Jak zrobić koralikowe kolczyki  ściegiem C-RAW z kryształkiem Rivoli Swarovski i dwudziurkowymi koralikami Triangle CzechMates?

Koralikowe kolczyki Tilly to doskonała okazja, żeby poćwiczyć ścieg C-RAW – cubic right angle weave – sześcienny ścieg prostokątny. Autorka projektu – Basia Lepak z Kororowe Koraliki wykorzystuje nie tylko koraliki typu seed beads, ale także dwudziurkowe koraliki Triangle z serii CzechMates.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Jeśli jeszcze nie znasz ściegu Cubic Rihgt Angle Weave zobacz tutorial Ewy Gostkowskiej pokazujący jak go wykonywać w wersji podstawowej.


Materiały potrzebne do wykonania koralikowych kolczyków Tilly

Sposób wykonania kolczyków Tilly

Obręcz wypleciona ściegiem cubic right angle weave

1. Na jeden kolczyk potrzeba ok. 2,3m nici. Nawlekam 4A i przechodzę igłą przez pierwszy nawleczony koralik. Przechodzę jeszcze raz przez trzy następne koraliki, zawiązuję podwójny supełek. Na koniec przechodzę jeszcze przez następny koralik.

2. Nawlekam 3A i od strony przeciwnej przechodzę przez koralik, z którego wychodzi nitka. Przechodzę przez sąsiedni koralik z pierwszych czterech poruszając się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.

3. Nawlekam 1T i 1B, przechodzę jednocześnie przez ostatni dodany A z poprzedniego kroku i A, z którego wychodzi nitka. Przechodzę przez kolejny koralik z początkowych czterech.

4. Nawlekam 1A i 1B, przechodzę jednocześnie przez B z poprzedniego kroku i A, z którego wychodzi nitka. Przechodzę przez ostatni koralik z początkowych czterech i pierwszy z trzech A z kroku 2.  Element zaczyna nabierać trójwymiarowości.

5. Nawlekam 1T, przechodzę przez B dodane w poprzednim kroku, i dalej przez ostatni koralik z początkowych czterech i ten, z którego wychodzi nitka. Wychodzę z doszytego trójkąta przez tę samą dziurkę.

6. Łączę razem cztery górne koraliki, przechodząc kolejno przez A, T, A, T. Na koniec przechodzę na przód pracy przez koralik B.

7. Nawlekam 1A, 1B, 1A i od przeciwnej strony przechodzę przez koralik B, z którego wychodzi nitka. Przechodzę przez A na dole plecionki.

8. Nawlekam 2A, przechodzę przez pierwszy A dodany w poprzednim kroku i A, z którego wychodzi nitka; przechodzę przez A z tyłu plecionki.

9. Nawlekam 2A, przechodzę przez pierwszy dodany w poprzednim kroku A i wracam przez koralik, z którego wychodzi nitka. Przechodzę przez pierwszą dziurkę T na górze.

10. Poruszając się przeciwnie do ruchu wskazówekzegara przechodzę kolejno przez A, T (druga dziurka), A, T (pierwsza dziurka), A, T (druga dziurka).

11. Łączę razem koraliki na prawym boku przechodząc kolejno przez A, T, A, T.

12. Nawlekam 1A, 1T, 1A i od przeciwnej strony przechodzę przez T, z którego wychodzi nitka; przechodzę przez A na tyle plecionki.

13. Nawlekam 2A, przechodzę przez pierwszy A dodany w poprzednim kroku i ten, z którego wychodzi nitka; przechodzę przez A na dole plecionki.

14. Nawlekam 2A, przechodzę przez pierwszy A dodany w poprzednim kroku i ten, z którego wychodzi nitka; przechodzę przez B i A na przodzie plecionki.

15. Nawlekam 1B, przechodzę przez A, B, A i wracam przez koralik B, który właśnie doszyłam.

16. Na prawym boku łączę ze sobą wszystkie koraliki, przechodzę po kolei przez A, A, T, B.

17. Powtarzam kroki 7-11.

18. Powtarzam na zmianę kroki 12-16 i 7-11 doszywając koraliki do momentu, aż osiągnę odcinek z dziesięcioma koralikami triangle. Po ostatnim kroku i połączeniu wszystkich koralików przeciągam nitkę, żeby wychodziła z koralika A.

19. Nawlekam 3A i od przeciwnej strony przechodzę przez koralik, z którego wychodzi nitka; przechodzę przez A na spodzie plecionki.

20. Nawlekam 2A, przechodzę przez pierwszy A dodany w poprzednim kroku i ten, z którego wychodzi nitka; przechodzę przez B na przodzie plecionki.

21. Nawlekam 1A i 1B, przechodzę przez pierwszy A doszyty w poprzednim kroku i kolejny B; przechodzę przez T na górze plecionki oraz A (ostatni z trzech dodanych w kroku 19).

22. Łączę oba końce plecionki. Przechodzę przez T z drugiego końca, A i T. Przechodzę jeszcze raz przez te cztery koraliki – A, T, A, T, i mocniej zaciągam nitkę.

Łączenie obu końców plecionki c-raw, kolczyki z Rivoli Swarovski i koralikami Triangle.

23. Uzupełniam brakujące koraliki. Przechodzę na tył plecionki i przeciągam nitkę, żeby dostać się do wnętrza okręgu.

24. Nawlekam 1A i przechodzę przez sąsiedni koralik. Znowu nawlekam 1A i przechodzę przez sąsiedni koralik, od którego zaczęłam. Przechodzę przez B na przodzie plecionki.

25. Nawlekam 1A i przechodzę po kolei przez B, A, B i nowo dodany A. Przechodzę na górę plecionki przez T.

26. Przechodzę przez górny T i na tyle plecionki przez trzy koraliki A.

27. Nawlekam 1A, przechodzę przez trzy A tak jak w poprzednim kroku i wychodzę przez nowo dodany A.

28. Przeciągam nitkę przez koralik tak, żeby wychodziła z koralika A na wewnętrznej krawędzi obręczy.

Sposób wykonania koszyczka na kryształek Rivoli

29. Co drugi koralik A doszywam 3C wokół całego okręgu, na koniec wychodzę przez pierwszy z trzech doszytych C. Pomijam środkowy koralik C i przechodzę przez ostatni. Powtarzam tę czynność wokół okręgu. Przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki C, w każdej grupie pomijając środkowy koralik; zaciągam mocniej nitkę, żeby środkowe koraliki wysunęły się do góry.

30. Przeciągam nitkę na tył koszyczka tak, żeby wychodziła z koralika A na wewnętrznym okręgu; wkładam rivoli.

31. Powtarzam krok 29 i  wychodzę nitką ze środkowego C.

32. Pomiędzy środkowe koraliki C dodaję po 1A. Na koniec wychodzę przez pierwszy dodany A.

33. Nawlekam 1C i przechodzę przez A, C, A. Powtarzam jeszcze 4 razy. Przechodzę jeszcze raz przez nowo dodane koraliki. Przeciągam nitkę, żeby wychodziła z koralika A na zewnętrznym okręgu, dokładnie pomiędzy koralikami triangle.

34. Nawlekam 3C i ogniwko 4mm i przechodzę przez zewnetrzny koralik A z przodu pracy. Następnie wracam przez 3C i ogniwko, i przechodzę od przeciwnej strony przez koralik A z tyłu pracy. Przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki. Zakańczam nitkę wplątując ją wkoraliki i robiąc kilka supełków, ucinam. Przy pomocy szczypiec montuję do ogniwka bigiel.

Dorabiam w ten sam sposób drugi kolczyk do pary i gotowe!

Kolczyki Tilly z rivoli Swarovski wykonane ściegiem c-Raw.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Miłego tworzenia

Basia Lepak, Kororowe Koraliki