Jak zrobić broszkę, wykorzystując chaotyczny haft koralikowy?

Wywołujemy wiosnę! U nas zakwitły już tulipany – a ten ozdobi czyjąś garderobę, uprzyjemniając oczekiwanie na pierwsze prawdziwe pąki. Pokazujemy dziś, jak wykonać efektowną broszkę w kształcie tulipana. To dobra okazja do spróbowania swoich sił w chaotycznym hafcie koralikowym oraz do przećwiczenia ściegu brick, którym wykończymy pracę. Do dzieła!

Czego będziemy potrzebować do wykonania broszki?

Materiały:

Oprócz tego potrzebne będą:

Jak wykonać broszkę haftem koralikowym?

Na sztywnym filcu rysujemy ołówkiem kształt tulipana: główkę kwiatu oraz liście. Mój tulipan ma ok. 6 cm wysokości oraz ok. 4 cm szerokości. Wycinamy rysunek, zostawiając dla wygody pracy ok. 2-centymetrowy margines. Dobra rada: wytnijmy owalny kształt, unikając rogów i kantów, o które mogłyby nam się zaczepiać nici przy haftowaniu.

Przygotujmy sobie sztywny bajorek, który przyszyjemy jako obrys główki tulipana. Użyłam bajorka w kolorze czarnym. Bajorek przed przyszyciem powinniśmy rozciągnąć (lekko, ale równomiernie – zwróćmy uwagę na początek i koniec bajorka, który trzymamy w palcach – możemy te końcówki uciąć, ponieważ będą na pewno mniej rozciągnięte). Przykładamy bajorek do linii, na której będziemy go obszywać i odcinamy  odpowiedniej długości fragment z lekkim zapasem. 

Na igłę nawlekamy nić do beadingu w odpowiednim kolorze (użyłam czarnej – w kolorze bajorka). Na końcu wiążemy supełek. Wbijamy się igłą w początek konturu od spodu filcu i przeciągamy nić. Następnie wbijamy igłę od góry, tuż obok. W utworzoną pętelkę (niezaciągniętą do końca) wsuwamy końcówkę bajorka i zaciągamy nić, która umocuje nam bajorek (nić znajdzie się pomiędzy jego żeberkami). Bajorek będziemy przyszywać, wbijając się igłą co kilka milimetrów tuż obok niego – ściegiem okrętkowym. Kontynuujemy, formując palcami bajorek w kształt zgodny z narysowanym konturem. Na końcu przeszywamy bajorek dwukrotnie w tym samym miejscu i odcinamy jego nadmiar szczypcami kilka milimetrów dalej. Początek i koniec bajorka powinny się ze sobą zetknąć.

W ten sam sposób przyszywamy drugi fragment czarnego bajorka, tworząc pozostałą część konturu płatków tulipana. Na końcu docinamy najmniejszy, kilkumilimetrowy fragment zamykający kontur. Możemy go przyszyć na dwa sposoby: tak jak wcześniejsze, długie odcinki bajorka lub – jak koralik (przechodząc nicią centralnie przez otwór w bajorku). Ja użyłam tego drugiego sposobu.

Teraz pora na przyszycie złotego bajorka, który zaznaczy nam kontur liścia oraz łodyżki. To również twardy bajorek – przyszywamy go tak samo, jak przed chwilą robiliśmy to z czarnym. Przyszywamy bajorek nicią w pasującym kolorze (u mnie – beżowozłota). Układamy bajorek po zewnętrznej linii liścia, następnie kierując go do centralnej części wzoru, tak żeby ułożył się w część łodygi. 

Przechodzimy do wyszycia koralikami łodyżki tulipana. Wykorzystałam tu podłużne koraliki szklane Toho Bugle 3 mm w kolorze złotym. Koraliki przyszywamy nicią w odpowiednim kolorze wzdłuż dolnej części złotego bajorka oraz dodatkowo pod samą główką.

Teraz będziemy mocować taśmę cyrkoniową. Potrzebne nam będą 3  odcinki: taśmą wypełnimy wewnętrzną część główki tulipana (2 odcinki umieścimy obok siebie) oraz utworzymy za jej pomocą krawędź liścia i linię łodygi wzdłuż czarnego bajorka i złotych koralików (3. fragment). Odcinamy odpowiedniej długości fragmenty z małym zapasem. Taśmę dobrze jest przycinać szczypcami tnącymi, żeby nie uszkodzić nożyczek.

Spód taśmy smarujemy klejem, a następnie przyklejamy ją do filcu we wcześniej opisanych miejscach. Taśma powinna być rozciągnięta. Po przyklejeniu odcinamy nadmiarowe oczka szczypcami. Taśmę dodatkowo przeszywamy na całej długości nicią do beadingu w zbliżonym kolorze. Wbijamy się igłą między oczkami i w tych punktach przyszywamy taśmę nicią nad mostkiem taśmy (może być co kilka oczek). Nie zaciągajmy nici zbyt mocno, żeby nie przetarła się na ostrych, metalowych krawędziach taśmy.

Przy dolnym odcinku złotego bajorka doszywamy jeszcze podłużne złote koraliki Toho Bugle, podkreślając nimi linię liścia oraz łodygi. Koraliki przyszywamy jeden za drugim wzdłuż bajorka.

Teraz wypełnimy główną część główki tulipana koralikami. Będziemy tu przyszywać najpierw większe koraliki Fire Polish i  koraliki Preciosa Bicone w kolorach złotym i żółtym, następne podłużne koraliki Toho Bugle, a na koniec wypełnimy całość drobnymi koralikami Toho 15/0 w kolorze złotym.

Zaczynamy od największych koralików: przyszywamy je w nieregularnych odstępach. Najwięcej koralików umieszczamy w dolnej części główki; pojedyncze koraliki przyszywamy również w jej centralnej części. Następnie przyszywamy pomiędzy nimi podłużne złote koraliki, również w nieregularny sposób: koraliki powinny być zwrócone w różnych kierunkach. Resztę przestrzeni wypełniamy złotymi koralikami Toho. Koraliki te również przyszywamy chaotycznie (bez pilnowania kierunku, w jakim się ułożą), żeby uzyskać efekt nieregularności.

Do wypełnienia bocznej części główki tulipana użyłam koralików Toho w kolorze złotobrązowym i czarnym, które wymieszałam ze sobą. Koraliki przyszywamy, tak jak poprzednio, w chaotyczny sposób, aż całkiem wypełnimy przestrzeń otoczoną czarnym bajorkiem.

Zanim przejdziemy do haftowania koralikami Toho długiego liścia, przedzielimy go dodatkowo w górnej części linią z podłużnych koralików. Koraliki Toho Bugle przyszywamy “schodkowo” od prawego dolnego rogu tej części liścia aż po jego lewą krawędź (przy złotym bajorku) u góry. Podzielimy w ten sposób liść na dodatkowe strefy do wypełnienia ich koralikami w różnych kolorach. 

Teraz pora na wypełnienie liści koralikami Toho 15/0. Rozpoczynamy od koralików w kolorze stalowym (hematytowym). Wypełniamy nimi dolną oraz środkową część lewego liścia. W górnej części używamy koralików w kolorze czarnym. Na koniec wypełniamy czarnymi koralikami prawy listek, czyli pozostałą przestrzeń u dołu po prawej stronie. Wszystkie koraliki przyszywamy w sposób chaotyczny.

Cały nasz kwiatek jest już wyszyty koralikami – możemy przystąpić do wykończenia pracy.

W tym celu wycinamy dokładnie otrzymany kształt wzdłuż koralików i możliwie blisko nich, uważając jednocześnie, żeby nie uszkodzić nożyczkami nici, którymi są przyszyte koraliki przy krawędzi pracy.

Uwaga: zbyt duży margines nie będzie się dobrze prezentował, ponieważ będzie widoczna luka na brzegach pracy – widać to odrobinę na przykładzie mojego tulipana. 😉

Odrysowujemy na sztywnej kartce lub cienkim kartonie kształt naszej broszki, a następnie pomniejszamy go o kilka milimetrów. Wycięty kształt przykleimy z tyłu pracy, żeby  ją usztywnić i wzmocnić oraz żeby wyrównać pełen krzyżujących się nitek spód. Kartonik smarujemy klejem i przyklejamy do spodniej części broszki.

Teraz ponownie odrysowujemy kształt broszki – tym razem na skórce, która będzie wykańczać tył pracy.  Odrysowany kształt wycinamy z lekkim naddatkiem.

Najlepsza do wykończenia pracy będzie możliwie cienka skórka – łatwiej będzie się z nią pracowało (podczas wycinania i szycia) i będzie się estetyczniej prezentować przy drobnych koralikach.

W centralnym miejscu (w górnej części skórki, która będzie tyłem naszej broszki) robimy dziurkę, przez którą przeprowadzimy igłę broszki. Dziurkę możemy zrobić: igłą broszki, zwykłą (najlepiej grubszą) igłą lub specjalną igłą do skóry. Można się również posłużyć nożyczkami z ostrym zakończeniem. Im cieńsza skórka, tym łatwiej będzie zrobić w niej otwór. Talerzyk od spodu przyklejamy do skórki. Następnie smarujemy klejem całą spodnią powierzchnię broszki z przyklejoną na niej tekturką i przyklejamy do niej wyciętą skórkę wraz z bazą broszki. W razie potrzeby brzegi docinamy jeszcze nożyczkami.

Staramy się, żeby klej był rozprowadzony równomiernie po całej powierzchni broszki. Nie musimy smarować nim bardzo dokładnie krawędzi, ponieważ brzegi będą i tak dodatkowo obszywane, a klej może je niepotrzebnie usztywnić lub zabrudzić.

Ostatni etap to obszycie broszki koralikami ściegiem brick koralikami Toho 15/0 w kolorze stalowym.  Przygotowujemy nić (u mnie było to ok. 80 cm – dobrze jest mieć zapas) i wiążemy na końcu supełek. Supeł ukryjemy między warstwą filcu a skórką, dlatego rozpoczynamy od wbicia się igłą pomiędzy te dwie warstwy. Wychodzimy igłą przez filc, z przodu broszki, ok. 1 mm od krawędzi filcu (tuż przy koralikach).

Nabieramy na igłę dwa koraliki i przechodzimy igłą na tył broszki przez filc oraz skórę (igłę wbijamy w takiej odległości, żeby zmieściły się obok siebie dwa koraliki). Następnie przechodzimy igłą przez drugi z koralików tak, kierując się od krawędzi pracy na zewnątrz. Koralik ustawi się już w prawidłowej pozycji, pionowo. Nie martwmy się pierwszym koralikiem, który na razie nie układa się właściwie: kiedy obszyjemy całą pracę i będziemy łączyć koraliki, ułoży on się nam w ten sam sposób, co pozostałe.

Teraz będziemy doszywać koraliki pojedynczo. Nabieramy jeden koralik, wbijamy igłę od spodu pracy w odległości ok. 1,5 mm od ostatniego wkłucia (i w podobnej odległości od krawędzi pracy) i przechodzimy igłą na drugą stronę. Następnie przechodzimy igłą przez sam koralik tak, żeby nitka wyszła górą koralika.

Uwaga: Ja obszywając krawędź wbijam się od strony skórki, ale tak naprawdę można również obszywać, wybijając igłę od strony filcu, czyli od przodu pracy. Koraliki, tak czy inaczej, prawidłowo ułożą się na krawędzi pracy, dlatego kierunek nie ma tu większego znaczenia. Ważne jest za to, żeby wbijać igłę w regularnych odstępach oraz odległości od krawędzi.

Koraliki murka powinny się ze sobą stykać na krawędzi, ale nie mogą być ułożone zbyt blisko jeden obok drugiego. Pamiętajmy również o mocnym zaciąganiu nici – nie powinno tam być żadnych luzów.

Obszywamy w ten sposób całą pracę dookoła, aż ostatni koralik spotka się z pierwszym, tym krzywo ułożonym. Pora na połączenie koralików: przejdziemy przez pierwszy koralik kierując igłę od góry w stronę pracy i wyjdziemy dołem – z tyłu pracy. Następnie przebijemy się igłą przez skórę i filc na przednią stronę. Teraz ponownie przechodzimy przez koralik, wprowadzając igłę od dołu – nitka wyjdzie u góry. Na koniec przechodzimy jeszcze nicią przez kilka koralików ściegu-murka raz w dół raz w górę, a następnie chowamy ją między koralikami z przodu pracy i ucinamy.

Broszka jest gotowa!