Zimowa ozdoba: wianek z drutu, koralików i skóry, czyli jak ozdobić dom na chwilę przed Gwiazdką.

Czy Wy także lubicie przystrajać Wasze domy w oczekiwaniu na Święta? Pachnące świerkowe gałązki, suszone plasterki pomarańczy oraz delikatne światełka – uwielbiamy to!
Przytulny, zimowy charakter można nadać wnętrzom również za pomocą biżuteryjnych akcesoriów. Ta przypominająca wianek dekoracja, powieszona na drzwiach lub na ścianie, wprowadzi do domu świąteczną atmosferę i umili czas oczekiwania. Jeśli tylko macie jeszcze chwilę czasu przed Świętami, zapraszamy do wspólnego tworzenia!

Z czego zrobić zimową dekorację do domu?

Materiały:

Dodatkowo:

  • klej do biżuterii (najlepszy będzie uniwersalny klej o żelowej konsystencji, taki jak Hasulith lub Rayher),
  • nożyczki,
  • szczypce jubilerskie (potrzebne będą szczypce tnące oraz szczypce płaskie),
  • kartka,
  • ołówek lub długopis,
  • przezroczysta żyłka (lub nitka – opcjonalnie: do powieszenia ozdoby);

Dekoracja na drzwi lub ścianę – jak wykonać zimowy wianek 

Pracę rozpoczynamy od stworzenia skręcanych gałązek z koralikami. Zrobimy je z drutu o grubości 0,3 mm, stosując go podwójnie, dzięki czemu gałązki nie będą zbyt wiotkie. Do dekoracji można użyć dowolnych koralików o wielkości do 10 mm (większe mogą być już zbyt ciężkie, chyba że użyjcie koralików akrylowych lub drewnianych). Ja wykorzystałam mniejsze i większe szklane koraliki oraz ozdobne metalowe przekładki w kształcie gwiazdek. Ilość koralików zależy od tego, ile oraz jak bardzo rozgałęzione elementy zdecydujemy się przygotować.

Na 1 gałązkę odcinamy ok 1 m drutu. Można użyć go mniej i w razie potrzeby doczepiać drut w trakcie tworzenia gałązki – zahaczamy go wtedy w połowie o ostatnie rozgałęzienie.
Przygotowany odcinek drutu zginamy na pół (możemy go również po prostu rozciąć na dwie części) i nakładamy na niego pierwszy koralik, umieszczając go w połowie podwójnego drutu.

Drut łączymy pod koralikiem i energicznie skręcamy. Za chwilę nakładamy kolejny koralik na jedną (podwójną) odnogę drutu, umieszczając go w pewnej odległości od rozgałęzienia, po czym znów skręcamy druty, aż wrócimy końcówką do głównej odnogi. Na tej samej zasadzie tworzymy kolejne rozgałęzienia. 

Wskazówka: na szczytach gałązek warto umieszczać mniejsze koraliki, a większe – bliżej trzonu naszej gałązki.

Gdy już uzyskamy gałązkę o pożądanej przez nas wielkości, skręcamy końcówki drutu razem na jeszcze kilka (5-6) centymetrów. Nadmiar drutu odcinamy za pomocą szczypiec tnących i ewentualnie doginamy końcówki szczypcami płaskimi, by nie haczyły. Ja stworzyłam 6 takich gałązek.

Teraz pora na przygotowanie gwiazdek. Wycięłam je z kawałków licowej skóry w kolorze niebieskim i srebrnym. Z powodzeniem można zastąpić skórę sztywnym filcem, a nawet kartonem.
Gwiazdki najpierw rysujemy na kartce, a potem wycinamy, by mieć szablon do wycięcia kształtu ze skóry. W mojej dekoracji znajdują się gwiazdki w dwóch rozmiarach: 9 większych (u mnie ok. 30 mm) i 7 mniejszych (ok. 17 mm). Jeśli chcemy, żeby nasze gwiazdki były dwustronne, powinniśmy wyciąć ich dwa razy więcej – będziemy potem podklejać je od tyłu takim samym kształtem. 

Nasze gwiazdki mogą, ale nie muszą być dwustronne – możemy je podkleić od spodu nie taką samą gwiazdką, a np. wyciętym ze skóry lub filcu małym okręgiem, żeby przykryć miejsce klejenia i wzmocnić konstrukcję.

Gwiazdki zamocujemy na trzonkach ze skręcanego drutu. Tutaj również posłużymy się drutem o grubości 0,3 mm. Odcinamy ok. 50 cm drutu, składamy go na pół, a następnie jeszcze raz na pół i energicznie skręcamy, u góry zostawiając mały fragment nieskręconego drutu. Powstanie tam mała łezka. Drut skręcamy, aż uzyskamy trzonek o długości ok. 6 cm. Koniec wyrównujemy, odcinając nadmiar drutu szczypcami tnącymi i ewentualnie dociskamy odstające końcówki za pomocą szczypiec płaskich. Musimy przygotować takich odcinków tyle, ile chcemy mieć gwiazdek w naszej dekoracji.

Gdy przygotujemy już druciane elementy, możemy na ich końcach przykleić gwiazdki. Nakładamy odrobinę kleju na środek gwiazdki i umieszczamy tam drucianą końcówkę z łezką. Następnie podklejamy gwiazdkę od drugiej strony: nakładamy i rozprowadzamy klej po drugiej gwiazdce i doklejamy na spód pierwszej. W ten sposób mocujemy wszystkie gwiazdki.

Bazę naszej dekoracji stworzymy z drutu o grubości 1 mm. Moja baza ma ok. 12 cm średnicy. Przygotowujemy taką ilość drutu, żeby uzyskać długość 3 okręgów o pożądanej przez nas wielkości. Drut układamy tak, żeby stanowił w miarę zwarty okrąg (lekko go splatamy, ale nie zależy nam tu na zbyt dużej regularności). W miejscu skrzyżowania się obu końcówek drutu oplatamy całość ściśle kilka razy kawałkiem takiego samego lub nieco cieńszego drucika (ja użyłam do tego 5-centmetrowego kawałka drutu o grubości 6 mm). Po kilkukrotnym opleceniu odcinamy i doginamy końcówki. Końce drutu, który stanowi naszą bazę, również odcinamy w pewnej odległości (2-3 cm) za łączeniem.

Możemy przystąpić do mocowania wszystkich elementów do drucianej bazy. Będziemy je przymocowywać za pomocą średniej grubości drutu (0-6  mm) – takiego samego, jaki wykorzystaliśmy przed chwilą do połączenia bazy. Przygotujmy sobie zawczasu odpowiednią ilość odcinków o długości ok. 5 cm. Nasze gałązki oraz gwiazdki układamy po 2-3 naraz na drucianej bazie i łączymy z nią, owijając razem trzonki oraz bazę ściśle drutem. Końcówki drutu, którym  wykonujemy owinięcie, odcinamy. Nie musimy tego robić z trzonkami samych gałązek – te naturalnie będą nieco odstawać, co naszej bazie doda tylko uroku. 
Takie partie 2 lub 3 elementów przymocowujemy na całości naszego okręgu, rozmieszczając je w dowolnej odległości, aż konstrukcja z gałązek i gwiazdek przybierze postać wianka. 

Dekoracja może mieć dodatkowo mocowanie z drutu, za pomocą którego ją powiesimy. Ja zdecydowałam się pominąć ten element i powiesiłam moją gwiazdkę, używając cienkiej żyłki, która jest prawie niewidoczna.
Ozdoba jest gotowa!

Tworząc nasz wianek, nie musimy za bardzo się troszczyć o to, żeby wszystko było równe i precyzyjne. Cały urok ozdoby tkwi w jej surowości, dlatego wykonuje się ją szybko i przyjemnie. Gęstość wianka, liczba gałązek i gwiazdek, a także ich rozmieszczenie zależą od Was. W dodatku do stworzenia wianka można wykorzystać dowolne koraliki, chociażby takie, które pozostały nam z innych biżuteryjnych projektów. To idealny pomysł na świąteczną dekorację last minute!