Grudzień to czas, gdy zaczynamy już coraz częściej myśleć o Świętach! Dzisiaj zapraszamy Was do wykonania świątecznej ozdoby w technice wire wrapping! 

Tutorial przygotowała dla Was mistrzyni tej techniki – Natalija Antunović. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Artystki – Pracowni Miedzianej Magii i zobaczenia, jakie Cuda można tworzyć z miedzianych drucików! 


O tej porze roku wszyscy jesteśmy zabiegani w poszukiwaniu prezentów, dekoracji do domu zapatrzeni w magiczny świat Świąt.

W tym tutorialu pokażę Wam, jak przy pomocy prostego kształtowania drutów możemy zrobić uroczy świąteczny wianek wykorzystując drut miedziany, filc i koraliki. Na koniec ozdobimy nasz wianuszek zieloną wstążką nadając mu świątecznego charakteru.
Zaczynamy!

Potrzebne narzędzia jubilerskie do wykonania świątecznego wianka w technice wire wrapping:

Potrzebne materiały do wykonania świątecznego wianka w technice wire wrapping:

ETAP 1. Kształtowanie bazy wianka w technice wire wrapping.

Odcinek drutu miedzianego o grubości 1,8 mm i długości 35 cm zginamy na pół i krzyżujemy druty względem siebie. Trzymając szczypcami płaskimi w miejscu skrzyżowania drutów skręcamy oba druty względem siebie zdecydowanym, powtarzalnym ruchem (fot 1-2). Następnie z tak skręconego drutu kształtujemy kółko i łączymy końcówki ze sobą przewlekając końcówki drutów przez pętelkę. Odcinamy nadmiar drutów (fot 3-4). Końcówki drutów opiłowujemy pilnikiem do uzyskania gładkiej powierzchni. Nasza baza do świątecznego wianka jest gotowa.

ETAP 2. Kształtowanie liści w technice wire wrapping.

Z odcinka drutu miedzianego o grubości 1,2 mm i długości 15 cm formujemy kształt liścia na jednej z końcówek (fot. 5) i dowiązujemy się do dłuższej końcówki (fot. 6). Nadmiar drutu odcinamy i szlifujemy pilnikiem do uzyskania gładkiej powierzchni. Wykonujemy sześć takich listków. Możemy wykonać różne wielkości, co dodatkowo uatrakcyjni naszą pracę.

Teraz wycinamy sześć kawałków filcu, dopasowując je do kształtu uprzednio przygotowanych liści z drutu (fot. 7).

Na dolnej części liścia oplatamy dwukrotnie drut o grubości 0,4 mm i przeszywamy nim kawałek filcu dopasowany do kształtu liścia. Powtarzamy tą samą czynność wzdłuż obwodu całego liścia, dwukrotnie dowiązujemy się do drutu i w ten sposób doszywamy filc do bazy liścia (fot. 8-9). Odcinamy nadmiarowe końcówki drutu.

Powinniśmy uzyskać zbiór listków jak na fot. 10, które wykorzystamy w trakcie dalszej pracy.

Etap 3. Łączenie elementów w technice wire wrapping – dowiązywanie liści do bazy świątecznego wianka.

Dowiązujemy pojedynczo każdy liść do bazy wianka mocno oplatając wianek i kształtując pozycję liścia. Nadmiar drutu odcinamy i dociskamy do bazy szczypcami płaskimi. Tak, jak w poprzednich krokach opiłowujemy za pomocą pilnika końcówki drutu. W ten sposób pozbywamy się ostrych krawędzi. Dowiązując kolejne liście rozmieszczamy je tak, aby pozostawały między nimi przerwy (fot 11-14). W te miejsca będziemy następnie dowiązywać element ozdobny z koralikami.

Etap 4. Kształtowanie kiści czerwonych owoców w technice wire wrapping.

Nawlekamy koraliki na drut o grubości 0,4 cm i długości 15 cm, zaginamy wzdłuż koralika i skręcamy względem siebie tworząc gałązkę (fot. 15-16). Na jeden element ozdobny składa się cztery lub pięć koralików. Dwa koraliki skręcamy ze sobą i dołączamy kolejne koraliki skręcając je wszystkie razem (fot. 17). Wykonujemy cztery takie ozdobne elementy (fot. 18).

Etap 5. Dowiązywanie elementów ozdobnych z koralików.

Nasz wianek nabiera już świątecznego wyglądu, pozostało nam dowiązać czerwone elementy i ozdobić tasiemką. W przestrzenie pomiędzy liśćmi dowiązujemy po jednym elemencie z czerwonych koralików, końcówki drutów odcinamy i mocno dociskamy do bazy wianka. Końcówki zabezpieczamy niewielką ilością kleju co zapewni nam ich przyleganie do bazy wianka.

Wszystkie elementy mamy już połączone. Pozostało nam tylko dowiązanie zielonej tasiemki. Kilka razy owijamy tasiemkę wokół miejsca złączenia końcówek wianka i zawiązujemy w tym miejscu kokardę.
Drugi odcinek tasiemki obwiązujemy na wierzchu wianka i wiążemy na końcu tworząc zawieszkę. Świąteczny wianuszek możemy zawiesić w oknie, na choince, może też być uroczym dodatkiem do zapakowanego prezentu.

Życzę przyjemnego tworzenia

Natalija Antunović/Pracownia Miedzianej Magii