Nowa technika tworzenia biżuterii – mikromakrama

Makrama w ostatnim czasie powraca do łask. Nie tylko wraca moda na plecione ozdoby ścienne jak makatki, kwietniki czy ramy luster, ale także na plecioną z kolorowych sznurków makramową biżuterię. Ze względu na misterność splotów i rozmiar używanych nici i sznureczków nazywana mikromakramą.

Niedawno na Royal-Stone’owym FanPage tematem Wtorkowego Maratonu Rękodzielniczego była makramowa biżuteria. Uroda i różnorodność prac zainspirowała nas do stworzenia tego wpisu i zachęcenia wszystkich Czytelników bloga nie tylko do podziwiania tych kolorowych arcydzieł, ale także do spróbowania swoich sił w tej technice.

Do wykonania takich ozdób potrzeba specjalnych – dość cienkich sznurków lub wytrzymałych, dobrze skręconych nici, najlepiej nylonowych lub z innych włókien sztucznych, aby na koniec pracy w łatwy sposób – przytapiając końcówki sznurków estetycznie je zakończyć. Możliwe jest oczywiście użycie sznurków i nici z materiałów naturalnych np. bawełnianej muliny lub sznurków lnianych, ale wtedy musimy liczyć się z koniecznością podklejenia ich końcówek na koniec pracy. Do przytapiania końcówek polecamy nie tylko płonień świeczki lub zapalniczki, ale o wiele bardziej precyzyjny przyplacz, natomiast przy podklejaniu doskonale sprawdzą się kleje z precyzyjnymi końcówkami.

Przegląd nici i sznurków do makramy znajdziesz w artykułach autorstwa Anny Rudzkiej CZĘŚĆ1 – SZNURKI i CZĘŚĆ 2 – NICI i INNE MATERIAŁY

Oczywiście makramowa biżuteria to nie tylko kolorowe sznurki. Doskonałym dodatkiem do nich są także drobne koraliki (polecamy Toho 8/0 i 11/0) i kryształki np. Fire Polish, a także niewielkie kamienie  czy metalowe kulki i  przekładki.

Koraliki, kamienie i kryształy do mikro makramy

 Galeria prac makramowych powstałych z użyciem koralików, kryształków i ozdobnych elementów metalowych.

Innym godnym polecenia dodatkiem do mikromakramowej biżuterii są metalowe bazy np. bazy geometryczne Geometrix, metalowe elementy filigranowe lub bazy do kolczyków i wisiorów z licznymi otworami lub ażurami umożliwiającymi mocowanie sznurków.

Bazy geometryczne i filigrany do mikro makramy

Galeria biżuterii z makramy powstałej z użyciem geometrycznych baz metalowych i filigranowych

Makramowa biżuteria to nie tylko cieniutkie sznureczki i drobne elementy. Oczywiście mikromakrama jest doskonałym tłem dla większych zawieszek i kaboszonów – zarówno z kamieni naturalnych, jak i szklanych czy wykonanych z żywicy.

Kaboszony i zawieszki do makramy i mikromakramy

Elementy takie można zawieszać bezpośrednio na sznurkach, podwieszać na krawatkach lub – co jest alternatywą dla obszywania koralikami czy sutaszem – mocować w makramowych splotach. Często tego typu biżuteria ma dodatek makramowych geometrycznych figur  lub fantazyjnych kształtów – listków, zawijasów, etc.

Galeria biżuterii makramowej, której głównym elementem jest zawieszka lub kaboszon.

Pisząc o makramowej biżuterii, nie sposób pominąć jeszcze jednego, ważnego aspektu – makramowa biżuteria jest doskonałym rozwiązaniem dla osób nietolerujących metalowych dodatków.

Zapraszamy także do podziwiania wszystkich prac zgłoszonych do #Wtorkowego Maratonu Rękodzielniczego poświęconego Mikromakramie.

#Wtorkowe Maratony Rękodzielnicze są naszą cotygodniową fejsbukową akcją – co tydzień mają inny temat i ciekawe nagrody. Zapraszamy do uczestnictwa – śledź Royalowy FanPage.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w makramie – na początek polecamy nasze proste tutoriale na biżuterię z makramy, w których znajdziesz podstawowe sploty, zdjęcia i schematy.

Na fotografi tutułowej praca autorstwa Magdaleny Bara – zwyciężczyni wtorkowego Maratonu Rękodzielniczego w temacie – Bizuteria makramowa