Odlewanie w żywicy to technika, która daje nam całą gamę przeróżnych możliwości, szczególnie przy tworzeniu biżuterii handmade. Żywicą możemy zalewać nie tylko specjalne formy (więcej na ten temat znajdziesz we wpisie “Biżuteria z żywicy“), ale także dowolne materiały uzyskując w ten sposób bardzo ciekawe efekty. Także sama zabawa z kamieniami nie musi ograniczać się do ich nawlekania na sznurek czy gumkę. Dzisiejszy wpis jest efektem moich eksperymentów z żywicą i kamieniami półszlachetnymi.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania koralikowej biżuterii zalanej żywicą:

 1. żywica epoksydowa do odlewów CRAFT RESIN: żywica (A) oraz utwardzacz (B)
 2. gotowe bazy do biżuterii – takie o nieco wystającej krawędzi, która zapobiegnie wypływaniu żywicy (ja użyłam gotowych podstaw do kaboszonów oraz stalowych podstaw pierścionka, oraz podstaw do kolczyków)
 3. drobne koraliki – np. TOHO lub Miyuki i kamienie naturalne – najlepiej drobne w rozmiarze 1-4mm
 4. dwie strzykawki z miarką (do precyzyjnego odmierzania porcji żywicy)
 5. plastikowy pojemniczek do mieszania składników
 6. szpatułka do mieszania komponentów
 7. pilnik z polerką do czyszczenia srebra
materiały potrzebne do wykonania biżuterii z kamieni i żywicy

Podczas pracy z żywicą należy zaopatrzyć się również w :

 • gumowe rękawiczki
 • ręczniki papierowe
 • folię do zabezpieczenia pola roboczego
 • ewentualnie piankowe gąbeczki do osadzenia elementów bez płaskiego spodu  tj. podstawa do kolczyka, broszki czy pierścionka

Należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Żywicy nie wolno trzymać w pobliżu produktów spożywczych jak również źródeł ognia.
Koniecznie trzeba zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym pracujemy oraz zabezpieczenie pola pracy za pomocą  folii, która uchroni nas przed ewentualnym zabrudzeniem powierzchni roboczych. 
Wszystkie narzędzia oraz pojemnik do mieszania muszą być suche, a samą pracę wykonujemy zawsze w rękawicach ochronnych.

Sposób wykonania biżuterii z koralików zalanych żywicą epoksydową:

Zaczynamy od ustawienia baz biżuteryjnych na płaskim podłożu tak, aby pole do osadzenia  drobnych elementów było wypoziomowane  i ustawione frontem do nas. W przypadku płaskich podstaw do naszyjnika nie jest to trudne,  jednak przy podstawie do kolczyka lub pierścionka może pojawić się problem. W tym celu posłużymy się  gąbeczką z wycięciami, do których zostały włożone sztyfty kolczyków i obrączki pierścionków.

bazy kolczyków przygotowane do zalewania żywicą

Na powierzchni gotowych baz, w polu przeznaczonym do osadzenia np. kaboszonu, układamy kompozycję z koralików lub kamieni. Ja do wypełnienia podstaw użyłam drobnych kamieni naturalnych oraz koralików Toho w różnych wielkościach. Plusem tej techniki jest to, że w dowolny sposób można mieszać ze sobą kształty, kolory i style,  tworząc kompozycje abstrakcyjne, jak również misternie ułożone motywy. Ja skupiłam się jednak wokół abstrakcji.

Po ułożeniu kompozycji przystępujemy do przygotowania żywicy. Żywicę odmierzamy w proporcji 2:1 co oznacza 2 części żywicy oznaczonej niebieską nakrętką i napisem RESIN oraz 1 część utwardzacza HARDENER oznaczonego czarną nakrętką. Należy pamiętać aby komponenty były nabierane osobnymi strzykawkami  co zapobiegnie mieszaniu się składników w butelce i przedwczesnemu zużyciu produktu.
 Do zalania 4 zawieszek, 2 par kolczyków i 2 pierścionków przygotujmy 6 ml żywicy i 3 ml utwardzacza. Oba składniki wlewamy do jednego pojemnika, po czym energicznie mieszamy szpatułką przez kilka minut. Sam proces mieszania trwa ok. trzech minut. Niepotrzebne strzykawki odkładamy na bok do osobnego pojemnika lub plastikowego woreczka.

Przystępujemy do zalewania kompozycji. Ponieważ ilość produktu potrzebnego do zabezpieczenia samego wzoru będzie niewielka, posłużymy się tą samą szpatułką, której użyliśmy podczas mieszania.
Nabieramy na koniec patyczka niewielką ilość płynu i delikatnie wkraplamy do bazy kropla po kropli. Podczas wypełniania bardziej precyzyjnych kształtów tudzież przy samych brzegach baz możemy posłużyć się patyczkiem o ostrym zakończeniu, który umożliwi nam dokładne pokrycie koralików. Istotną sprawą dla tej techniki jest to, aby koraliki były pokryte żywicą na całej swojej powierzchni – zapobiegnie to ewentualnemu wypadnięciu części wzoru.

Tak przygotowane elementy odstawiamy w bezpiecznym miejscu na dłuższy czas. Czas wstępnego utwardzenia produktu to ok. 36 godzin, dlatego przed przystąpieniem do kolejnego etapu pracy warto jest odczekać od 2 do 3 dni.

Po pełnym utwardzeniu żywicy tak przygotowane elementy w większości nadają się od razu do użytku. Niekiedy zdarza się jednak, że niewielka ilość żywicy wydostanie się na zewnątrz naszej pracy tak, jak w przypadku pokazanego poniżej sztyftu. Przy niewielkich plamkach, możemy posłużyć się polerką do czyszczenia srebra. Pocieramy energicznie stroną o większej gradacji (strona zielona) aż do usunięcia skazy, po czym powierzchnię polerujemy drugą stroną narzędzia.

Przez tak przygotowane elementy przekładamy  łańcuszek z zapięciem, rzemyk lub ozdobny sznurek, a w przypadku kolczyków dodajemy jedynie zatyczki  i nasza biżuteria jest już gotowa.

Gotowe zawieszki na bazach metalowych z zalanymi żywica kamieniami - tutorial

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone


Natalia Royal-Stone