Jak zrobić wiszące kolczyki z łącznika i łańcuszków?

Wszystkim tym, którzy lubią długie i efektowne kolczyki pokazuję jak zrobić lekką biżuterię, która nie tylko przyciąga uwagę, ale również ładnie się porusza łapiąc podmuchy wiosennego wiatru sprawiając, że z przyjemnością będziemy ją nosić na sobie.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania wiszących kolczyków z łańcuszka

Materiały i narzędzia potrzebne do zrobienia kolczyków z drobnych łańcuszków

Jak zrobić wiszące kolczyki z drobnych łańcuszków

Kolczyki z łańcuszka z kulkami

Zaczynam od przygotowania odcinków łańcuszka, które potem zamontuję na stalowej bazie z otworami. Baza ma 15 otworów i tyle potrzebuję odcinków łańcuszka na jeden kolczyk. Łańcuszek tnę na kawałki o różnej długości, żeby w gotowych kolczykach układały się w kształt litery V. W przypadku łańcuszka z ozdobnymi kulkami moją miarą jest ich liczba. W najdłuższym odcinku przyjmuję miarę 8 kulek, pozostałe kawałki odcinam zmniejszając liczbę kulek odpowiednio do 7, 6, 5 itd. Ostatnie – skrajne odcinki łańcuszka będą zawierały jedynie 1 kulkę. W ten sposób przygotowuję jeden odcinek z 8 kulkami i po dwa odcinki każdej z pozostałych długości. Odcinam łańcuszek tak, aby zaczynał się akrylową kuleczką a kończył ogniwami. Aby uzyskać równe odcinki odcinam łańcuszek cążkami tuż nad kolejną kulką.

delikatne łańcuszki stalowe tniemy za pomocą szczypiec do cięcia metalu

Za pomocą szczypiec płaskich rozchylam stalowe ogniwo, przekładam je przez ostatnie oczko w najdłuższym łańcuszku (z 8 kulkami) i montuję je w środkowym otworze bazy pamiętając, aby je starannie zamknąć. Zwracam także uwagę na to, aby zamontowany kawałek łańcuszka był zakończony u dołu kuleczką.

Kolejne odcinki łańcuszka montowane po obu stronach od środkowego są stopniowo coraz krótsze i układają się w kształt litery V. Na każdym otworze zmniejszam liczbę odmierzanych akrylowych kulek o jedną tak, aby odcinek przy samym brzegu bazy składał się jedynie z jednej kulki i kawałka łańcuszka. Zasada montażu wszystkich odcinków do bazy pozostaje taka sama – wszystkie montuję dodatkowymi ogniwami.

Do tak przygotowanego elementu mocuję dwa ogniwa (żeby kolczyk prawidłowo się układał) i bigiel. Kolczyk jest już gotowy :). Drugi wykonuję w ten sam sposób.


Kolczyki z łańcuszka z wałeczkami

Ten sam schemat działania wykorzystuję przy zrobieniu kolejnych kolczyków z łańcuszka. Różnicą między nimi jest to, że moją miarą nie jest liczba ozdobnych elementów (kuleczek), a liczba ogniw odcinanych za ostatnim modułem łańcuszka. Do wykonania tych kolczyków używam łańcuszka przekładanego stalowymi wałeczkami. Każdy z odcinków zawiera 3 wałeczki natomiast różną liczbę ogniw za ostatnim wałeczkiem.

Uwaga: dobrze oszacuj liczbę odcinanych ogniw, tak aby skrajne odcinki miały za ostatnim wałeczkiem przynajmniej 1 ogniwko, co umożliwi ich montaż do bazy.

Łańcuszek modułowy będzie świetnym rozwiązaniem do zrobienia wiszących kolczyków.

Tak, jak w kolczykach z kulkami, najdłuższy odcinek montuję na środku bazy za pomocą  ogniwa. Kolejne odcinki będę skracać odpowiednio o 2 ogniwa dla każdego następnego otworu.

Następnym krokiem jest przygotowanie łącznika przy pomocy szpilki z lupikiem. Przez kulkę przewlekam szpilkę z lupikiem. Odcinam nadmiar szpilki pozostawiając ok. 8mm. Delikatnie odchylam końcówkę szpilki i szczypcami okrągłymi wykręcam lupik. Gotowy łącznik montuję do elementu z łańcuszkami. Płaskimi szczypcami delikatnie odchylam w bok jeden z lupików łącznika, zahaczam go za bazę i domykam z powrotem lupik.
Tu zobaczysz jak prawidłowo wykręcać lupik na szpilce lub kawałku drucika.

Do tak przygotowanego elementu wystarczy już tylko dołączyć bigiel i gotowe! Drugi kolczyk wykonuję w ten sam sposób.

Wiszące kolczyki z łańcuszków stalowych.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Natalia, Royal-Stone