Zrób z nami peyotową koszulkę na sekretnik z koralików Toho Bugle i Miyuki Delica

Koraliki typu bugle (rurki) doskonale uzupełniają się z cylindrycznymi koralikami Miyuki Delica. Można wykorzystywać je w wielu ściegach np. w ściegu peyote – tak jak zrobiłam to dziś ja. Kiedy oplotłam stalową bazę sekretnika koralikami bugle (rurki), od razu przed oczami stanęły mi rozświetlone wieżowce Nowego Yorku – stąd tytuł tutorialu.

Materiały potrzebne do wykonania koralikowej koszulki sekretnika:

Materiały potrzebne do obszycia peyote nieparzystym sekretnika ze stali chirurgicznej.

Sposób wykonania koszulki z koralików Toho Bugle na bazę sekretnika:

KROK 1:
Na nić długości ok. 1,30 m nabierz koraliki w układzie: 1MC, 1MF, 1BC, 1MCZ, 1MC, 1MŻ, 1BC, 1MT, 1MC, 1MZ, 1BC, 1ML, 1MC. Koraliki te utworzą dwa pierwsze rzędy plecionki. Zostaw ok. 8-10cm końcówkę.

Peyote nieparzysty - sekretnik z koralikami toho bugle.

KROK 2:
Wykorzystując ścieg peyote (doszywając co drugi koralik) wyplataj trzeci rząd: nabierz 1MC i doszyj go do ML. Następnie nabierz 1BC i doszyj go do MZ. Kolejny 1MC doszyj do MT, 1BC do MŻ, 1MC do MCZ i w końcu 1BC do MF. Pozostało jeszcze doszycie ostatniego koralika MC.

Nabierz ostatni 1MC i zmieniając kierunek szycia przeprowadź nić przez MC, MF i BC uszyte w pierwszym kroku. Następnie ponownie zmieniając kierunek szycia przeprowadź nić przez doszyty w tym kroku BC, dalej ponownie przez MF i MC doszyte na początku i na koniec wyprowadź nić z MC doszytego w tym kroku. Zauważ, że wszystkie koraliki doszyte w tym rzędzie są koloru czarnego. Zawsze rzędy nieparzyste będą szyte czarnymi koralikami, a rzędy parzyste kolorowymi.

KROK 3:
Doszywaj dalej koraliki w odpowiednich miejscach, tak żeby utworzyć kolorowe kolumny. Pracuj dalej, aż do uzyskania 26 rzędów plecionki (13 czarnych i 13 kolorowych). Końcówki nici powinny wychodzić z dwóch różnych stron pracy.

KROK 4:
Owiń ścisło bazę koralikami. Dla wygody możesz odkręcić koreczek sekretnika. Zacznij zszywać plecionkę – chwytając pojedynczo koralik raz z jednej raz z drugiej krawędzi plecionki. Po zszyciu zaciągnij nici, tak, by koraliki ścisło przylegały do bazy.

Na koniec zszyj ostatnie dwa MC. Zawiąż oba końce nici na supełek, a końcówki wprowadź w sąsiadujące koraliki. Nadmiar nici odetnij.

KROK 5:
Szczypcami płaskimi rozchyl ogniwko – pamiętaj, że ogniwa rozchylamy „w przód i w tył”, nigdy na boki, bo skutkuje to zdeformowaniem ogniwka. Załóż ogniwo na koreczek sekretnika. Sekretnik zawieś na łańcuszku lub rzemyku.

Jeśli chcesz wykonać plecionkę z samych koralików Miyuki Delica proponuję wzorek kratki.

Schemat peyote do oplotu sekretnika.

Publikując pracę powstałą na podstawie tutorialu pamiętaj o podaniu jego źródła i tytułu „ New York, New York” oraz oznaczeniu pracy #tutorialroyalstone.