Jak wybrać drobne koraliki Toho i Miyuki? Rozmiary, dziurki i powłoki koralików do sutaszu i beadingu.

Sead beads to nazwa dla malutkich, szklanych koralików, używanych w rękodziele do wyrobu biżuterii oraz ozdób. Seeds to po angielsku nasionka – nietrudno zgadnąć, skąd taka nazwa: seed beads mierzą zazwyczaj od 1 do kilku milimetrów, są więc wyjątkowo maleńkie – jak naprawdę drobne ziarenka!

Z tak maleńkich koralików można wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Sead beeds znajdują zastosowanie w przeróżnych technikach biżuteryjnych. Są podstawowym materiałem używanym w beadingu i w wykorzystywanych w nim ściegach, takich jak peyote czy brick stitch. Można nimi także obszywać kaboszony. Służą do tworzenia sznurów szydełkowo-koralikowych, znajdują zastosowanie w hafcie sutaszowym oraz hafcie koralikowym. Doskonale nadają się do tkania na krośnie, są wykorzystywane także w technice makramy. Seed beads można również najzwyczajniej na świecie nawlekać na nici, linkę jubilerską lub gumkę, by stworzyć bransoletkę, naszyjnik czy nawet pierścionek. Świetnie nadają się również na przekładki pomiędzy inne koraliki, kamienie lub perły. Możliwości ich użycia w biżuterii są praktycznie nieograniczone!

Drobne koraliki szklane – charakterystyka

Mimo że tak drobne,  to seed beads mają stosunkowo duże otwory, które umożliwiają łatwe nawlekanie przy użyciu odpowiednio cienkiej igły. Co ważne, igłą i nicią można przejść kilkukrotnie przez ich otwór, a jest to bardzo istotne w wielu technikach beadingowych.
W ofercie Royal-Stone dostępny jest szeroki wybór zarówno nici do beadingu i szycia koralikami, jak i odpowiednich igieł do koralików.

Koraliki seed beads mają również swoje rozmiary oraz specyficzne oznaczenia dla nich. System klasyfikacji jest wspólny dla wszystkich producentów koralików, natomiast w rzeczywistości istnieją pewne minimalne różnice między wielkościami koralików różnych marek. Poniższa tabela przedstawia najpopularniejsze wielkości koralików oraz wielkości ich otworów.

Wiodącymi producentami drobnych szklanych koralików są japońskie firmy: MIYUKI CO. LTD oraz TOHO, dostarczające najwyższej jakości koraliki typu seed beads, a także czeskie marki, takie jak MATUBO BEADS. Czescy producenci kontynuują chlubną tradycję wyrobu szklanych koralików, która w tym rejonie istnieje od czasów Bohemii.
O niezwykle ciekawej historii produkcji szklanych koralików w Czechach przeczytacie więcej we wpisie: O koralikach i “kamieniach” szklanych z Czech.

Koraliki seed beads są produkowane w różnych kształtach. Najpopularniejsze z nich to:

 • okrągły – np. Toho Round – koraliki te, mimo nazwy, nie są całkowicie okrągłe, ich kształt jest walcowaty,  mają jednak wyraźnie zaokrąglone brzegi, prace z nich zrobione mają wyraźną, wyczuwalną strukturę;
 • cylindryczny – np. Miyuki Delica – walcowate koraliki o idealnym kształcie cylindra pozwalają na stworzenie wyjątkowo “równych” prac, dlatego są bardzo cenione przez twórców biżuterii beadingowej, powierzchnia prac nimi wykonana jest gładsza niż w przypadku koralików kulistych;
 • wałek, słupek – koraliki o kształcie cienkiej rurki produkowane zarówno przez firmę Miyuki, jak i Toho (Toho Bugle, Miyuki Bugle); mogą mieć różne długości: od 3 mm w górę, prace nimi wykonane charakteryzują się gładka powierzchnią, podobnie jak w przypadku koralików cylindrycznych.

Wykończenia i powłoki seed beads

Gama kolorystyczna szklanych koralików może przyprawić o zawrót głowy. Śmiało można powiedzieć, że występują one we wszystkich kolorach tęczy! A nawet więcej  – wszystko dlatego, że technologie opracowane przez producentów seed beads pozwalają na nadawanie koralikom najróżniejszych barw oraz wykończeń, zapewniających im szczególne efekty wizualne. 

Jeśli chodzi o stopień przezroczystości (lub jej całkowity brak), seed beads można podzielić na następujące kategorie:

 • Opaque – koraliki nieprzezroczyste (nie da się przez nie zobaczyć światła),
 • Transparent – koraliki przezroczyste,
 • Translucent – koraliki półprzezroczyste (częściowo prześwieca przez nie światło, natomiast jest ono rozproszone),
 • Milky – koraliki mleczne, często z dodatkowym barwnym wykończeniem wewnątrz otworu;

Koraliki szklane są poddawane zabiegom, które zapewniają im efekty połysku lub matowości. Mogą być także pokrywane powłokami (od zewnątrz lub od wewnątrz), które nadają szkłu specyficzny kolor lub odcień. Oto przykłady:

 • Luster – przezroczysta powłoka barwna, nadająca koralikom intensywny, efektowny połysk; przykładem są koraliki Gold-Lustered z silnym złotawym połyskiem,
 • Ceylon – perłowy połysk uzyskany na koralikach z nieprzezroczystego szkła,
 • Mettalic – metaliczny połysk na nieprzezroczystych koralikach,
 • Galvanized – metaliczny efekt uzyskany poprzez pokrycie koralików cieniutką warstwą metali,
 • Aurora Borealis (AB) – powłoka nadająca koralikom tęczowe refleksy, nakładana na koralik tylko po jednej jego stronie,
 • Picasso, Hybrid – niejednolite pokrycie, które nadaje koralikom nieco surowy charakter,
 • Semi-Glazed – wykończenie półmatowe,
 • Matte-Color – wykończenie matowe,
 • Frosted – wykończenie matowe z efektem “zmrożenia”,
 • Color-Lined, Inside-Color – barwna powłoka wewnątrz koralika (po stronie otworu),
 • Silver-Lined, Gold-Lined – odmiany wyżej wspomnianego wykończenia w kolorze srebrnym i złotym,
 • Permanent-Finish – specjalne wykończenie, mające za zadanie zapewnić większą trwałość koloru powlekanych koralików;

Lista ta nie wyczerpuje wszystkich wykończeń oraz powłok, mało tego – efekty te niejednokrotnie są łączone ze sobą, co daje jedyny w swoim rodzaju rezultat.

 Jeszcze ważna uwaga dotycząca trwałości koloru na koralikach. Ostatni wymieniony rodzaj wykończenia sugeruje nam, że nie wszystkie kolory seed bead są całkowicie trwałe. To prawda: warto pamiętać, że w zależności od rodzaju wykończenia kolor koralików może być całkowicie lub też nie całkiem permanentny. Nie będą zmieniały koloru koraliki wykonane z barwionej masy szklanej, natomiast te powlekane będą zawsze delikatniejsze i ich powłoka może się z czasem ścierać.
Na co trzeba uważać? Woda, kontakt ze skórą (często pokrytą kosmetykami) oraz potem, środki do impregnacji lub tarcia mechaniczne – wszystko to może przyczynić się do częściowej utraty koloru bądź połysku powlekanych koralików. 

Przy kolorach i rodzajach wykończeń seed beads warto wspomnieć o ich cenie. Trzeba mieć świadomość, że do uzyskania poszczególnych efektów używane są materiały i technologie bardzo zróżnicowane pod względem ich kosztowności. Nie należy się więc dziwić, że same koraliki – w zależności od rodzaju – również mogą znacznie różnić się ceną!

Na koniec udostępniamy Wam jeszcze małą ściągę – z pewnością przyda się podczas tworzenia listy zakupów. Często nas pytacie, ile koralików powinniście kupić do swojej pracy. Warto wiedzieć, że drobne koraliki są sprzedawane na gramy i pakowane, w zależności od rodzaju i wielkości, w torebki po 10 lub 5 gramów. Tabelka z pewnością ułatwi orientację, w jaką ich ilość należy się zaopatrzyć w zależności od indywidualnego projektu.

Czy teraz już wiecie, jakie koraliki szklane wybierzecie do swoich prac biżuteryjnych? Jesteśmy pewni, że bajecznie kolorowe seed beads zamienią się w Waszych rękach w prawdziwe cuda!