Jak zrobić skręcane kolczyki z koralików?

Świąteczny czas to doskonała okazja do zrobienia koralikowych kolczyków z wesołymi zawieszkami. Koczyki uszyjesz wykorzystując dwa ściegi beadingowe: peytote i herringbone. Początkowo kolczyki szyje się na płasko, tworząc zygzakowatą wstęgę z koralików, a na koniec zszywa się ją, tworząc ciekawy efekt 3D. 

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Z czego zrobić skręcane kolczyki koralikowe?


Jak uszyć skręcane kolczyki z koralików?

1 Przygotuj 1,2m nici. Nawlecz na nić koraliki w następującej sekwencji: 2G, 4Z, 2B, 2G, 4C, 2B. Jeszcze raz przejdź przez wszystkie koraliki  i na koniec przez kolejne dwa złote.

2 Nabierz 1G i omijając koralik, doszyj go do następnego. Nabierz 1Z, omiń koralik i doszyj go do następnego, ponownie nabierz 1Z i pomijając koralik, doszyj go do następnego.

3 W tym momencie nić powinna wychodzić z drugiego białego koralika. Nabierz dwa koraliki: 1B i 1G i doszyj je do sąsiedniego złotego koralika.

szycie kolczyków z koralików tutorial

4 Nabierz 1C i pomijając koralik, doszyj go do następnego, ponownie nabierz 1C i pomijając koralik, doszyj go do następnego. Nabierz 1B i pomijając koralik, doszyj go do następnego.

5 Na koniec okrążenia  pomijając DWA koraliki, przejdź nicią przez ostatni złoty koralik  i jednocześnie przez pierwszy koralik doszyty w tym okrążeniu (złoty). Na koniec  okrążenia nić wychodzi ze złotego koralika.

6 Powtórz doszywanie analogicznie jak w punktach 2-5, czyli doszywaj po kolei: 1G, 1Z, 1Z, 1(B+G), 1C, 1C, 1B. Po doszyciu wszystkich koralików i przejściu nicią przez pierwszy doszyty w tym kroku koralik nić powinna wychodzić ze złotego koralika. Na koniec złóż pracę tak, żeby zielone koraliki ułożyły się po jednej stronie, a czerwone po drugiej stronie szytego elementu. Zaciągnij nić.

7 Kontynuuj doszywanie koralików tym sposobem. Pamiętaj o zaciąganiu nici, tak, żeby praca była zwarta i trzymała kształt.

8 W momencie, kiedy na wszystkich krawędziach uzyskasz długość 12 koralików – czas na zmianę kierunku szycia.
Bez doszywania koralików przeprowadź nić przez pół okrążenia – do drugiego wierzchołka pracy. Nić powinna wychodzić ze złotego koralika.

9 Kontynuuj doszywanie koralików w kolejności: 1G, 1C, 1C, 1(B+G), 1Z, 1Z, 1B. Na koniec przeprowadź nić przez kolejne oba złote koraliki.

10 Kolejne okrążenia szyj zgodnie z p. 9. po pewnym czasie zauważysz wyraźny wierzchołek pracy. W gotowym kolczyku będzie do dół elementu.

11 W momencie kiedy na krawędzi będzie 25 koralików, ponownie zmień kierunek szycia. Przejdź samą nicią – bez doszywania koralików przez pół okrążenia – do drugiego wierzchołka; nić powinna wychodzić ze złotego koralika.

12 Rozpoczynany w tym momencie kawałek okrążenia będzie uzupełnieniem odcinka, od którego zaczęłaś szycie.  Szyj zgodnie z punktami 2-5 – doszywając w każdym okrążeniu po kolei 1G, 1Z, 1Z, 1(B+G), 1C, 1C, 1B. Na koniec jak zawsze, wyjdź nicią ze złotego koralika.

13 Szyj w ten sposób, aż na krawędzi będzie 13 koralików.

14 Czas na wywinięcie elementu i połączenie obu końców pracy. Zszyj element po zielonej, a następnie po czerwonej stronie. Zszywając, chwytaj na przemian koraliki raz z jednego, raz z drugiego końca pracy. Po zaciągnięciu nici koraliki ładnie dopasują się do siebie, a miejsce szycia  będzie niewidoczne.

15 Podstawowy element jest już gotowy

Podstawowy element wywijanego kolczyka - tutorial.

16 Jeśli chcesz, żeby kolczyki miały zawieszkę u dołu – czas na jej doszycie. Przejdź nicią do dolnego wierzchołka pracy, lub jeśli nić jest krótka, zakończ ją i rozpocznij pracę nowym kawałkiem nici.
Kiedy nić wychodzi już z wierzchołkowego koralika dołu elementu, nabierz 2G, zawieszkę i kolejne 2G.

17 Odwróć koralikowy element na druga stronę i przejdź igłą przez 2 białe krawędziowe koraliki. Zmień kierunek szycia i przejdź przez sąsiednie dwa białe krawędziowe koraliki – kierując się tym razem w stronę wierzchołka elementu. Dalej przeprowadź nić przez złote koraliki i zawieszkę, odwróć pracę. Dalej przeprowadź nić przez dwa złote koraliki za zawieszką i dalej przez kolejne dwa złote koraliki krawędziowe.  
Ponownie zmień kierunek szycia i przejdź przez dwa złote koraliki krawędziowe i ponownie przez oczko zawieszki i mocujące ja koraliki. 

18 Czas na doszycie bigla. Przeprowadzając nić przez koraliki, przejdź na drugi wierzchołek pracy – nić wychodzi ze złotego koralika. Nabierz 2G (dwa pierwsze), oczko bigla, 2G (dwa drugie), odwróć pracę na drugą stronę i przejdź nicią przez dwa białe krawędziowe koraliki. Zmień kierunek szycia i przeprowadź nić w stronę wierzchołka przez sąsiednie dwa białe koraliki.

Dla jasności dalszego opisu przyjmijmy nazwę – “dwa pierwsze” dla koralików nabranych jako pierwsze i “dwa drugie” dla koralików nabranych jako drugie, za biglem.

19 Przeprowadź nić przez dwa pierwsze koraliki, oczko bigla i dalej przez dwa drugie. Wtedy pętelka z koralików mocująca bigiel ułoży się w odpowiedniej płaszczyźnie i kolczyk  wisząc, będzie ładnie prezentował swój front. Przejdź nicią przez dwa złote krawędziowe koraliki na przodzie kolczyka. 

20 Przejdź tą samą drogą jeszcze raz, żeby wzmocnić bigiel.

21 Na koniec pochowaj końcówki nici w koraliki, przechodząc przez nie kilkukrotnie, odetnij nadmiar nici. Kolczyk jest gotowy.

22 Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób. Możesz  ozdobić go inną, pasującą zawieszką. Przy zszywaniu zwróć uwagę, aby w tę samą stronę wywinąć koralikową taśmę.

Życzę Ci miłej pracy i  spokojnych przygotowań do świąt.