Stal szlachetna na dobre zagościła w świecie biżuterii. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was wpis na blogu, z którego dowiecie się więcej na temat stali zdobywającej coraz większą popularność.

Kiedy odkryto stal nierdzewną?

Stal nierdzewna (współcześnie zwana także stalą “chirurgiczną” oraz szlachetną) jest materiałem stosowanym w przemyśle dopiero od ok. 100 lat.
Pierwsze stopy żelaza opierające się korozji uzyskano w na początku XX wieku. Odkryto wówczas, że stop żelaza z chromem (a następnie także innymi pierwiastkami stopowymi) zabezpiecza stal przed reakcją żelaza z tlenem i tym samym przed tworzeniem się na powierzchni metalu “rdzy”.
W 1908 roku ze stali chromowo-niklowej wykonano poszycie kadłuba jachtu “Germania” w jednej ze stoczni niemieckich. Niedługo po tym stal nierdzewną zaczęto wykorzystywać do produkcji sztućców, a także coraz szerzej wykorzystywać w wielu gałęziach przemysłu.

Stal nierdzewna – co to takiego jest?

Jak już na początku wpisu wspomnieliśmy, stal nierdzewna to stop żelaza z węglem oraz innymi pierwiastkami uzyskiwany w warunkach hutniczych. Oprócz żelaza i węgla podstawowym pierwiastkiem stopowym jest chrom. Przyjmuje się, że nie powinno go być mniej niż ok. 10,5% w ogólnej masie.
Dodatkowo w składzie najczęściej występuje także nikiel (w ilościach 9-14%), a w mniejszych ilościach niekiedy  także inne pierwiastki stopowe (tytan, molibden i inne). Ciekawostką jest to, że pomimo zawartości znacznej ilości niklu stal ta zazwyczaj nie powoduje uczuleń także u osób, które reagują alergicznie na ten pierwiastek. Stal nierdzewna z wyglądu przypomina srebro i podobnie jak srebro można ją galwanicznie pokrywać innymi metalami, np. złotem (na rynku powszechnie dostępna jest pozłacana biżuteria z tego typu stali).

Dlaczego stal nierdzewna nie rdzewieje?

Jak wiemy “zwykła” stal reaguje z tlenem obecnym w środowisku naturalnym. Wynikiem tej reakcji jest tworząca się na jej powierzchni warstwa tlenków żelaza (czyli tzw. rdza).
W przypadku stali nierdzewnej na jej powierzchni także tworzy się warstwa tlenków, jednak są to już tlenki chromu. W tym przypadku chroniąca przed dalszą korozją warstwa tlenków chromu jest bardzo cienka, posiada kolor odpowiadający kolorowi stali i jest niedostrzegalna gołym okiem.

Stal nierdzewna w salonach jubilerskich

Dzięki swoim właściwościom stal nierdzewna (zwana zamiennie szlachetną lub chirurgiczną) na dobre wkroczyła także do salonów jubilerskich. Szeroką ofertę biżuterii ze stali nierdzewnej mają największe salony sieciowe. W salonach Apart, W.Kruk i Yes znajdziemy ją pod nazwą stali szlachetnej.
Dzięki wykorzystaniu stali możliwe jest przygotowanie atrakcyjnie prezentującej się biżuterii w znacznie przystępniejszych cenach, niż gdyby była wykonana z metali szlachetnych.

Stal nierdzewna i handmade

Szeroka oferta półfabrykatów ze stali szlachetnej jest teraz dostępna także dla artystów samodzielnie wykonujących biżuterię autorską. Twórcy mogą wybierać spośród wielu różnych wzorów zawieszek, baz, bigli, zapięć oraz innych elementów i chętnie wykorzystują je w swoich projektach. Dostępne są także druty ze stali chirurgicznej w różnych grubościach wykorzystywane m.in. przez osoby tworzące biżuterię w technice wire wrapping, jak również duży wybór łańcuszków.

Przykłady półfabrykatów ze stali szlachetnej.

Przykłady wykorzystania drutów ze stali szlachetnej.

Druty ze stali szlachetnej wykorzystane do łączeń minerałów w naszyjnikach. Prace Ewy z Royal-Stone.
Prace Agnieszki z Royal-Stone

Dla wielu twórców nie bez znaczenia jest fakt, że biżuteria w której wykorzystano półfabrykaty ze stali chirurgicznej nie podlega zgłoszeniu do Urzędu Probierczego. Z tego powodu, z półfabrykatów ze antyalergicznej stali szlachetnej (m.in. bigli) chętnie korzystają osoby tworzące w technikach sutaszu oraz beadingu.

Szeroką i stale się powiększającą ofertę półfabrykatów ze stali szlachetnej znajdziecie w sklepie Royal-Stone.

Klaudiusz z Royal-Stone