sięgnijmy po nylonowe sznurki metalizowane, występujące w efektownych kolorach srebra, złota czy miedzi. Sznurki te świetnie nadają się do makramy, musimy jednak pamiętać o tym, że się nie topią.

Jakie sznurki wybierać do mikromakramy?

Makrama to również misterne, filigranowe sploty uzyskiwane z cieniutkich sznurków, a nawet z nici. Do maleńkich supełków makramowych polecamy przede wszystkim wspomniane wcześniej sznurki nylonowe (o grubości od 0,4 mm) oraz brazylijskie poliestrowe sznurki woskowane o grubości 1 mm. Są to skręcane sznurki z włókien poliestrowych, pokryte woskiem. Dzięki temu świetnie się z nimi pracuje: supełki dobrze i mocno się zaciskają, a praca jest odpowiednio zwarta. Dodatkowo sznurki te się topią, co bardzo ułatwia zabezpieczenie końcówek i wykończenie projektu. No i te kolory! Bogata i żywa kolorystyka woskowanych sznurków do makramy pozwala na tworzenie pięknych prac w najróżniejszych kolorach. 

Rodzaje sznurków do biżuterii

Czy teraz wiecie już wszystko o stosowaniu sznurków w projektach biżuteryjnych? Jeśli macie ochotę więcej poczytać o ich rodzajach i właściwościach, zapraszamy do lektury naszego pierwszego wpisu o sznurkach: Sznurki do biżuterii.

Wielokolorowe nylonowe sznurki do bizuterii - supełkowania, makramy i kumihimo. Sklep royal-stone.pl

Ewa  Szcześniak