Chwosty – jak i z czego je robić?

Nie jest tajemnicą, że uwielbiamy chwosty – w każdej postaci, małe i duże, krótkie i długie, grubaski i chudziaki – wszystkie one są bardzo chętnie wykorzystywane przez nas w projektach biżuterii. Nasza chwostowa sympatia każe nam poszukiwać coraz to nowych sposobów ich wykonania i wykorzystania, czy też materiałów z których można je wykonać.


1. Na początek pokuszę się o kilka przykładów wykorzystania gotowych chwostów. Najprostszym sposobem ich montażu jest użycie ogniwek. Sposób jest prosty i bardzo szybki, należy jednak uważać, aby przy wsuwaniu ogniwa w główkę chwosta nie zaciągnąć jego delikatnych włókien, można też korzystać z chwostów sprzedawanych od razu z ogniwem i gotowych do natychmiastowego ich użycia.

Chwosty mocowane ogniwkami.

Jak wykonać jeden z powyższych naszyjników pokazywałam TU.

 

Kilka sposóbó na chwost

Gotowe chwościki z ogniwkami.


2. Jeśli obawiasz się, że nie uda Ci się odpowiednio zamontować ogniwka w główce chwosta, lub ogniwa dostępnych chwostów mają nieodpowiedni dla Twojego projektu rozmiar lub kolor metalu, polecam Ci bardzo prosty sposób – wklejanie chwostów w tulejki (jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie pamiętaj o wyborze odpowiedniego kleju! Polecamy Griffin, Hasulith, Hasufix, Rayher). Oferta tulejek i czapeczek jest tak bogata, że na pewno znajdziesz odpowiednią dla swoich potrzeb. Tulejki występują nie tylko w różnych rozmiarach, ale także w różnych kolorach i kształtach. Ich ogromną zaletą jest możliwość wklejania w nie kilku chwostów na raz – to doskonały sposób na otrzymanie prawdziwych grubasków, lub też płaskich, ale szerokich chwostów. Część z tulejek posiada gotowe oczka do dalszego montażu, inne wymagają użycia szpilki lub kawałka drutu i wywinięcia małego oczka – lupiku ( jak wykonać najprostszy lupik pokazywałam we wpisie TU)

czapeczki i tulejki - sposoby na chwost


3. Innym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie tulejek w technice beadingu. W takich tulejkach doskonale czują się miękkie, o jedwabistym połysku chwosty wiskozowe.

Koralikowe czapeczki na chwosty

Sposób wykonania, mocowania i wywijania lupików w ozdobnej czapeczce do naszyjnika znajdziesz w tutorialu Persian Nights, a koralikowych kapturków do kolczyków w tutorialu Czapki na chwosty.


4. Równie pięknie, choć może nieco skromniej wyglądają chwosty z koralikowymi obrączkami. Ich szerokość, kolorystyka i rozmiar koralików decydują o końcowym efekcie.

Obrączki na chwosty peyote.

Koralikowe obrączki na chwosty

Sposób wykonania i mocowania ozdobnych obrączek do kremowych chwostów pokazuje tutorial Fleur, a do szarych tutorial Garden Party.


5. Oczywiście, gotowe chwosty są bardzo wygodne, występują w wielu kolorach i odmianach, ale nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż samodzielne wykonanie tego elementu biżuterii. Do wykonania chwosta może posłużyć wiele materiałów, często na pierwszy rzut oka zupełnie „niechwostowych”. Zacznijmy jednak od najpopularniejszych – chwostów z muliny. Robi się je w przysłowiowe 5 minut, a dzięki dodatkowym elementom można wyczarować z nich naprawdę oryginalne ozdoby. Mulina ma tę zaletę, że jest oferowana w pasemkach ułatwiających wykonanie chwostów. Do wykonania takiego chwosta potrzebujesz zaledwie jednego pasemka muliny i ostrych nożyczek.

Z muliny zdejmij papierowe etykiety i odetnij dwa kawałki po ok. 20-25cm. Następnie złóż pasmo na pół i jednym z odciętych kawałków ścisło zwiąż je w połowie (fot. 2). Wygładź ręką pasemko, aby główka chwosta była ładna i równa. Drugim z kawałków muliny kilkukrotnie owiń główkę chwosta, dobrze zaciśnij i mocno zawiąż, końcówki skieruj ku dołowi (fot. 3). Przetnij na dole pasmo muliny dostosowując długość włókien i wyrównaj je (fot. 4). Chwost jest gotowy, możesz dodatkowo ozdobić go fantazyjnymi czapeczkami i koralikami.

Jak zrobic chwost z muliny


6. Poniższe filmiki pokazują jeszcze inny sposób wykonywania chwostów większych  i tych mini-mini. W tej metodzie należy zaopatrzyć się w sztywniejszy karton – tekturkę, wizytówkę,  itp. lub po prostu w plastikową “kartę kredytową”. Szerokość jej decydować będzie o długości chwosta, natomiast grubość chwosta regulujemy większą lub mniejszą ilością nawiniętej muliny, sznurka czy nici.

Podobne chwosty można wykonać także z kordonków, nici, tasiemek i wstążek, koronek czy sznureczków, a nawet z pasm sari czy metalizowanych nici. Tak jak gotowe chwosty możesz je mocować ogniwkami, wklejać w gotowe lub robione tulejki, owijać ich główki koronką, ozdobnymi nićmi czy po prostu kawałkiem drucika.

Chwost z pasm sari w beadingowym kapturku.

Chwosty ze sznurków


7. Ciekawym materiałem z którego  samodzielnie możesz zrobić chwosty są rzemienie. Takie chwosty świetnie sprawdzają się w sporych naszyjnikach, jako breloki do toreb i kluczy czy ozdoba letnich sandałków. Własnoręczne ich wykonanie nie jest wcale trudne i nie wymaga żadnych specjalnych materiałów czy narzędzi – wystarczy kilkadziesiąt centymetrów rzemienia, odpowiednia tulejka, mocny klej i ostre nożyczki.

Jak zrobić płaski chwost z rzemieni.

Chwosty z rzemieni i skóry.

8. Innym sposobem na “skórzane” chwosty jest wykorzystanie gotowych zamszowych lub skórkowych frędzli. Tu także oprócz frędzli ( ok. 50cm) potrzebny będzie klej, nożyczki i kawałek okrągłego rzemyka lub sznureczka do ozdobienia chwosta (fot. 1).

Jeśli nie masz gotowych zamszowych frędzli, możesz wykonać je sama z prostokątnego kawałka skórki lub zamszu. Nie musisz jednak używać prawdziwej skóry – syntetyczne jej odpowiedniki doskonale ją imitują. Natnij skórkę w odstępach ok. 3-4mm, nie przecinając jej do końca. Dalej postępuj jak z gotowymi frędzlami.

Z okrągłego rzemyka przygotuj pętelkę, która będzie uchwytem chwosta, supełek na końcu zabezpieczy jej ewentualne wysunięcie się (fot. 2).  Na kawałku frędzli rozprowadź klej, ułóż na nim pętelkę z rzemyka i ścisło zawiń rolując (fot. 3), nakładaj klej na odcinki ok. 10-12 cm i roluj, aż cały odcinek frędzli będzie sklejony (fot. 4). Odczekaj chwilę, aby klej związał i przytnij frędzle na odpowiednią długość (fot. 5). Następnie pozostały odcinek rzemienia zawiń wokół główki chwosta tak jak pokazują to kolejno strzałki A i B (fot. 6), początek rzemyka pozostaw swobodny u góry chwosta. Owijaj rzemyk wokół główki chwosta od góry w dół, aż do miejsca nacięcia frędzli. Koniec rzemyka przeprowadź przez pętelkę powstałą przy początkowym owijaniu wg. strzałki A (fot. 7). Pociągnij za początek rzemyka, a jego koniec automatycznie zostanie wsunięty pod nawój (fot. 8).  Nadmiar rzemyka odetnij (fot. 9).


9. Chwosty trafiły także do projektów kolczyków i czują się tam bardzo dobrze już od kilku sezonów. Ciekawą propozycją na kolczykowe chwosty może być zastosowanie do nich różnorodnych łańcuszków – od najprostszych, złożonych z owalnych ogniwek, poprzez fantazyjne, kulkowe, tzw. żmijki czy też łańcuszki kolorowe. Każdy z tych typów łańcuszków możesz łączyć z pozostałymi, przycinać je równo lub stopniując ich długość. Możliwości jest naprawdę sporo, dodatkowo więcej, jeśli zastosujesz różne tulejki lub ozdobne czapeczki, lub jeśli wykorzystasz końcówki łańcuszków pozostałe z innych Twoich projektów biżuteryjnych. Tu także obowiązuje zasada wyboru odpowiedniego kleju – takiego, który sklei metal. Polecamy Griffin, Hasulith, Hasufix, Rayher.

Chwosty z łańcuszków.

10. Na koniec jeszcze kilka propozycji, bo oczywiście chwosty można wykonywać w różnorodny sposób, można je łączyć w grupy lub stosować pojedynczo, przycinać prosto lub stopniować, wklejać na końcach koraliki szklane lub metalowe, wykorzystywać rożne, nawet najbardziej nieoczywiste materiały. Ograniczenia nie istnieją!

 

Chwosty fantazyjne

Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłam Cię do wypróbowania chwostów w Twoich projektach biżuterii i nie tylko! Czekam na zdjęcia do Galerii Waszych Prac!

 

Agata, Royal-Stone

*Projekty i wykonanie biżuterii wykorzystanej we wpisie - pracownicy i współpracownicy Royal-Stone.

Nie zapomnij zatytułować maila “Galeria Waszych Prac Imię i Nazwisko” i koniecznie napisz jak w Galerii Twoje prace podpisać. Jeśli masz bloga lub stronę także możesz się nią pochwalić. Miłego chwostowania!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz