Apatyt właściwości

kamień apatytu

Apatyt to powszechny minerał z gromady fosforanów, występujący we wszystkich typach skał, m.in. w skałach magmowych, wulkanicznych, osadowych, pegmatytowych. Jego nazwa pochodzi od greckiego „apat” czyli „oszustwo”,  ponieważ apatyt często jest mylony z innymi minerałami. Apatyt może być niebieski, żółty, zielony, brązowy, szary . Czasem bywa również bezbarwny i przezroczysty, częściej jednak jest mętny i tylko lekko przeświecający. Kamienie wybierane do biżuterii mają najczęściej kolor niebieski i zielony. Apatyt jest fosforanem wapnia z domieszką fluoru lub chloru. Kryształy apatytu mają pokrój słupowy i osiągają często znaczną wielkość. Apatyt charakteryzuje twardość na poziomie 5 w skali Mohsa, biała rysa i szklisty lub żywiczny połysk.

Kolory i rodzaje apatytu

Niebieski apatyt może być jasny lub ciemnoniebieski, czasami nawet w tym samym krysztale wykazuje obie barwy. W litoterapi niebieski apatyt uznawany jest za kamień motywacyjny, sprzyjający ambicji i niezależności, a nawet ma pomagać w wystąpieniach publicznych dodając odwagi.

Zielony apatyt może być zielony, żółto-zielony lub morsko-zielony, ma pomagać usunąć apatię i negatywne nastawienie. Jasnozielona odmiana apatytu nosi nazwę “kamień asparagusowy“.

Żółty apatyt zwany też złotym apatytem przyjmuje barwę blado żółto-zielonej do głębokiej złoto-żółtej, ma sprzyjać pewności siebie i odwadze wewnętrznej w podejmowaniu ryzyka, a także pomaga w byciu asertywnym. Żółty apatyt polecany jest uczniom i studentom, zwiększa ponoć możliwość przyjmowania i przetwarzania wiedzy.

Ze względu na różne domieszki wyróżnia się wiele rodzajów apatytów, np. apatyt hydroksylowy, apatyt manganowy, fluoroapatyt, chloroapatyt.

Apatyt występowanie na świecie

Apatyt jest bardzo powszechnym minerałem, największe okazy apatytu występują w Kanadzie, USA, Algierii i Rosji (20-70cm), mniejsze w Brazylii, Boliwii i Australii, Indiach i Sri Lance. Apatyt występuje również w Europie m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech. W Polsce apatyt stwierdzono w Górach Sowich i rejonie Żywca.

Apatyt znaczenie i wykorzystanie

Apatyt jest najważniejszym nośnikiem fosforu  przyrodzie. Kości i zęby większości zwierząt, a także ludzi, składają się z fosforanu wapnia, który jest tym samym materiałem, co apatyt. Apatyt jest niezbędny w produkcji nawozów fosforowych, jest istotny dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Apatyt jest również popularnym minerałem kolekcjonerskim, a niektóre przezroczyste okazy są nie lada gratką dla zbieraczy. Ładnie zabarwione, czyste i przezroczyste kamienie apatytu znajdują zastosowanie w jubilerstwie do wyrobu pierścionków, naszyjników i kolczyków. Apatytowi nadaje się szlif fasetkowy i kaboszonowy.

Apatyt w biżuterii

Mimo, że apatyt jest powszechnym minerałem w przyrodzie to jego zastosowanie w biżuterii nie jest proporcjonalne do skali jego występowania. Czyste, przezroczyste egzemplarze apatytu spotkamy w biżuterii w technikach metaloplastycznych, w połączeniu ze srebrem, miedzią (pierścionki, kolczyki, naszyjniki), twórcy chętnie używają apatytu w technice wire wrapping (metoda oplatania drucikami o różnej grubości), oprawie kamieni w cargę czy biżuterii gronkowej, w której najefektowniej wyglądają krople i brioletki apatytu. Małe, fasetowane oponki i kuleczki świetnie wyglądają w minimalistycznych projektach, bransoletkach i naszyjnikach na cienkich niciach np. Griffin lub S-lon łączone z innymi drobnymi minerałami oraz przekładkami z metali szlachetnych. W końcu apatytu można użyć do tworzenia tak popularnych i łatwych bransoletek na gumce (zarówno drobne kamienie jak i duże kule). Na rynku minerałów najczęściej spotykamy jasnozielony, jasnoniebieski lub zielononiebieski apatyt w kształcie niewielkich fasetowanych oponek, kul i kropli (rozmiary od 1,5mm do ok. 7mm) albo większe rozmiary kamieni, które zazwyczaj mają barwę niebieskogranatowej z białymi smugami i czarnozielonymi wtrąceniami. W przeważającej większości są to kule gładkie, niefasetowane w rozmiarze nawet do 14-16mm. Kaboszony z apatytu są rzadkie.

Kamienie apatytu dostępne w naszym sklepie internetowym obejrzysz tutaj.

Apatyt – użytkowanie biżuterii

Podczas użytkowania biżuterii z kamieniami apatytu należy mieć na uwadze, że minerał ten jest kamieniem kruchym i mało odpornym na wysokie temperatury, w których może blednąć. Nie należy, więc nadto eksponować apatytu na słońcu, a po zdjęciu biżuterii przechowywać ją w zamkniętym nieprzezroczystym woreczku.

Z czym można pomylić apatyt? Wyglądem, kolorem, może przypominać niektóre topazy, akwamaryny, oliwiny czy turmaliny.

Miłej lektury,

Ania