Sznury szydełkowo-koralikowe są doskonałą alternatywą dla sznurów wykonywanych przy pomocy igły, czyli szytych. Sznury szydełkowo- koralikowe z powodzeniem zastępują koralikowe plecionki wykonywane ściegiem peyote, herringbone czy C-RAW. Nadają się na bransoletki i naszyjniki, a także na rączki do toreb czy paski. Wykonuje się je szybko i łatwo. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, iż wszystkie koraliki, z których ma być wykonany sznur, nawleka się na nić od razu na początku wykonywania projektu, potem jedynie podsuwając je bliżej pracy; zatem nie ma obawy przed rozsypaniem się koralików. Takie sznury wykonywać można nawet w podróży!

Przed rozpoczęciem pracy musisz dokonać kilku ważnych wyborów:  

  1. wybór wzoru sznura
  2. wybór koralików – ich kształtu, rozmiaru i kolorów
  3. wybór rodzaju nici lub kordonka
  4. wybór rozmiaru szydełka, którym wykonasz sznur

1. Wybór wzoru sznura szydełkowo-koralikowego

Sznury szydełkowo- koralikowe mogą mieć wiele różnych wzorów — od najprostszych — jedno czy dwukolorowych poprzez wzory graficzne, czy fantazyjne motywy roślinne. Planując wykonanie sznura szydełkowego, możesz skorzystać z darmowych wzorów dostępnych np. na blogach projektantów lub skorzystać z publikacji np. w prasie, lub wydawnictwach dla pasjonatów ręcznie wykonywanej biżuterii.

Możesz także, własnoręcznie zaprojektować wzór.  Do projektowania sznurów szydełkowych polecam darmowy i prosty w obsłudze program jbead. W programie tym planujemy grubość sznura, kolorujemy go wg naszych potrzeb, planujemy powtarzalność sekwencji lub ich brak. Program sam wylicza potrzebną liczbę koralików każdego z kolorów i dodatkowo – co bardzo pomocne – pokazuje wygląd naszego projektu po wykonaniu. Możemy projektować w nim zarówno cienkie, jak i grube sznury.

Strona startowa programu  jbead do projektowania sznurów koralikowych

Wybierając wzór, należy zwrócić uwagę, na ile koralików w obwodzie jest opracowany. Powody tego są dwa. Po pierwsze, jeśli wybierzemy wzór na 9 lub więcej koralików w obwodzie powinniśmy wybrać koraliki  w rozmiarze 15/0 lub 11/0. Taka bransoletka wykonana z koralików 8/0 czy 6/0 będzie po prostu bardzo gruba i będzie źle wyglądać i źle się układać. Drugim powodem jest dostosowanie sposobu przerabiania oczek do założonej liczby koralików w obwodzie – powyżej 9 musimy nasz sznur wykonać metodą ukośnikową (ukośnikiem), dla sznurów węższych, wystarczy podstawowy sposób wykonywania szura.

2. Wybór koralików – ich kształtu, rozmiaru i kolorów

Do wykonywania sznurów szydełkowych najlepiej wybrać koraliki równe o powtarzalnym kształcie, wtedy sznur będzie estetyczny, a wzory czytelne. Polecamy koraliki Toho lub Miyuki. Dobrym wyborem są także koraliki Pecioza, choć czasem zdarza się, że różne kolory koralików tej marki różnią się między sobą kształtem nawet w obrębie jednego rozmiaru — jedne kolory są bardziej kuliste inne bardziej spłaszczone.

Najlepszym rozmiarem do nauki robienia sznurów są koraliki 8/0 lub 11/0, te najmniejsze – 15/0 polecamy osobom już doświadczonym.

Co do kształtu koralików – najłatwiej chyba wykonać sznur z koralików kulistych, czyli round, ale także koraliki cylindryczne czy o przekroju kwadratowym lub sześciokątnym sprawdzą się w tej technice.

Oczywiście do wyrobu sznurów nie musimy używać tylko drobnych koralików szklanych – sznury ładnie uzupełniają drobne kamienie np. hematyt lub metalowe ozdobne kulki – przekładki.

Wybierając koraliki transparentne pamiętaj, że będzie przez nie widoczny kolor nici, co wpłynie na ostateczny wygląd sznura.

3. Wybór rodzaju nici lub kordonka

Wybierając nici lub kordonek, przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar koralików – do koralików 8/0 lub 11/0 polecamy kordonki, do koralików 11/0 lub 15/0 polecamy nici np. Ariadna Talia. Koraliki 11/0 dobrze wyglądają zarówno na kordonku, jak i niciach, i tu wybór zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i Twojego sposobu szydełkowania. Niektórzy szydełkują luźniej inni ściślej – ważne, aby sznur był zwarty, ale nie za sztywny, tak by stworzona z niego biżuteria np. bransoletka ładnie się układała, a nici nie były widoczne spod koralików.  Dobrze, jeśli wybierzesz jasny kordonek lub nici – wtedy szydełkowanie będzie łatwiejsze, lepiej dostrzeżesz błędy i nie zmęczysz wzroku zbyt bardzo.

4. Wybór rozmiaru szydełka do robienia sznura szydełkowo-koralikowego

Jeśli zaczynasz szydełkować sznury koralikowe to za pewne wybrałaś kordonek nie nici. Łatwo go przerabiać szydełkiem 1,1mm lub 1,0mm. W miarę zdobywania doświadczenia wiele osób zamienia kordonek na nici i dobiera szydełko 0,75mm lub 0,6 mm. Oczywiście im mniejsze koraliki, tym cieńsze nici, a co za tym idzie także mniejszy rozmiar szydełka.

Jak oszacować ile koralików potrzeba na sznur szydełkowo – koralikowy?

Można z grubsza oszacować ile potrzeba nawlec koralików, aby uzyskać potrzebną długość koralikowego sznura.  Wystarczy posłużyć się łatwym wzorem:

Powiedzmy, że chcesz wykonać bransoletkę, której ostateczna długość wyniesie 18 cm. Wybrane przez Ciebie zapięcie razem z ogniwkami montażowymi ma długość 3 cm, zatem na bransoletkę potrzebujesz 18cm – 3cm = 15cm gotowego sznura szydełkowo – koralikowego.
Sznur, który chcesz wykonać ma mieć 9 koralików w obwodzie.

Zatem w Twoim przypadku:

 15 cm x 9 = 135 cm

Czyli potrzebujesz nawlec 135 cm koralików. Oczywiście jest to wielkość szacowana z grubsza, warto nawlec o 2-3 cm więcej. Nie ma znaczenia rozmiar koralików, wzór ten stosujemy i do dużych 8/0 i do małych 15/0.

Na koniec jeszcze jedna rada, jeśli nigdy nie szydełkowałaś – na początek spróbuj nauczyć się wykonywania zwykłego łańcuszka i oczek ścisłych bez koralików. Teraz jesteś już gotowa na rozpoczęcie przygody ze sznurami szydełkowo-koralikowymi.

Zobacz także:

Jak wykonać podstawowy sznur szydełkowo – koralikowy
Jak wykonać ukośnikowy sznur szydełkowo – koralikowy

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone