Okres od maja do września to najintensywniejszy czas w branży ślubnej. My, już w połowie kwietnia, we współpracy z Mab – Magdaleną Bielską rozpoczęliśmy ślubną tematykę, za sprawą przepięknego dodatku do włosów.  W związku z tym, że biżuteria sutasz jest bardzo popularna wśród pań planujących swój ślub, dziś  ponownie propozycja dla początkujących sutaszystek.  mam nadzieje, że dzięki temu tutorialowi uda Ci się, w tym wyjątkowym dniu, wystąpić w biżuterii przygotowanej własnoręcznie. Jeśli jest to Twoje pierwsze spotkanie z sutaszem to zajrzyj do naszych wcześniejszych wpisów i wykonaj choć proste “omegi”, żeby oswoić się z tą techniką. Dla tych, które już trzymały sznureczki w dłoniach będzie nieco prościej 😉


Materiały:

1. Na obszycie jednego kaboszonu potrzebne jest 3 x 20cm sutaszu. Sznurki złóż jodełką w jedną stronę i szyj, nadając im kształt kaboszonu. Pamiętaj by nie naciągać za mocno nici.

2. Po zszyciu sznurków podklej kaboszon filcem. Ja delikatnie nacięłam filc, ponieważ kaboszon od spodu jest wypukły.

3. Dopasuj sznurki do kaboszonu i kilkukrotnie zszyj w miejscu, gdzie się spotykają.

4. Kolejnym krokiem jest wszycie drobnych koralików Toho w rozmiarze 11/0 (ja użyłam koloru Opaque Lustered Navajo White). Żeby było mi łatwiej wszywać wypchnęłam kaboszon.

5. Po wszyciu 4 drobnych koralików czas na stworzenie pętelki. Ostatni koralik Toho przeszyj dwukrotnie aby był stabilny, a następnie wyprowadź igłę w górę nakładając koralik Tulip Petal. Dziurka koralika Tulip Petal powinna znajdować się zaraz nad ostatnim koralikiem Toho ( zdj. pierwsze) . Następnie wywiń sznurki sutaszu w górę, tak, by okalały koralik TP i przeszyj je od góry ( zdj. drugie). Takie, wstępne wszycie koralika ustabilizuje go i ułatwi Ci pracę. Teraz zszyj sznurki dookoła koralika by się nie rozwarstwiały. Na koniec (zdj. trzecie) umocuj pętelkę przechodząc pomiędzy sznurkami.

6. Z drugiej strony postępuj tak samo. Na koniec doszyj do sutaszu  filc, na który naklejony jest koralik. Wbij igłę od tyłu w filc i wyjdź pomiędzy sznurkami sutasz z przodu (tak, jak pokazałam to powyżej, przy doszywaniu pętelki). Obszyj tak po całym obwodzie.

7. Doszyj koronkę do zewnętrznego sutaszu. Staraj się, by układała się po środku sutaszu (zakrywała rowek sutaszu).

8. Tak wygląda pierwsza, bazowa część kolczyka po obszyciu koronką.

9. W kolejnym kroku przygotuj ogniwa o średnicy około 12-15mm i owiń je sutaszem (możesz wykorzystać ten sam kolor sutaszu lub sznurek matalizowany). Początek sutaszu posmaruj klejem i owiń kółka gęsto, by nie prześwitywała baza. Kończąc ponownie posmaruj końcówkę sutaszu klejem, zawiń i dociśnij przez chwilę.  Tak przygotowane kółka podszyj pod pętelkami z obu stron.

10. Po doszyciu kółek z obu stron przygotuj łańcuszek kulkowy o długości 10cm. Przełóż go tyłem przez kółka i zapnij. Pierwsza część kolczyka jest już gotowa.

11. Następnym etapem jest obszycie koralika Dagger. Sznurki o długości ok 8cm każdy, standardowo ułóż splotem w jedną stronę. Tym razem pomiędzy dwa wiskozowe sutasze dodałam sznurek metalizowany w kolorze złotym.  Ja wybrałam stonowane złoto o numerze 191-W7001. Sznurki zszyj formując kształt koralika. kończąc obszywanie przejdź przez dziurkę koralika, a następnie zszyj wszystkie razem pod koralikiem.

12. Po obszyciu sznurków zrób murek z koralików toho 11/0. Wyprowadź igłę poniżej koralika Dagger i nabierz dwa koraliki TR 11/0. Wbij igłę w sutasz tak, by koraliki ułożyły się obok siebie. Ponownie wyprowadź igłę przez drugi koralik i nabierz na igłę kolejny. Ponownie wbij się w sutasz i szyj w ten sposób do końca.

13. Szurki sutasz przytnij pod przeszyciem ( zdj. 1). Wpasuj ten element pomiędzy pętelki w części bazowej tak, by znajdował się równo pomiędzy wywinięciami (zdj. 2). Zszyj oba elementy razem (zszywaj wychodząc pomiędzy sznurkami sutasz – dwa ostatnie zdjęcia).

14. Po zszyciu dwóch elementów razem, doszyj kolejne sznurki sutasz. Weź 3 sznurki o długości ok. 12cm każdy. Wyjdź przez koralik toho znajdujący się na poziomie pętelki i przebij się przez 3 sznurki sutasz (zostawiając od brzegu ok 4 cm na późniejsze wykończenie w postaci wywinięcia). Koralik Dagger nie jest jeszcze podklejony więc, aby ułatwić sobie szycie możesz go delikatnie wysunąć. Wyprowadzaj igłę od środka – czyli od strony koralika Dagger, przez koralik TR 11/0 a następnie przez 3 nowe sznurki. Wróć tą sama drogą.

15. Doszywając nowe sznurki, zwróć uwagę, by zakończyć w tej samej linii, w jakiej zaczynałaś. Następnie doszyj sznurki do pętelki z Tulip Petal, nabierz na nitkę koralik TR 11/0 i wywiń pętelkę ze sznurków. Sznurki zszyj wokół koralika toho.

16. Po doszyciu sutaszu podklej element drugi (koralik Dagger) filcem.

17. Na tym etapie obszyj sutaszem koralik Tulip Petal. Ja wybrałam dwa sutasze wiskozowe, a pomiędzy włożyłam złoty sutasz metalizowany. Końce sznurków wywiń wszywając koraliki TR 11/0.

17. Przed doszyciem tego elementu to reszty kolczyka należy go ozdobić. Do ozdobienia wybrałam koraliki TR 11/0 w kolorze Opaque Lustered Lavajo White,  oraz TR 15/0 w kolorach: Ceylon Lt. Ivory i Gold Lined Crystal.
Wyprowadź igłę nad pętelką i nabierz kolejno koraliki TR 11/0 Opaque Lustered Lavajo White – 1szt., TR 15/0 Ceylon Lt. Ivory – 1 szt., TR 15/0 Gold Lined Crystal – 1szt., TR 15/0 Ceylon Lt. Ivory – 1 szt. i wróć igłą w koralik TR 11/0. Wyprowadź igłę obok i do końca powtarzaj ten schemat.

18. Ostatnim krokiem jest połączenie elementów ze sobą. Pętelki połącz kompozycją koralików w kolejności: TR 15/0, TR 11/0, FP3, TR 11/0, TR 15/0

19. Po zszyciu całości doszyj bigle, a następnie posmaruj tył klejem i podklej welurem (filcem/skórką) w pasującym kolorze. Podklejenie dotnij do kształtu kolczyka i gotowe 🙂

Do kolczyków w wersji śnieżnobiałej użyj:

 

 

Koniecznie pochwal się efektami swojej pracy:)

Dorota, Royal-Stone

* W tytule maila wpisz: Galeria Waszych Prac