Dzisiaj totalny mix – połączenie kwiatów, frędzli, sutaszu i baz geometrycznych! Oczywiście nie mogło też zabraknąć ukochanych kryształów Swarovskiego. Zobaczcie, co z tego powstało i jak samodzielnie wykonać takie kolczyki. Wzór idealny na lato, do kwiatowych stylizacji.

Materiały:

Kolczyk, który zaprezentuję poniżej składa się z trzech elementów: element 1 – dół z bazą geometrix i frędzlami na taśmie, element 2 – kryształek Swarovski w kształcie łezki obszyty sznurkami sutasz, element 3 kwiat z koralików Rose Petals.

Element nr 1 -obszycie bazy geometrix

Na cały jeden kolczyk potrzebne jest około 0,5m sznurka z koloru. Końce sznurków należy zabezpieczyć przed strzępieniem. Możesz zakleić je taśmą lub zabezpieczyć klejem.

Pierwszym etapem jest obszycie bazy geometrycznej. Przygotuj igłę oraz nić monofilową. Nić nawlecz pojedynczo i zrób na końcu supeł. Następnie odetnij około 12cm z każdego koloru sutaszu. Sznurki ułóż w kolejności: ochra, living coral, magenta.
Przeszyj sznurki w jednym miejscu (na wysokości około 1cm od początku sznurków), pamiętając by wbić się w rowek sutaszu biegnący po środku. Do przeszytych raz sznurków dołóż bazę geometrix. Zszywając sznurki zahaczaj o bazę, tak by żyłka biegła wokół niej.

W ten sposób kontynuuj obszywanie, aż dojdziesz do punktu, w którym rozpoczęłaś szycie i zszyj  wszystkie końce razem zamykając bazę geometryczną w środku.

Przed odcięciem nadmiaru sznurków ich końce zabezpiecz klejem lub taśmą. Ja tym razem wybrałam klej. Posmaruj sznurki klejem (klej powinien być miękki po wyschnięciu (np. Czerwony klej Gutermann, Klej Magic, lub HT2 w plastikowej tubie) odczekaj aż klej wyschnie, a następnie przytnij nadmiar.

Obszytą sutaszem bazę obszyj koralikami Toho w rozmiarze 8/0.
Przygotuj nitkę do beadingu (ja użyłam nici SLAA w kolorze różowym), nawlecz ją pojedynczo i zrób na końcu supeł. Obszywanie rozpoczynamy przy szczycie łezki więc tam, przez sznurki wyprowadź igłę. Postaraj się, aby supeł po lewej stronie był jak najmniej widoczny. W tym celu przebij się przez środkowy i ostatni sznurek sutasz, by koniec nici schował się w szczelinie między pierwszym a drugim sznurkiem.

 Na tak wyprowadzoną nitkę nawlecz 2 koraliki, następnie wbij igłę w sutasz w odległości około 1mm za pierwszym koralikiem. Przejdź przez 3 sznurki i wróć igłą w górę przez drugi koralik. Pamiętaj, by teraz nie okrążać nicią bazy geometrycznej.

Po wyprowadzeniu igły nawlecz kolejny koralik i wbij igłę w sutasz znowu około 1mm za koralikiem, tym razem numer 2. Następnie znowu wyprowadź igłę przez ostatni (trzeci koralik) i dodaj kolejny. Kontynuuj doszywanie w ten sposób, aż do obszycia całości.

Po obszyciu bazy sutaszem i koralikami czas na doszycie taśmy z frędzlami. Przygotuj odcinek taśmy o długości 10cm. Ostatni frędzel wyjmij i zabezpiecz koniec klejem lub poprzez przypalenie. Zapobiegnie to rozpruwaniu się taśmy i wypadaniu kolejnych frędzli.

Po zabezpieczeniu końca zacznij przyszywanie taśmy. Znowu przygotuj pojedynczą niż monofilową i zakończ ją supełkiem. Wyprowadź igłę z sutaszu i obszyj taśmę na okrętkę do sznurków. Zwróć uwagę, by taśma nie wychodziła wewnątrz powstałej łezki.

Po skończeniu doszywania przytnij taśmę, by kończyła się i zaczynała na jednym poziomie. Pamiętaj o zabezpieczeniu końca taśmy przed pruciem,  tak, jak na początku. Ja obcięłam taśmę o jeden frędzel wyżej, a następnie wyciągnęłam go i koniec taśmy przypaliłam.

Element nr 2 – haft sutasz wokół łezki

Mamy gotową pierwszą część kolczyka. Teraz czas na uszycie omegi wokół kryształka. Najpierw należy przygotować kryształek. Weź mały kawałek sztywnego filcu i zrób nacięcie na krzyż 5mm x 5mm. Na tak przygotowany filc naklej kryształek, a po wyschnięciu kleju dotnij filc do brzegów kryształka. Podklejenie filcem służy wyrównaniu poziomów na spodzie i lepsze umocowanie kryształka w sznurkach sutasz.

Teraz należy obszyć kryształek sznurkami. Przygotuj 3 sznurki z każdego koloru, każdy o długości ok. 15cm. Pamiętaj, by końce zabezpieczyć przed strzępieniem.

Zszywanie sznurków zacznij na wysokości około 5cm. Sznurki ułóż w kolejności (od wewnątrz): ochra, living coral, magenta. Przeszyj wszystkie sznurki na wskroś gęstym ściegiem. Pamiętaj, by szyjąc cały czas formować kształt łezki.

Po zszyciu sznurków na długość obwodu łezki przeszyj wszystkie sznurki kilkukrotnie pod nią. Na tym etapie podklej także łezkę do sznurków. Delikatnie posmaruj brzegi kryształka klejem i umieść łezkę w sznurkach. 

Po obszyciu i wklejeniu łezki rozdziel sznurki na pół i wywiń je w pętelki. W środek pętelek zostaną wszyte koraliki Fire Polish wielkości 4mm. Nałóż na nitkę koralik i owiń wokół niego sznurki. Dzięki temu będziesz wiedziała, jakiej dokładnie wielkości ma być pętelka.

Teraz delikatnie wysuń koralik  nie psując pętelki i od wewnątrz przeszyj się przez sznurki sutasz. Przejdź igłą kilkukrotnie przez koralik i sutasz, a następnie zszyj sznurki wokół koralika.

Po wszyciu koralika i zszyciu sznurków wokół niego doszyj pętelkę do sznurków wokół kryształka, by nie odchylała się do tyłu. Szyj od tyłu pętelki wychodząc igłą pomiędzy sznurkami z przodu (zdj.1). Po doszyciu pętelki przejdź igłą na drugą stronę (zdj.2) i uformuj pętelkę w ten sam sposób co poprzednio. Nadmiar sznurków z tyłu przytnij (zdj.3).

Do powstałych pętelek doszyj dwa dodatkowe sznurki, w kolorach: living coral i magenta (dł. każdego sznurka ok. 10cm). Doszywanie zacznij od tyłu. Wyprowadź igłę w miejscu, gdzie końce sznurków się stykają i przebij się przez nowe sznurki. Doszywaj sznurki do momentu, gdzie pętelki schodzą w dół. Pomiędzy pętelkami powstanie przestrzeń w kształcie rombu, tutaj później wszyjemy kwiatek.

Z drugiej strony zrób to samo, a w miejscu gdzie sznurki się spotykają, przeszyj sznurki razem. Po zszyciu rozdziel je na pół i wywiń w pętelki jak poprzednio, jednak tym razem wszyj mniejsze koraliki, np. Toho 8/0, którymi obszywany był element 1.

Element nr 3 – kwiatek

Przed zszyciem obu części został do zrobienia kwiat z koralików Rose Petals.

Na nić do beadingu nawlecz 15 koralików w rozmiarze 15/0. Ja użyłam koralików w kolorze szarym, możesz wziąć całkowicie bezbarwne lub wdowolnyn pasującym wg Ciebie kolorze.
Przewlecz nitkę przez koraliki tak, by zamknąć okrąg. Możesz zrobić to ze 2-3 razy.  Zostaw luźny koniec nici o długości około 10cm, do związania przy zakończeniu.

W tak przygotowany okrąg wszyj koralik wielkości 4mm, np. Fire Polish, którego użyłaś do wszycia w pętelki. Nałóż koralik na nić, a następnie przejdź igłą dookoła, przez koraliki Toho. Przeszyj koralik w ten sposób kilka razy.

Po wszyciu koralika centralnego wyprowadź igłę w dowolnym miejscu przez koralik Toho i nawlecz dodatkowy koralik w rozmiarze 15/0. Koralik, z którego wychodzi nitka nazwiemy 1. Przyda nam się to w kolejnych krokach.

Po koraliku TR 15/0 nawlecz płatek -Rose Petals, a następnie znowu TR 15/0 i przejdź igłą z powrotem przez płatek. Koralik Toho stanowi blokadę do umocowania płatka. Pod płatkiem nawlecz kolejny koralik Toho 15/0 i przejdź przez koraliki trzeci i czwarty, licząc ten, z którego wychodzi nitka jako pierwszy. Jak pewnie zauważyłaś należy pominąć koralik nr 2. Żeby lepiej to zrozumieć, spójrz na schemat poniżej.

Schemat doszywania płatków
Schemat doszywania płatków

Z kolejnymi płatkami postępuj tak samo: nawlecz koralik TR 15/0, następnie płatek, znowu TR 15/0 i przeprowadź igłę przez płatek pomijając Toho. Pod płatkiem dodaj kolejny koralik w rozmiarze 15/0, a następnie przejdź przez koraliki 6 i 7 itd., aż do ostatniego płatka. Po doszyciu ostatniego płatka wyprowadź igłę w górę przez pierwszy doszyty płatek, tak by nitka wychodziła przez Toho 15/0 na górze płatka (ostatnie zdjęcie).

Na tym etapie należy zebrać płatki tak, by układały się ścisło. W tym celu musimy przejść przez wszystkie koraliki Toho 15/0, które są na wierzchu płatków, a pomiędzy nimi trzeba dodać koraliki w rozmiarze 8/0. Przewlekasz TR 15/0 i dodajesz TR 8/0 zamykając w ten sposób środek kwiatka.

Po przejściu przez wszystkie koraliki ściągnij mocno nitkę i powtórz okrążenie jeszcze 2 razy, żeby wzmocnić środek kwiatka. Następnie wyprowadź nitkę pod spód, gdzie zwiążesz ją z końcówką nici, która zostawiliśmy na początku pracy. Krótszy koniec należy obciąć natomiast nitkę z igłą wykorzystamy do doszycia kwiatu i zszycia wszystkich elementów kolczyka.

Ostatnim etapem jest połączenie wszystkich 3 elementów

Osadź kwiatek w powstałej przestrzeni między pętelkami. Teraz doszyj go do sznurków sutasz od wewnątrz przestrzeni, w której został osadzony, przechodząc przez sznurki oraz przez koraliki na spodzie kwiatka. 

Następnie dodaj element 1 na bazie geometrix i kontynuuj doszywanie przechodząc przez sznurki w elemencie nr 1, nr 2 oraz przez koraliki w kwiatku. Nie ma na to specjalnej techniki po prostu musisz zszyć ze sobą wszystkie elementy. Doszywaj dotąd, aż uznasz, że całość jest stabilna. Przestrzeń pod kwiatkiem nie będzie widoczna, więc nie musisz bardzo zwracać uwagi na to, czy nitka idzie na wierzchu sznurków.

Po zszyciu 3 elementów czas na doszycie sztyftów. Wyprowadź nitkę od spodu przez sznurki sutasz, by wychodziła równo pośrodku na górze łezki. Nawlecz 1 koralik w rozmiarze 8/0 i 3 koraliki w rozmiarze 15/0. Następnie nawlecz sztyft i wprowadź igłę w koralik 8/0. Wzmocnij szycie kilka razy (4-5 razy), żeby mieć pewność, że sztyft się nie wysunie.

Ostatnim etapem jest podklejenie tyły pracy. Sznurki greckie są dość grube dlatego na koniec polecam Ci ściąć je na spodzie najmocniej jak się da. Możesz najpierw posmarować tył delikatnie klejem (np. klejem Magic), jeśli obawiasz się, że sznurki mogą się postrzępić, a po wyschnięciu kleju zetnij je, żeby spód był jak najbardziej płaski. Dla wyrównania powierzchni możesz też wyciąć kółko z cienkiego, miękkiego filcu i nakleić na tył nachodząc na pierwszy (pomarańczowy) sznurek. Ja ten etap pominęłam i po ścięciu sznurków nakleiłam od razu welur.

Tył pracy podkleiłam welurową łatką w kształcie rombu. Najpierw posmarowałam część sutaszową kolczyka klejem (Hasulith), a następnie nakleiłam łatkę. Po doklejeniu góry dociełam łatkę by jak najmniej nachodziła na frędzle i przy pomocy szpilki naniosłam klej na część, która nie była doklejona. Po doklejeniu dotnij całość by welur na pewno nie wystawał i gotowe!

Kolczyki są bardzo okazałe ale też bardzo leciutkie 😉

Korzystając z naszych tutoriali nie zapomnij o podaniu źródła tutoriala oraz tytułu: “Peoniowe kolczyki z frędzlami”, a także oznaczeniu zdjęć hashtagiem #tutorialeroyalstone

Pozdrawiam
Dorota