Jak zrobić sznur szydełkowo-koralikowy na bransoletkę?

W tym wpisie pokażemy Ci jak wykonać tzw. zwykły sznur szydełkowo-koralikowy. Podstawowe wiadomości na temat wyboru koralików, nici i szydełka, a także wzorów czy programu do projektowania sznurów znajdziesz w poprzednim wpisie “Jak robić sznury szydełkowo – koralikowe – wstęp”.

Materiały potrzebne do wykonania sznura szydełkowo – koralikowego:

Jak rozpocząć robienie sznura szydełkowo -koralikowego:

Aby wykonać sznur szydełkowo — koralikowy należy najpierw na nić lub kordonek nawlec wszystkie koraliki. Możesz nawlec je w sekwencjach dających fantazyjne wzory lub nawlec koraliki w jednym kolorze. Sznur pokazany w tym tutorialu został wykonany na podstawie poniższego wzoru. Jak widzisz, podstawowa sekwencja powtarza się co 108 koralików (repeat of colors) i w gotowym sznurze daje 12 okrążeń (rows per repeat), które powtarzamy przez cały czas pracy, aż do uzyskania potrzebnej długości sznura. Kolejność nawlekania koralików (List of beads) pokazana jest w kolumnie Report, powtarzaj Report tyle razy, aby otrzymać odpowiednią długość nawleczonych nici. Oczywiście możesz przygotować  swój własny wzór, sposób przerabiania oczek jest zawsze taki sam. Po nawleczeniu koralików kordonka nie odcinamy!

Wykonywanie sznura szydełkowo — koralikowego rozpoczniesz od zrobienia pustych (bez koralików) oczek łańcuszka. Będą one stanowiły podstawę sznura.
Zrób pętelkę z kordonka.

Zacznij przerabiać oczka łańcuszka, tzn. przełóż szydełko przez pętelkę, chwyć kordonek i przeciągnij go szydełkiem przez pętelkę. Zaciśnij pętelkę. Właśnie zrobiłaś pierwsze oczko łańcuszka.

Chwyć szydełkiem kordonek i przeciągnij kolejne oczko przez pierwsze oczko. Nie wysuwaj szydełka z drugiego oczka, chwyć kordonek i wykonaj kolejne oczko. Wykonaj w ten sposób w sumie 9 oczek łańcuszka.

Zamknij oczka łańcuszka w kółeczko. W tym celu wkłuj się w pierwsze oczko. W tym momencie masz dwa oczka wiszące na szydełku — pierwsze, w które się przed chwilą wkłułaś i ostatnie po zrobieniu łańcuszka bazowego. Przeciągnij kordonek przez oba te oczka. Możesz zrobić to w jednym ruchu lub  przeciągnąć kordonek najpierw przez pierwsze, a następnie przez drugie z oczek. Podstawa sznura jest gotowa.

Jak przerabiać koraliki w sznurze szydełkowo-koralikowym

Podstawowe sznury szydełkowo-koralikowe wykonuje się, przerabiając jeden typ oczka — oczko ścisłe. W ten sposób będziesz przerabiała kordonek z koralikami aż do końca pracy.
Wkłuj się w kolejne oczko łańcuszka. Osoby praworęczne wykonują sznur w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, osoby leworęczne w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Nasz kurs przygotowaliśmy dla osób praworęcznych. Jeśli jesteś osobą leworęczną, wykonuj ruchy w odbiciu lustrzanym.

Przysuń do robótki kilka pierwszych koralików. Nasz sznur jest robiony na 9 koralików w obwodzie, zatem najlepiej, jeśli właśnie tyle koralików przysuniesz sobie do pracy.
Chwyć kordonek za pierwszym koralikiem i przeciągnij go przez oba wiszące szydełku oczka. Możesz robić to w jednym lub dwóch ruchach.

Wkłuj się w kolejne oczko, chwyć kordonek za drugim koralikiem i przeciągnij go przez oba wiszące na szydełku oczka. Pracuj w ten sposób, aż do końca okrążenia, czyli do momentu przerobienia 9 oczek z koralikami.

Rozpocznij drugie okrążenie. Przysuń bliżej pracy kolejnych 9 koralików,  wkłuj się pod pierwszy koralik, odsuń go na zewnątrz robótki, chwyć kordonek za kolejnym koralikiem do przerobienia i przeciągnij go przez oba wiszące na szydełku oczka. Bardzo ważne jest, aby koralik, pod który się wbijesz, był odsunięty na zewnątrz robótki — to sekret sukcesu wykonania sznura koralikowego. Zwróć uwagę, aby nić kordonka, którą będziesz przerabiała leżała PRZED koralikiem, pod który się wkłułaś.

Pracuj w ten sposób, aż Twój sznur osiągnie potrzebną długość.

Jak zakończyć sznur szydełkowo — koralikowy

Kiedy Twój sznur osiągnie potrzebną długość ostatnie okrążenie przerób oczkami ścisłymi bez koralików. Koraliki ostatniego okrążenia ładnie się wtedy ustawią. Na koniec wykonaj jedno oczko łańcuszka bez wkłuwania się pod koraliki, odetnij nitkę z pewnym zapasem i wyciągnij pętelkę, zaciskając kordonek. Dopiero teraz odetnij kordonek. Sznur jest gotowy!

Aby ze sznura powstała bransoletka musisz jeszcze dobrać odpowiednie tulejki do wklejania. Nasz sznur wykonany z kordonka, w którym jest 9 koralików 8/0 w obwodzie ma średnicę ok. 11mm, tak więc odpowiednie w tym wypadku będą tulejki mające zbliżoną średnicę wewnętrzną. Dobierając tulejki, należy wybrać takie, które wchodzą z pewnym oporem –  wtedy po wklejeniu w nie sznura praca wyglądać będzie starannie.

Ostrożnie wprowadź kilka kropli kleju w tulejkę. Wybierz klej przeznaczony do biżuterii, metalowe tulejki muszą dobrze się trzymać. Kleju nie może być zbyt dużo, żeby nie wyciekł w czasie wsuwania sznura w tulejkę.  Odetnij nadmiar kordonka i wsuń końce sznura w tulejki z klejem. Ustaw oczka tulejek w jednej linii. Pozostaw do wyschnięcia. Informację o tym, jak długo wiąże klej, znajdziesz na jego opakowaniu.

Pozostaje już tylko montaż zapięcia i ozdobnej zawieszki. Montując zapięcie i zawieszkę pamiętaj, żeby rozchylać ogniwa „w przód i w tył”, nigdy na boki, bo zdeformuje to ogniwko. Bransoletka jest gotowa!

Olga i Agata, Royal-Stone