To ostatni z trójki popularnych minerałów w granatowoniebieskim kolorze (obok lapis lazuli i sodalitu), którego kolor jest uniwersalny jak nieśmiertelne dżinsy i pasuje do wszystkiego! Przedstawiamy kilka ciekawych informacji na temat dumortierytu, podpowiadając, dlaczego i – do czego warto go nosić.

Skąd pochodzi i gdzie występuje dumortieryt?

Kamień ten odkryty został w regionie Rodan-Alpy, w okolicy miasteczka Chaponost, a nazwę wziął od nazwiska swego odkrywcy, Eugène Dumortiera, który był znanym XIX-wiecznym paleontologiem oraz geologiem; ale choć kamień znany jest już od 1881 roku, bardziej szczegółowych informacji na jego temat dostarczyły dopiero badania dumortierytu pochodzącego ze skał metamorficznych z okolic Gföhl w Austrii, które wykonał zespół pod kierownictwem Y. Fuchsa w 2005 roku.

Oprócz Francji, gdzie po raz pierwszy natrafiono na jego ślad, dumoriteryt występuje także w Polsce w okolicach Karpacza oraz Szklarskiej Poręby, a także w Niemczech, Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Poza Europą jego złoża znajdują się w Brazylii, Meksyku, Peru, USA (Kalifornia, Arizona i Nevada), Kanadzie, Namibii, Sri Lance oraz na Madagaskarze.

Dumortieryt spotyka się przede wszystkim w bogatych w glin skałach metamorficznych oraz pegmatytach zasobnych w bor. Znany jest ze swego współwystępowania z kwarcem – do tego minerału w kolorze niebieskim, zawierającego liczne inkluzje dumortierytu, odnosi się nawet specjalna nazwa: kwarc dumortierytowy. Tworzy także związki z innymi minerałami, takimi jak turmalin, beryl czy topaz.

Dumortieryt – właściwości

Dumortieryt tworzy skupienia promieniste, włókniste oraz rozetowe; krystalizuje się w układzie rombowym, wykształcając kryształy o pokroju igiełkowym, słupkowym lub pręcikowym.

Warto wiedzieć, że ten minerał z grupy krzemianów (jest borokrzemianem glinu i żelaza) charakteryzuje się wyjątkową twardością: jest to aż 7-8,5 w skali Mohsa. Cechuje go wyraźna, jednokierunkowa łupliwość, nierówny przełam oraz biała rysa. Ma szklisty lub jedwabisty połysk i choć zazwyczaj jest nieprzezroczysty, znajdowane są także czasem prześwitujące egzemplarze – na przykład rzadkie okazy dumortierytu zawierające włókniste wtrącenia, które pochodzą z Brazylii. Są one bardzo małe – poniżej dwóch karatów, podczas gdy najczęściej spotykane, nieprzezroczyste kamienie występują w sporo większych masywach.

Jego barwa to przede wszystkim granat, fiolet, granatowoniebieski lub zielonkawoniebieski i inne odcienie niebieskiego, ale dumortieryt może też być koloru czerwonobrązowego, różowego i szarego, a zdarza się także bezbarwna wersja tego minerału.

Kamień ten wykazuje silny pleochroizm (oznacza to, że w zależności od polaryzacji światła prezentuje inną barwę), a także niebieską, niebieskobiałą lub fioletową luminescencję – a więc zdolność do emisji światła pod wpływem promieni UV.

Za odmianę dumortierytu uważa się niekiedy kamień o nazwie holtyt –niezwykle rzadki minerał o kremowobiałej barwie, który do tej pory stwierdzono tylko w trzech miejscach na świecie: w Australii, Rosji, oraz, co ciekawe, w Polsce, gdzie na jego ślad trafiono w Szklarach na Dolnym Śląsku.

Dumortieryt – zastosowanie

Dumertieryt oprócz tego, że jest wykorzystywany jako kamień kolekcjonerski i ozdobny, z którego tworzy się drobne rzeźby i dekoracyjne przedmioty, ma także swoje zastosowanie w przemyśle: wykorzystuje się go do wyrobu porcelany oraz do produkcji materiałów ogniotrwałych.

Jest też oczywiście bardzo popularnym kamieniem do wyrobu biżuterii, a ze względu na swój stonowany, neutralny kolor znajduje zastosowanie w wielu projektach. Łezki, monety czy owale dumortierytu mogą być użyte w technikach beadingu oraz sutaszu, a z gładkich lub fasetowanych kul z powodzeniem można stworzyć proste i idealne na każdą okazję naszyjniki oraz bransoletki na gumce. Dobrze wygląda w połączeniu z innymi kamieniami, na przykład czarnym onyksem, lawą, bronzytem, jaspisem, białą muszlą lub koralem, a także złotym oraz srebrnym hematytem, co daje możliwość tworzenia wielu kompozycji biżuteryjnych, dla których dumortieryt będzie stanowić idealną bazę, pasuje bowiem do wszystkiego: i do dżinsów, i do białej koszuli.

Sprawdź dostępne kamienie dumoriterytu w naszym sklepie tutaj.

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek dotyczących tego kamienia:

Kolor dumortierytu nie jest zwykle w żaden sposób wzmacniany ani poprawiany – jego najczęściej spotykana, granatowa wersja czasami może być mylona z kamieniami, które również znane są ze swojej granatowoniebieskiej barwy: sodalitem lub lapis lazuli. Dla tych minerałów charakterystyczne są jednak białawe wtrącenia, których nie obserwuje się u dumortierytu, na którego powierzchni za to często można dostrzec czarne, szare lub brązowawe plamki.

Niektóre badania wskazują, że inny minerał – kwarc różowy – swoją barwę zawdzięcza maleńkim wrostkom dumortierytu, którego mikrowłókna w kolorze fioletowym zabarwiają kryształy kwarcu, nadając mu jasnoróżowy odcień.

W ezoteryce dumortieryt uważany jest za kamień cierpliwości; uważa się, że ma dobry wpływ na wyrażanie naszych myśli i emocji pod wpływem stresu oraz że pozwala na przyjrzenie się sytuacjom z dystansu i przyjęcie odpowiedniej perspektywy. Ma też pozytywnie wpływać na nasze możliwości uczenia się, zwłaszcza języków obcych, oraz sprzyjać koncentracji, dlatego mówi się, że jest kamieniem idealnym dla mówców oraz dla studentów.

A my uważamy, że tak naprawdę jest kamieniem idealnym dla każdego – pasuje do wszystkiego i każda nas, w każdym stroju będzie czuć się z nim dobrze. Dlatego zachęcamy do tworzenia biżuterii z dumortierytem i noszenia jej jak najczęściej – nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Miłej lektury życzy

Ewa Szczęśniak z Royal-Stone