Wiele osób pyta mnie, czy beading to łatwa technika? Jakie ściegi są wykorzystywane w beadingu? Jakie efekty można nimi otrzymać?
Beading to bardzo szerokie pojęcie. Jedni uznają Beading za technikę, inni uważają, że to nazwa dla wielu różnych technik, których wspólnym elementem jest wykorzystywanie w pracy drobnych koralików. Najprościej można powiedzieć, że beading dotyczy wszelkich działań związanych z szyciem, haftowaniem, tkaniem i wyplataniem z pomocą małych koralików tzw. seed beads. To właśnie od angielskiej nazwy koralika – beading wziął swoją nazwę. Tłumaczyć ją można jako koralikowanie.
Ściegi stosowane w beadingu
W beadingu spotykamy wiele różnych ściegów- jedne są mniej inne bardziej skomplikowane. Niektóre stosowane są rzadko, inne znajdują swoje zastosowanie niemalże w każdym z projektów. Dziś pokrótce zaprezentuję podstawowe z nich.
Peyote
Zaczynamy od najbardziej popularnego i chyba najpowszechniej znanego ściegu PEYOTE. Ścieg ten nie ma polskiej nazwy, z resztą jak większość ściegów beadingowych. Korzenie ściegu peyote sięgają starożytnego Egiptu, spotykamy go również w ludowej twórczości Indian Ameryki Północnej. Koraliki w tym ściegu układają się jak cegiełki w murze – z przesunięciem o pół koralika. W ściegu peyote doszywamy koraliki pojedynczo, parami lub po trzy, tworząc większe koralikowe płaszczyzny. Sam ścieg ma wiele odmian – ze względu na liczbę koralików w rzędzie wyróżniamy peyote parzysty (even peyote) i nieparzysty (odd peyote), ze względu na kształt otrzymanej plecionki: płaski (flat peyote), cylindryczny (tubular) lub kolisty (circular).
Brick
Innym bardzo popularnym ściegiem beadingowym jest brick – czyli murek. W tym ściegu – podobnie jak w ściegu peyote – koraliki układają się jak cegiełki w murze. Ściegiem tym można wykonywać najróżniejsze kształty – łatwiej uzyskać w nim detale niż w ściegu peyote. Ściegiem brick możemy pracować zarówno na płasko (flat brick) – od lewej do prawej, w okrążeniach tworząc koła (circular brick) lub koralikowe tuby (tubular brick). Ścieg ten daje zwarte dość sztywne, zwarte prace. Doskonale nadaje się do obszywania baz geometrycznych Geometrix. W ściegu brick koraliki doszywamy pojedynczo, podwójnie lub potrójnie, za każdym razem przeszywając je w jedną i drugą stronę (w dół i w górę). To właśnie tym ściegiem wykonywane są popularne kolczyki z frędzlami tzw. indiańce.
Right Angle Weave – RAW
Kolejnym – już nieco trudniejszym ściegiem jest tzw. ścieg RAW – czyli Right Angle Weave, inaczej nazywany ściegiem prostokątnym. Jest to ścieg (szczególnie jego odmiany przestrzenne – prismatic RAW) wymagający nieco wprawy i wyobraźni. Można uzyskać go szyjąc jedną lub dwoma igłami (łatwiejsza odmiana). Ścieg ten często jest wykorzystywany jako baza do późniejszego ozdabiania innymi koralikami. RAW wykorzystujemy do tworzenia bransolet, pierścionków i ozdobnych kul koralikowych. Można go wykonywać jednym lub wieloma typami koralików, łącząc gładkie z fasetowanymi lub małe z większymi.
To tylko kilka podstawowych ściegów wykorzystywanych w Beadingu. Jak wspominam jest ich cała masa, a każdy z nich ma swoje odmiany. Pamiętać należy, że nie tylko ściegi zapewniają efekt, ale także rodzaj użytych koralików – ich rozmiar, kształt, struktura powierzchni, a także jakość. Z drugiej strony znając jedynie kilka ściegów w podstawowej ich wersji można stworzyć piękne, niepowtarzalne i oryginalne prace – wszystko zależy od naszej kreatywności.
Efekty, które można osiągać stosując ściegi beading są niesamowite im więcej oglądam tym bardziej chciałabym rozpocząć naukę. No właśnie….od czego zacząć beading? Nici, koraliki, igły (nie wiem co jeszcze????) Jakie polecasz? Który scieg bedzie łatwy dla początkujacego? Nadmieniam ze jestem zupełnie zielona, rok temu próbowalam z sutaszem, ale nie zakolegowalismy się delikatnie rzecz ujmując 🙂 mam nadzieję, że z beadingiem pójdzie lepiej. Proszę o rady :-)))
Polecam peyote i brick . Oba dają efekt cegieł w murze, ale wykonuje się je w inny sposób. Brickiem zrobisz zawieszki i kolczyki – zobacz u nas projekty: Anqu, Manu, Piórkowa bransoletka, Lena, peyotem opleciesz kaboszony, zrobisz obrączki, tulejki na chwosty czy bransoletki. Naukę peyota rozpocznij od kolczyków: https://blog.royal-stone.pl/kolczyki-wyplatane-sciegiem-peyote-parzystym/. To łatwiejsza wersja peyota- peyote parzysty. Pamiętaj o zaciąganiu nici żeby plecionka była zwarta, a koraliki dobrze przylegały do siebie. Co do nici – polecam One-G lub Miyuki – dobre, trwałe nici, które zniosą prucie. Igły – wybierz takie o rozmiarze 10 lub 12 – ja wolę dłuższe niż krótsze, najbardziej lubię John James i Pony.
Jednocześnie zapraszam Cie do śledzenia rubryki Ściegi Beadingowe, która właśnie rozpoczęliśmy.