Jak zrobić walentynkowe serce z koralików?

W tym poście pokażę Ci jak zrobić koralikowy naszyjnik w kształcie serca. Na pewno pięknie przyozdobi dekolt i ożywi niejedną stylizację, a podobno i czerwień i serce to motywy 2024 roku, tak więc na pewno znajdzie się jeszcze niejedna okazja, żeby taki naszyjnik wyciągnąć z biżuteryjnej szkatułki.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Z czego zrobić koralikowe srece?

Jak uszyć koralikowe serce ściegiem brick?

Koralikowe serduszko uszyjesz ściegiem brick – jest to tzw. ścieg murkowy, w którym koraliki układają się jak cegły w murze – stąd właśnie nazwa ściegu. W ściegu brick kolejne rzędy koralików doszywa się do nici tworzących poprzednie rzędy. Kolejne rzędy będą doszywane raz od lewej do prawej raz od prawejdo lewej strony, ale jeśli jest ci wygodniej, możesz odwracać pracę, żeby zawsze szyć np. od lewej do prawej. Dla efektu końcowego nie ma to znaczenia. Schemat serduszka znajdziesz na końcu wpisu.

1 Przygotuj igłę do beadingu nawleczoną ok. 80 cm. kawałkiem nici Miyuki. Nawlecz 15 koralików Delica w kolorze czerwonym. Przesuń koraliki prawie do końca nici. Pozostaw ok. 10 cm nici od końca. Nie wiąż supełków, nie zakańczaj w żaden sposób nici.
Przeprowadź igłę przez przedostatni koralik zgodnie z kierunkiem biegu nitki w koraliku. Następnie w ten sam sposób przeprowadź nitkę przez wszystkie koraliki. Koraliki powinny ułożyć się  otworami na boki. Na koniec obie końcówki nici powinny wychodzić z tego samego koralika – każda w swoją stronę.

2 Przeprowadź nić wężykiem przez wszystkie koraliki – wzmocni to rząd bazowy, na którym w dalszej części zbudujesz serduszko. Zwróć uwagę na nitki – mostki łączące kolejne koraliki. 

3 Kolejny rząd jest szerszy od rzędu bazowego – na początku należy wykonać rozszerzanie, tak, żeby pierwszy koralik w rzędzie wychodził poza szerokość rzędu bazowego. 
Nabierz 2 czerwone koraliki Delica, przeprowadź nić pod pierwszym nicianym mostkiem (pomiędzy pierwszym i drugim koralikiem), następnie wyprowadź nić przez drugi koralik, prowadząc igłę w górę. Zaciągnij nić – oba koraliki ułożą się ładnie pionowo.

4 Następnie nabierz 1 koralik Delica, przejdź nicią pod kolejnym nicianym mostkiem i wyprowadź nić przez koralik, kierując się od strony pracy na zewnątrz – ku górze. Koralik ustawi się pionowo.  
Doszyj kolejne koraliki do wszystkich pozostałych mostków z nici.

5 Na końcu także należy wykonać rozszerzenie, tak, aby ostatni koralik wychodził poza szerokość poprzedniego rzędu. Nabierz 1 koralik Delica, przeprowadź nić przez ostatni koralik poprzedniego rzędu, wróć przez przedostatni koralik rzędu bazowego i dalej przez trzeci od końca koralik obecnie szytego rzędu. Dalej przeprowadź nić przez przedostatni koralik drugiego rzędu i następnie przez ostatni koralik drugiego rzędu. Na koniec nić powinna wychodzić ku górze z ostatniego koralika.

6 Kolejny – trzeci rząd uszyj w ten sam sposób jak drugi. Pamietaj – w tym rzędzie czwarty koralik jest w złotym kolorze!

7 Czwarty rząd ma także rozszerzenie na początku i na końcu, tu także zwróć uwagę na wszycie złotego koralika.

8  Piąty rząd jest na początku węższy niż poprzedni. Nabierz 2 koraliki Delica i przejdź igłą pod drugim nicianym mostkiem, wyprowadź nić przez drugi z koralików – ku górze. Następnie przeprowadź nić  do dołu przez pierwszy doszyty koralik i dalej ponownie przez drugi koralik go góry. Zaciągnij nić – koraliki ułożą się ładnie pionowo. Dalej doszywaj koraliki po 1 Delica przechodząc igłą pod kolejnymi mostkami. 
Ten rząd jest także węższy na końcu. Doszyj po prostu koraliki do pozostałych wolnych mostków. Piąty rząd jest gotowy.

9 W szóstym rzędzie zastosuj rozszerzanie na początku i na końcu rzędu. Pamiętaj o doszyciu złotych koralików. 🙂
Doszyj kolejne rzędy: siódmy bez rozszerzeń i ósmy z rozszerzeniami.

10 Kolejny rząd uszyj tylko do połowy. Na początku doszyj dwa koraliki do drugiego mostka – wykonując zwężenie i dalej doszyj 6 koralików do kolejnych mostków.
W dziesiątym rzędzie wykonaj zwężenie na początku i na końcu rzędu.

11 Jedenasty rząd jest ostatnim rzędem po tej stronie. Żeby go uszyć, przejdź nicią w dół przez drugi koralik z 10 rzędu, a następnie w górę przez  trzeci koralik. Doszyj dwa koraliki, wykonując rozszerzenie na początku i dokończ rząd, doszywając jeszcze dwa razy po 1 koraliku.

12 Jeden “brzuszek” serduszka jest gotowy. Czas na uszycie drugiego. Przejdź nicią, prowadząc igłę przez koralki, do 10 koralika w ósmym rzędzie.

13 Doszyj kolejny rząd, wykonując zwężenie na początku i na końcu (analogicznie jak p.10).

14 Doszyj jeszcze jeden rzad ze zwężeniem na początku i na końcu. Czas na uszycie ostatniego rzędu kończącego drugi “brzuszek” serduszka. Wykonaj go tak jak pierwszy “brzuszek” (p.11).
Górna połówka serduszka jest gotowa.

15 Używając płaskich szczypiec, zamontuj po jednym ogniwku z każdej strony serduszka. Schowaj w koralikach obie końcówki nici.

16 Na igłę nawlecz nici Ariadna Tytan 80. To cienkie i śliskie, a jednocześnie mocne nici – doskonałe do wykonywania koralikowych frędzelków. Uszyte na takiej nici frędzelki będą się ładnie i miękko układały.
Wyprowadź nić z pierwszego koralika rzędu bazowego. Zostaw ok. 10 cm końcówkę nici. Nawlecz 1 czerwony i 1 złoty koralik Delica. Omijając złoty koralik, przejdź igłą w stronę pracy przez czerwony koralik Delica i dalej przez koralik rzędu bazowego, z którego wychodzi nić. Nie zaciągaj mocno nici, żeby frędzelek ładnie i miękko się układał.

17 Przejdź przez kolejny koralik rzędu bazowego, nawlecz 1 koralik Bugle i 1 złoty Delica. Omijając złoty, koralik wróć przez koralik Bugle do rzędu bazowego.
Przejdź do kolejnego koralika rzędu bazowego. Nawlecz 4 czerwone koraliki Delica, 1 Bugle  i 1 złoty Delica. Omijając złoty koralik na końcu frędzelka, wróć przez koraliki Bugle i Delica do koralika rzędu bazowego. Kontynuuj doszywanie koralikowych frędzli w ten sposób. Układ koralików w kolejnych frędzelkach pokazuje schemat na końcu tekstu.

18  Pochowaj w koralikach końcówki nici, przechodząc w kilku kierunkach, żeby zabezpieczyć nici przed wysunięciem się z koralików.
Łańcuszek kulkowy przytnij na potrzebną długość, na każdym końcu zamontuj łapaczkę boczną. Zamontuj łańcuszek do serduszka. 

Naszyjnik jest gotowy. Miłych Walentynek ❤️.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone