Własnoręczne wykonanie biżuterii wcale nie jest takie trudne. Podstawowe narzędzia i materiały wystarczą, aby każdy  mógł stać się projektantem i wykonawcą oryginalnych kolczyków, bransolet czy naszyjników.
Podstawowymi narzędziami do wykonywania biżuterii są szczypce okrągłe, płaskie i tnące. Szczypce okrągłe pozwalają wykręcać kształtne loopiki tzn. małe kółeczka, które pomagają łączyć ze sobą poszczególne części projektów biżuteryjnych. Szczypce płaskie są narzędziem pomocniczym, a także ułatwiają np. prostowanie drutów lub szpilek. Szczypce tnące umożliwiają precyzyjne cięcie drutu czy szpilki.

Do wykonania kolczyków użyjemy bigli, szpilek, ozdobnych przekładek i koralików.

01-IMG_7584

Możemy użyć zarówno bigli otwartych, zamykanych lub sztyftów – wybór zależy od osobistych preferencji.  Osoby z alergią na metale powinny wybierać bigle lub sztyfty ze stali chirurgicznej.

W ofercie sklepu Royal-Stone znajduje się wiele rodzajów szpilek – szpilki z główką tzw. gwóźdź, z kulką, z ozdobną główką.

Ozdobne przekładki nie tylko dodają walorów estetycznych, ale także mogą maskować drobne niedoskonałości kamieni np. lekko wyszczerbione lub zbyt duże dziurki.

Do wykonania kolczyków możemy wybierać dowolne kamienie i koraliki, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i oczywiście ciężar i rozmiar kamieni. Osoby wrażliwe powinny wybierać mniejsze kamienie lub koraliki z lekkich mas plastycznych np. akrylu lub fimo.


 

Sposób wykonania

1) Na szpilkę z łebkiem nakładamy kolejno
– ozdobną czapeczkę  (ładnie wykończy spód pracy i zapobiegnie ewentualnemu zsunięciu się koralika jeśli otwór w koraliku jest zbyt duży),
-koralik,
-przekładkę.

Układ przekładek i koralików jest dowolny i zależy jedynie od Twojego pomysłu.

 

tutorial Royal stone kolczyki

2) Wszystkie elementy przesuwamy do końca tak, aby ściśle do siebie przylegały.

03-IMG_7591

3) Zaginamy szpilkę pod kątem prostym tuż przy ostatniej przekładce.

04-IMG_7594

4) Szczypcami do cięcia przycinamy szpilkę w odległości ok. 0,8-1cm.

05-IMG_7597

5) Szczypcami okrągłymi łapiemy za sam koniec przyciętej szpilki.

06-IMG_7600

6) Zaczynamy wykręcać loopik, czyli małe kółeczko za które przymocujemy kolczyk do bigla. Żeby loopik wyszedł kształtny i symetryczny należy nakręcać szpilkę końcówką szczypiec zachowując jednocześnie kąt prosty przy ostatniej przekładce.

07-IMG_7602

7) Kiedy już uzyskamy ładny loopik podginamy go do pionu tak, aby znalazł się w osi symetrii kolczyka.

08-IMG_7604

09-IMG_7606

8) Do wykonania prezentowanych kolczyków użyłam ozdobnych bigli. Na spodniej stronie mają przylutowane kółeczko na którym zawieszę element wykonany w poprzednim etapie.  Takie kółeczka mają też inne popularne bigle czy sztyfty.

 

10-IMG_7609

9) Aby połączyć bigiel z zasadniczą częścią kolczyka, należy szczypcami płaskimi delikatnie rozchylić loopik. Pamiętaj –aby nie zdeformować loopika rozchylaj go zawsze w przód lub w tył.

11-IMG_7612 12-IMG_7613

10) Zaczepiamy kolczyk za bigiel i delikatnie z powrotem przyginamy odgiętą część loopika tym samym zamykając go.

13-IMG_7615

Kolczyki są gotowe. Miłego noszenia.
Jeśli zrobiłaś takie lub podobne kolczyki będzie nam bardzo miło jeśli zamieścisz  w komentarzach link do nich!

14-IMG_7618


Galeria Waszych Prac stonowany

 

Ciekawostka:
W ofercie sklepu Royal Stone znajduję się specjalne narzędzie marki BeadSmith do wykonywania perfekcyjnych loopików. Poniższy film prezentuje jego działanie.

 

 

Zapisz

Zapisz