W ofercie royal-stone.pl  pojawiły się właśnie poliestrowe sznurki sutasz firmy BeadSmith. Pani Magdalena Bielska tworząca pod marką MAB uszyła z nich efektowne, turkusowe kolczyki. Sutasz  POLY sprawdził się znakomicie. Zasadniczy wzór stanowi w tym przypadku połączenie kształtów dwóch omeg – podstawowego wzoru w technice sutasz. Oddajmy zatem głos Pani Magdzie…


Uszyłam proste kolczyki z najbardziej podstawowej w hafcie sutaszowym formy – omegi, opiszę jak je wykonać. Użyłam nowych sznurków poliestrowych (POLY), żeby sprawdzić i pokazać jak zachowują się w szyciu.

 Aby uszyć prezentowane kolczyki przygotuj:

– 4 sznurki dł. 16 cm
– 4 sznurki dł. 14 cm (wybrałam trzy poliestrowe – pansy, peacock i duck oraz  metalizowany – antique gold)
– 2 wiercone wierzchołkowo łezki 16 mm (tu turkusowe kocie oko, może być też łezka 18 mm)
– kulki: 8szt. – 4mm, 2szt. – 6 mm i 2szt. – 8 mm (ja użyłam jadeitów i hematytu)
– koraliki w rozmiarze 8/0, 11/0 i 15/0 (tu Toho)
– nici żyłkowe i S-Lon AA, bigle, materiał do wykończenia (filc, skórka, tkanina)

01_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Przed szyciem zabezpiecz końcówki wszystkich sznurków (poliestrowe łatwo się rozplatają), ja stopiłam je przypalarką. Sznurki dł.16 cm złóż odpowiednio do szycia – nie mają one różnej prawej i lewej strony, ale lepiej ułożyć je w tym samym kierunku splotu, wtedy ładniej wyglądają i lepiej układają się podczas szycia.

03_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Uszyj kształt odpowiadający łezce, formując sutasz w palcach – przeszywaj wszystkie sznurki przez środek, między rdzeniami, wtedy ułożą się równo i unikniesz  przecinania delikatnego oplotu sznurka metalizowanego.  Szyjąc, wbijaj igłę dokładnie w to samo miejsce, żeby nie było widać szwów.

Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl 07_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Zszyj wszystkie sznurki razem, dopasowując je ściśle wokół kamienia. Następnie wszyj łezkę pomiędzy sznurki.

Wszywanie koralika kocie oko

Uformuj ślimaka na kulkę 4 mm i zacznij zszywać sznurki. W odpowiednim miejscu wszyj kulkę, następnie kontynuuj zszywanie ślimaka przekładając element na lewą stronę. Doszyj ślimaka do sznurków wokół łezki. W ten sam sposób obszyj drugą kulkę.

Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Przygotuj sznurki 14 cm i kulkę 8 mm – uszyj, podobnie jak przy łezce, element w odpowiednim kształcie, dopasowując sznurki do wielkości kulki. Kulkę wszyj dziurką w pionie – będzie to potrzebne w dalszej części szycia kolczyków. Zrób ślimaki na kulkach 4 mm.

13_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Masz dwa gotowe elementy: dopasuj je do siebie i wszyj pomiędzy nie kulkę 6 mm. Zauważysz, że jest ona zbyt duża – omegi się nie dotykają. Połącz elementy, wszywając po obu stronach kulki po dwa koraliki rozmiar 8/0.

14-15_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Wzdłuż kolczyka będą widoczne nici którymi wszyłaś duże kulki. Zakryj je wszywając koraliki rozmiar 11/0. Użyłam tu mocniejszej nici (u mnie – S-lon), ponieważ to dłuższe przeszycie, więc nić może być narażona na nieznaczny ruch i przecieranie koralikami. Wszyj kolejno: jeden koralik pod kulką 6 mm, przejdź przez jej otwór i nawlecz 5 koralików, przejdź igłą przez dziurkę w dużej kulce. Dla pewności przeszyj 2-3 razy.

Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Obszyj ślimaki przy łezce koralikami, które użyte były do łączenia omeg – ja zrobiłam to w najprostszy sposób, mocując koraliki rozmiar 8/0 koralikami 15/0.

19_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Koralikiem w rozmiarze 11/0 zakryj miejsce, gdzie czubek łezki styka się ze sznurkami.

20_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Doszyj bigiel – ja użyłam większych, ozdobnych, ponieważ same kolczyki są dość proste. Przeszyj wielokrotnie, żeby uszko bigla nie przetarło nici. Następnie dwoma koralikami 11 po bokach umocnij bigiel, żeby kolczyk się nie okręcał.

21_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Kolczyk można już wykończyć od tyłu – skórką, filcem lub tkaniną. Ja podkleiłam punktowo sztucznym welurem, wycięłam precyzyjnie nożyczkami uważając aby nie przeciąć sutaszu i delikatnie podszyłam żyłką.

22-25_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Kolczyki są gotowe! Miłego noszenia.

01_Sutasz_Soutache_kolczyki_tutorial_blog_www.royal-stone.pl

Moje obserwacje sznurków poliestrowych Beadsmith: sznurki są łatwe w szyciu – dobrze formują się w dłoni, są miękkie, nie sprawiają trudności w przeszywaniu wielu sznurków razem.

Mam nadzieję, że tutorial był pomocny. Ten podstawowy wzór można ozdobić na wiele sposobów, użyć dowolnych kamieni, koralików, dobrać kolorystykę tak, aby pasowały na różne okazje. Miłej zabawy!

Magdalena (MAB)


A my zachęcamy do wypróbowania również innych kolorów dostępnych w serii POLY

Gama kolorów sutasz POLY