Jak wykonać ukośnikowy sznur szydełkowo koralikowy?

W tym wpisie pokażemy Ci jak wykonać tzw. ukośnikowy sznur szydełkowo-koralikowy. Podstawowe wiadomości na temat wyboru koralików, nici i szydełka, a także wzorów czy programu do projektowania sznurów znajdziesz w poprzednim wpisie “Jak robić sznury szydełkowo – koralikowe – wstęp”. Polecamy także wpis “Jak wykonać sznur szydełkowo – koralikowy?,w którym pokazujemy zwykłe sznury szydełkowo – koralikowe tj. wykonywane oczami ścisłymi.

Ukośnikowe sznury szydełkowo – koralikowe najładniej wyglądają robione z koralików w rozmiarze 11/0 lub 15/0. Zwykle “ukośniki” wykonujemy z 10 i więcej koralików w  obwodzie, co umożliwia otrzymanie fantazyjnych, bardziej skomplikowanych wzorów niż w przypadku zwykłych sznurów szydełkowo – koralikowych. Także w tym przypadku warto zastąpić kordonek cieńszymi nićmi np. Talia 30, które są mocne i wygodne do przerabiania szydełkiem (nie są śliskie), a także dopasować rozmiar szydełka do ich grubości. My jednak na potrzeby tutorialu będziemy pracować z koralikami w rozmiarze 8/0 nawleczonymi na kordonek.

Materiały potrzebne do wykonania sznura szydełkowo – koralikowego:

Jak wykonać ukośnikowy sznur szydełkowo – koralikowy.

Aby wykonać ukośnikowy sznur szydełkowo — koralikowy należy najpierw na nić lub kordonek nawlec wszystkie potrzebne koraliki.  Tak jak w zwykłych sznurach, możesz nawlec je w sekwencjach tworzących fantazyjne wzory lub nawlec koraliki w jednym kolorze. Sznur prezentowany w tym tutorialu został wykonany wg. prostego schematu: 5 koralików zielonych, 5 różowych, 5 czerwonych. Powtarzaj tę sekwencję do uzyskania odpowiedniej długości (jak oszacować liczbę nawlekanych koralików znajdziesz we wstępie do dziergania sznurów szydełkowo – koralikowych). Oczywiście możesz przygotować  swój własny wzór, sposób przerabiania oczek jest zawsze taki sam. Po nawleczeniu koralików kordonka nie odcinamy!

Osoby praworęczne wykonują sznur w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, osoby leworęczne w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Nasz kurs przygotowaliśmy dla osób praworęcznych. Jeśli jesteś osobą leworęczną, wykonuj ruchy w odbiciu lustrzanym.

Bazowy łańcuszek do wykonania sznura szydełkowego

Wykonywanie ukośnikowego sznura szydełkowo — koralikowego rozpoczynamy tak samo jak zwykłego sznura – od zrobienia pustych (bez koralików) oczek łańcuszka. Będą one stanowiły podstawę sznura.
Zrób pętelkę z kordonka. Przełóż główkę szydełka przez pętelkę, chwyć kordonek i przeciągnij go przez pętelkę. Zaciśnij pętelkę. Właśnie zrobiłaś pierwsze oczko łańcuszka.

Chwyć szydełkiem kordonek i przeciągnij kolejne oczko przez pierwsze oczko – to wiszące na szydełku. Nie wysuwaj szydełka ze zrobionego drugiego oczka, chwyć kordonek i wykonaj kolejne oczko. Wykonaj w ten sposób w sumie 15 oczek łańcuszka.

Zamknij oczka łańcuszka w kółeczko – wkłuj się w pierwsze oczko. W tym momencie masz dwa oczka wiszące na szydełku — pierwsze, w które się przed chwilą wkłułaś i ostatnie po zrobieniu łańcuszka bazowego. Przeciągnij kordonek przez oba te oczka. Możesz zrobić to w jednym ruchu lub  przeciągnąć kordonek najpierw przez pierwsze, a następnie przez drugie z oczek. Podstawa sznura jest gotowa.

Przerabianie koralików w ukośnikowym sznurze szydełkowo – koralikowym:

Ukośnikowe sznury szydełkowo-koralikowe wykonuje się, przerabiając jeden typ oczka — półsłupek. W ten sposób będziesz przerabiała kordonek /nić z koralikami, aż do końca pracy. Wkłuj się zatem w kolejne oczko łańcuszka. Przysuń do robótki kilka pierwszych koralików. Nasz sznur jest robiony na 15 koralików w obwodzie, zatem najlepiej, jeśli właśnie tyle koralików przysuniesz sobie do pracy.
Chwyć kordonek za pierwszym koralikiem i przeciągnij go przez pierwsze leżące na szydełku oczko (to, w które właśnie się wkłułaś). Nastepnie chwyć jeszcze raz kordonek – tym razem bez koralika – i przeciągnij przez oba leżące na szydełku oczka. Pierwszy koralik jest już na swoim miejscu.

Wkłuj się szydełkiem w kolejne oczko, chwyć kordonek za drugim z koralików i przeciągnij go przez pierwsze leżące na szydełku oczko.  Złap kordonek bez koralika i przeciągnij przez oba leżące na szydełku oczka. Pracuj w ten sposób, aż do końca okrążenia, czyli do momentu przerobienia 15 oczek z koralikami.

Wykonuj półsłupki z koralikami, aż do uzyskania potrzebnej długości sznura; wkłuwaj się w oczko poprzedniego okrążenia, chwytaj kordonek za koralikiem, przeciągaj go przez oczko w ktoóre się wkłułaś, a następnie chwyć kordonek i przeciągnij go przez oba oczka leżące na szydełku. Zauważ, że koraliki w sznurze układają się pod skosem – stąd nazwa “ukośnik” dla sznura wykonywanego półsłupkami.

Teraz wystarczy wkleić sznur w dobrane do jego rozmiaru tulejki i zamontowanie ulubionego zapięcia – karabińczyka, toggle lub federingu. Sznury ukośnikowe są znacznie bardziej plastyczne i miękkie w stosunku do sznurów podstawowych. Dzięki temu ukośniki można wklejać w tulejki o przekroju owalnym. Jeśli przeszkadza Ci, że sznur jest zbyt wiotki np. jesli wykonujesz naszyjnik, możesz w środku sznura umieścić plastikową rurkę lub grubszy sznurek, a nawet zwinięta w rulon miękką tkaninę.

Olga i Agata, Royal-Stone