Sutasz z Grecji jest stosunkowo nowym sznurkiem na rynku, a już podbił serca wielu sutaszystek. Greckie sznurki sutasz występują w dwóch rodzajach: sznurki wiskozowe i sznurki metalizowane. Sznurki z wiskozy mają bardzo ładny jedwabisty połysk, podobny do tego, jaki ma sznurek sutasz wiskozowy firmy Pega.
Czym charakteryzuje się sutasz wiskozowy z Grecji? Oplot i rdzeń sutaszu greckiego wykonane są z wiskozy, czyli sztucznego jedwabiu, oznacza to, że sutasz po przypaleniu nie będzie się topić. Grecki sznurek sutasz ma prawą i lewą stronę, czyli z jednej strony jest gładki, a z drugiej ma wyraźną fakturę. Prążki w sutaszu greckim są bardzo widoczne i dużo łatwiej odróżnić wierzchnią stronę niż w pozostałych sutaszach. Jodełka układa się w lewą stronę (<<<), czyli tak jak w sutaszu wiskozowym firmy Pega. Ciekawostką są sznurki stanowiące rdzeń sutaszu greckiego, ponieważ są podwójne.  Powoduje to, że sznurek jest dość sztywny dzięki czemu dobrze trzyma formę. W grubości, sznurek grecki jest podobny do sznurka chińskiego, jednak jest od niego szerszy – ma 4mm. Gama kolorystyczna sznurka greckiego wiskozowego jest dość szeroka – dostępne są 63 kolory.
Sutasz grecki to jeden z wygodniejszych sznurków do szycia, bardzo dobrze wygląda w dużych pracach, ale nadaje się także do mniejszych projektów.

Próbka uszyta ze sznurków sutasz z Grecji

Czym charakteryzuje się sutasz metalizowany z Grecji? Grecki sznurek metalik, jak większość sznurków metalizowanych jest dość sztywny. Strukturą najbardziej przypomina sznurek metalizowany Pega z serii: 881115009. W zależności od koloru sznurki nieco różnią się twardością. Najbardziej miękki z nich wszystkich będzie sznurek metalizowany grafitowy. Sznurki greckie metalizowane nie mają prawej i lewej strony więc mogą być układane dowolnie, w zależności z jakimi sznurkami są łączone. Podobnie jak sznurek wiskozowy, metalizowany sutasz grecki nie topi się po przypaleniu.
Dostępna jest gama 8 kolorów, sznurków metalizowanych. 
Zobacz także wpis – Test sznurków metalizowanych do sutaszu

Czy sutasz grecki można łączyć z innymi typami sznurków?

Mimo różnicy szerokości, bo sutasz grecki ma 4mm, a pozostałe sznurki między 3mm a 2,8mm, można go łączyć z innymi sznurkami. Szczególnie dobrze będzie wyglądał w połączeniu z Pegą wiskozową lub ze sznurkiem chińskim.
Z Pegą łączy go połysk oraz rodzaj materiału. Oba sznurki wykonane są z wiskozy i jodełka w obu przypadkach układa się w lewą stroną (<<<). Z chińskim sznurkiem sutasz grecki jest podobnej grubości więc prawie nie będzie widać różnicy w gotowej pracy, że zostały użyte różne rodzaje sznurków.

Poniższa wpinka uszyta została ze sznurków wiskozowych firmy Pega (szare)  i sznurka wiskozowego greckiego (bordowy):

Wpinka ze sznurka wiskozowego Pegi i sznurka chińskiego

Dwie próbki uszyte różnymi sznurkami – greckim i chińskim. Porównanie grubości sutaszu:

Próbki uszyte sutaszem greckim i sutaszem chińskim

Porównanie sznurków do haftu sutaszowego

Zobaczcie porównanie wszystkich, dostępnych u nas sznurków sutasz, na przykładzie koloru czerwonego. Jak widać sznurki nie tylko różnią się szerokością i połyskiem, ale też odcieniem czerwieni. Zdecydowanie najciemniejszy jest sznurek włoski, a najjaśniejszy sutasz chiński. I tutaj dopiero widać różnicę w rozmiarze sznurka greckiego (czuć to doskonale w dłoniach, jest nie tylko szerszy, ale bardziej tłusty).
Zachęcam Was do przeczytania wpisu na temat różnic w sznurkach sutasz, przygotowanego przez Magdalenę Bielską. Z tego wpisu dowiecie się, w którą stronę układają się jodełki w poszczególnych sznurkach, a także zobaczycie porównanie próbek uszytych wszystkimi rodzajami sutaszu.

Wszystkie sznurki sutasz – porównanie

Jak pisałam wcześniej, sutasz grecki jako jedyny spośród sznurków ma podwójny rdzeń. Sprawia to, że sznurek jest gruby i dość sztywny.

Rdzenie w sznurkach greckim (2 podwójne) i chińskim (2 pojedyncze)

Przypalanie sznurka

Greckie sznurki sutasz po przypaleniu nie topią się. Nie możemy zatem wykorzystać przypalarki do zabezpieczenia końców sznurka. Ze względu na to, że sznurek jest podatny na strzępienie, końcówkę w trakcie pracy zalecam zakleić taśmą klejącą lub zabezpieczyć klejem.
Dla porównania użycie przypalarki w innych sznurkach, w środku znajduje się sznurek chiński, który jak widać ładnie się topi, w sznurkach greckich nie dochodzi do przecięcia sznurka.

Przypalanie sznurków sutasz

Sutasz grecki – paleta kolorów: kremy, beże, brązy

Najszersza gama odcieni dostępna jest od kremów do brązów, aż 22 kolory. Dla porównania Pega wiskoza ma 9 podobnych odcieni, Pega acetat 6, acetat Italy 10, Sznurek Poly i Rayon USA 5, a sutasz chiński 13.

Sutasz grecki – paleta kolorów: żółcie, pomarańcze, róże i czerwienie

W przypadku koloru żółtego dostępne są tylko 3 odcienie oraz 2 z palety pomarańczu. Dość duży wybór jest w sznurkach różowych w tym dwa odcienie są prawie identyczne – living coral i truskawkowy. Bordowy i śliwkowy sznurek nie mają charakterystycznego dla sznurków greckich połysku, są matowe. Różnią się od pozostałych tak, jak w sznurkach z acetatu firmy Pega, rożni się sznurek kremowy.

Sutasz grecki – paleta kolorów: fiolety i niebieskości

Odcienie niebieskiego, a także zieleni w sznurku greckim są bardzo ładne i jest ich dość sporo. W sznurkach firmy Pega bardzo brakuje mi różnych odcieni turkusu i morskiego, w greckim mamy przyjemne kolorki niebieskozielone. Brakuje natomiast np. czystego błękitu, jest tylko bardzo jasny gołębi błękit oraz nie ma czystej zieleni, ale cóż, nie można mieć wszystkiego. Jest granat, który jest “prawdziwym granatem”, bo jak niektórzy wiedzą ostatnio granat chiński bardzo się zepsuł i jest połączeniem szarości z granatem. Są też dostępne 3 odcienie fioletu.

Sutasz grecki – paleta kolorów: biały, szarości i czarny

Biały i czarne są czystymi kolorami, nie ma np. śmietankowej bieli lub poszarzałej czerni. W szarościach dostępne są 3 odcienie, od bardzo jasnego przez średni po kolor grafitowy.

Sutasz grecki – paleta kolorów metalizowanych

Szurki metalizowane greckie są w odcieniach podobne do sznurków metalizowanych Italy. Sutasz metaliczny grecki i włoski w kolorach: grafitowym i szarym są trudne do odróżnienia od siebie, gdyby nie widoczna różnica w szerokości. Bardzo podobne odcienie mają też sznurki w kolorze mosiądzu i starego złota oraz metalizowane brązy.

Sutasz grecki za i przeciw. Podsumowanie

Sutasz GRECKI – zaletySutasz GRECKI – wady

– sznurki są znacznie bardziej mięsiste w porównaniu z innymi typami (nieco grubsze od popularnego “chińczyka”)

– sznurki polecane raczej do większych form biżuteryjnych, broszek, naszyjników, natomiast kolczyki przy rozbudowanych wzorach mogą być za masywne
– sznurki są połyskliwe i jedwabiste
– biżuteria jest cięższa (ze względu na większy rozmiar i podwójny rdzeń)

– sznurki ładnie się układają wokół koralika, trzymają formę
– sznurek podatny na strzępienie, końcówki sznurków łatwo się rozwijają (splot), podczas szycia należy je zabezpieczać

– łatwo się nimi szyje, są polecane osobom początkującym

– sznurki nie topią się po przypaleniu
– szybko się nimi szyje, bo są grubsze i bardziej mięsiste

– bardzo duża gama kolorystyczna (63 kolory zwykłe i 8 metalizowanych)

– łatwiej odróżnić prawą i lewą stronę (wyraźne prążki)

Jak widać po zestawieniu sznurki sutasz greckie mają znacznie więcej zalet niż wad, a i te nie do końca można nazwać wadami. Raczej należy je traktować jako sugestię i informacje dodatkową, aby np. nie nastawiać się, że tymi sznurkami będzie można tworzyć wieloelementowe kolczyki, bo co prawda stworzyć się je da, ale ze względu na wagę mogą nie znaleźć nabywcy. Ostatecznie test sutaszu greckiego wypadł u nas pozytywnie, a teraz jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Podzielcie się Waszymi opiniami w komentarzach, a chętnie dopiszemy je do tabeli zalet i wad!

Aktualizacja – luty 2019r.

Dostępny jest też sutasz grecki 3mm. Oprócz różnicy w rdzeniu – sutasz 3mm ma standardowy pojedynczy rdzeń, wszystkie wyżej opisane cechy sutaszu 4mm charakteryzują także cieńszy ze sznurków.