Jak zrobić bransoletkę z koralików i makramy?

For You to delikatna bransoletka z centralnym elementem z koralików i makramowym wykończeniem. Projekt idealny na wiosnę do sukienek i t-shirtów. Robi się ją naprawdę szybko, a do wykonania nie potrzeba wielu materiałów. To idealny projekt na wakacje.

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki

Bransoletka z elementami makramy i metalowymi bazami - potrzebne materiały

Sposób wykonania centralnego elementu bransoletki

Nić długości ok. 1,10 m zawiąż w pierwszym otworze metalowej bazy pozostaw ok. 8 cm ogonek. Następnie nawlecz koraliki w odpowiednim układzie kolorystycznym (schemat znajdziesz pod wpisem).

Przeprowadź nić przez pierwszy otwór w drugiej bazie, a następnie z powrotem przez wszystkie nawleczone koraliki i pierwszy otwór bazy. Ponownie przejdź nicią przez koraliki, pierwszy otwór drugiej bazy i kolejny raz z powrotem przez koraliki – w sumie przez koraliki nić przeprowadzona jest czterokrotnie. Jeszcze raz przejdź przez pierwszy otwór pierwszej bazy.

Wyprowadź nić z sąsiedniego – drugiego otworu bazy, nabierz koraliki i przeprowadź nić przez analogiczny otwór drugiej bazy. Tak jak poprzednio powtórz przeprowadzanie nici, tak by przeszła cztery razy przez koraliki. Przed rozpoczęciem kolejnego rzędu koralików wyprowadź nić z sąsiedniego otworu bazy. Pracuj dalej w ten sposób.

Przez ostatni rząd koralików przeprowadź nić jedynie 3 razy. Po ponownym wyjściu z otworu bazy zawiąż nić na nitkach poprzecznych (half hitch) – przeprowadź nić pod koralikami, a następnie przez powstałą pętelkę. Zaciśnij supełek tuż przy bazie.

Przeprowadź nić przez kilka koralików, powtórz supełek half hitch i przeprowadź nic przez resztę koralików w rzędzie. Odetnij nadmiar nici. Nawlecz igłę końcówką nici pozostawioną na początku pracy  i wprowadź ją w koraliki pierwszego rzędu, nadmiar nici odetnij. Centralny element bransoletki jest gotowy.

Wykonanie części makramowej bransoletki.

Przygotuj ok. 0,70 m kolorowego sznureczka, złóż go na pół i przeprowadź przez otwór w jednej z baz. W powstałą pętlę wsuń oba końce sznurka i zaciśnij pętlę na bazie.

Zacznij wyplatać ozdobny makamowy łańcuszek. Zacznij od zawiązania prawego sznureczka na lewym– połóż prawy sznurek na lewym, następnie zrób pętlę przechodząc pod lewym sznurkiem i wyprowadź nad prawym sznurkiem. Zaciśnij supełek.

Drugi supełek wykonaj w lustrzanym odbiciu tzn. zawiąż lewy sznurek na prawym – lewy połóż na prawym, następnie wykonaj pętlę wsuwając lewy sznurek pod prawy i wyprowadź końcówkę nad lewym sznurkiem. Zaciśnij supełek.

Pracuj w ten sposób wiążąc sznurki naprzemiennie raz lewy na prawym, a raz prawy na lewym przez ok. 6 cm.

Po drugiej stronie głównego elementu wykonaj taki sam sznureczkowy łańcuszek.

Bransoletka z koralików i makramy

Czas na wykonanie zapięcia makamowego węzłem płaskim. Ułóż bransoletkę w koło. Sznurek dł. ok. 30 cm wsuń pod oba końce bransoletki. Zawiąż supełek tak jak pokazano na zdjęciu.

Kolejny węzeł wykonaj w lustrzanym odbiciu, zaciśnij supeł.

Pracuj w ten sposób – wiążąc raz jeden raz drugi węzeł naprzemiennie. Wykonaj ok. 1 cm zapięcia. Odetnij nadmiar sznurków ok. 1 mm od plecionki, końcówki przytop przypalaczem lub zapalniczką.

Na końcówkach bransoletki zwiąż supełki, odetnij nadmiar nici i tak jak przy zapięciu przytop końcówki. Bransoletka jest gotowa.

Do wykonania bransoletki możesz użyć różnych typów koralików.

Schemat bransoletki z koralików i makramy

Publikując pracę powstałą na podstawie tutorialu, pamiętaj o podaniu jego źródła i tytułu „ For You” oraz oznaczeniu pracy #tutorialroyalstone.