Tutorial na spinkę z koralikowym elementem – obszytym kaboszonem i listkami russian leafs.

Koralikowe spinki to hit sezonu! Olga Ołdziejewska przygotowała tutorial na taką właśnie spineczkę – z perłową monetką oplecioną koralikami i koralikowymi listkami robionymi wzorem rusian leafs.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia spinki z koralikowym bukiecikiem


Sposób wykonania spinki

Obszycie kaboszonu drobnymi koralikami ściegiem tubular peyote

Kaboszon przyklej niewielką ilością kleju do filcu. Gdy klej wyschnie zacznij obszywać go dookoła. Przygotuj nić w kolorze koralików, długości około 80 cm, nawlecz na igłę i zrób na końcu supełek. Wbij igłę od spodu filcu, tak by wyjść nią tuż przy kaboszonie.

Pierwsze okrążenie wykonaj ściegiem wstecznym – doszywając po dwa koraliki i cofając się o jeden: nawlecz dwa koraliki w rozmiarze 11/0 i doszyj je tak, aby koraliki przylegały do siebie i kaboszonu. Następnie wbij się igłą od spodu, wychodząc pomiędzy koralikami.

Przejdź igłą przez jeden koralik, nawlecz dwa kolejne koraliki Toho 11/0 i wbij igłę przy kaboszonie zaraz za koralikami. Kontynuuj obszywanie ściegiem wstecznym naokoło kaboszonu.

Pierwsze okrążenie musi składać się z parzystej liczby koralików. U mnie wokół kaboszonu zmieściło się 26 koralików. Doszywając ostatnią parę koralików, przejdź igłą przez pierwszy z doszytych koralików.

Obszywamy kaboszon drobnymi koralikami - w pierwszym okrążeniu musi ich być parzysta liczba.

Teraz będziesz tworzyć koszyczek wokół kaboszonu ściegiem tubular peyote. Nabierz na igłę koralik i doszyj go nie do kolejnego, ale jeszcze do następnego koralika z pierwszego okrążenia. Pracuj tak do końca okrążenia – w sumie doszyjesz 13 koralików (po jednym do co drugiego koralika okrążenia bazowego).
Gdy dojdziesz do końca okrążenia ostatni koralik doszyj jednym ruchem przechodząc jednocześnie przez koralik okrążenia bazowego i pierwszy doszyty w tym kroku koralik.
Trzecie okrążenie wykonaj doszywając koraliki do koralików poprzedniego okrążenia. Pamiętaj na koniec o przejściu przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik!

Zmień koraliki Toho 11/0 na Toho 15/0 i wykonaj analogicznie czwarte – ostatnie okrążenie. Ponieważ zmieniłaś rozmiar koralików na mniejszy Twój koszyczek ładnie zamknie się wokół kaboszonu. Pamiętaj o dobrym zaciągnięciu nici, żeby koraliki dobrze przylegały do kaboszonu.
Gdy dodasz ostatni koralik, przejdź igłą przez koraliki na skos w dół, w stronę filcu. Zostaw nitkę przeciągniętą przez koralik pierwszego okrążenia.

Sposób wykonania koralikowych listków Russian Leafs

Teraz będziesz robić listki. Mnie najbardziej podoba się gdy są trzy, ale oczywiście możesz swoją pracę zmodyfikować.

Na igłę nawlecz zieloną nylonową nić, długości około 80 cm. Przygotuj sobie dwa kolory koralików Toho 15/0 – zielony i biały. Na nić nawlecz 7 zielonych oraz trzy białe koraliki i przesuń je na środek nici – pracę zaczyniesz od środka listka, później będziesz pracować z drugiej strony, więc nić musi być tak samo długa z obu stron.

Pracę nad koralikowym listkiem rozpoczynamy od środka

Omijając trzy białe koraliki, wbij się w pierwszy zielony koralik i przeciągamy nitkę.
Następnie, tak jak przy obszywaniu kaboszonu, dodawaj po jednym zielonym koraliku wbijając się w co drugi koralik pierwszego rzędu. Gdy dojdziesz do końca rzędu obie końcówki nici będą wystawały z tego samego koralika.

Rozpocznij formowanie skosu. Nawlecz dwa zielone koraliki, przesuń je do robótki, odwróć pracę, a następnie przeprowadź igłę przez koralik znajdujący się bliżej pracy.

Analogicznie jak poprzednio –wbijając się co drugi koralik doszyj trzy kolejne zielone koraliki.

Przekręć robótkę, nawlecz biały koralik i wbij się igłą w ostatnio doszyty zielony koralik. Znów wbijając się w co drugi koralik, dodawaj kolejne trzy zielone koraliki. Teraz nić będzie wychodziła na końcu przez jeden z dwóch koralików, które dodawałaś, aby stworzyć skos.

 Postępuj tak jak poprzednio, czyli dodawaj dwa koraliki, przekręcaj robótkę, przechodź przez pierwszy koralik, który dodałaś – będzie znajdował się bliżej pracy. Powtarzaj czynności 3 razy, aż uzyskasz taki efekt (jest to połowa listka):

połowa uszytego z koralików listka

 Teraz czas zrobić drugą połowę listka. Załóż igłę na drugą, pozostawiona na początku pracy połowę nici i działaj dokładnie tak jak przy pierwszej połowie.

Druga połowę Russian leafe wykonaj w ten sam sposób.

Gdy skończysz obie płowy, połącz je dodając jeden koralik i doszyj się do dwóch koralików wierzchołka pierwszej połowy. Następnie, przed uzupełnieniem środka listka, przebij się igłą w drugi rządek koralików znajdujący się w jego środku.

Gdy już nić znajduje się w odpowiednim miejscu nawlecz jeden koralik i wbij igłę w koralik równoległej krawędzi listka. Następnie dodawaj po dwa koraliki, aby listek nabrał ładnego kształtu. Doszywaj je idąc “zygzakiem” od jednej do drugiej wewnętrznej krawędzi listka. Na koniec przejdź nicią tak, aby końcówki wystawały na dwie strony listka.

Masz już gotowy jeden listek. Teraz należy wykonać dwa kolejne.

Zszywanie wszystkich elementów koralikowej spinki

Gdy masz już obszyty kaboszon i uszyte trzy listki możesz przejść do złożenia elementów. Po kolei przyszywaj listki do filcu obok kaboszonu. Ja zaczynam od przyszycia środkowego listka. Po kolei przekłuwaj się igłą jak najbliżej kaboszonu nawlekając raz jedną, raz drugą nić. Na koniec zawiąż obie nitki z tyłu pracy na supeł i na razie ich nie odcinaj.

Tak samo przyszyj dwa pozostałe listki. Gdy masz już przyszyte trzy listki i zabezpieczone nici z tyłu – obetnij je zostawiając dwie najdłuższe.

Pierwszą z nich przyszyj w jednym lub dwóch miejscach boczne listki – tak by były stabilne. Zakończ nitkę z tyłu robiąc supełek.

Następnie drugą z zielonych nici przebij się w listek tuż obok kaboszonu. Nawlecz perełkę oraz jeden koralik Toho 11/0. Wróć wbijając się w perełkę i jednocześnie pomijając koralik Toho, a następnie w filc. Przyszyj w ten sposób jeszcze dwie perełki układając je w trójkąt.

Jeśli perełki nie układają się tak blisko siebie jak chcesz, możesz wbić się jeszcze nitką obok jednej z nich i okręcić wszystkie trzy perełki nitką tuż przy listkach – tak jak się to robi gdy kończysz przyszywać guzik. 🙂
Teraz w ten sam sposób jak perełki przyszyj koraliki Fire Polish i Toho 15/0 w kolorze białym. Koraliki Fire Polish doszyj tuż obok perełek. Zakończ zieloną nitkę supełkiem z tyłu pracy i obetnij nadmiar nici.

Spineczka jest już prawie gotowa. Nawlecz niebieską nić pozostawioną po obszyciu kaboszonu i przeprowadź ją koralikami w pobliże doszytych listków.
Wokół kaboszonu wykonaj pikotki – nawlekaj trzy koraliki Toho 11/0 i doszywaj je do co drugiego koralika pierwszego okrążenia obszywającego kaboszon. Rób to po kolei, za każdym razem dodając trzy Toho 11/0, aż do listka znajdującego się po drugiej stronie. Nie odcinaj nici – będzie Ci potrzebna do wykończenia spinki.
Gdy pikotki są już gotowe przejdź nicią na drugą stronę filcu. Ostrymi nożyczkami wytnij pracę, uważając bardzo by nie przeciąć którejś z nici.

Na bazie do spinki rozprowadź niewielką ilość kleju – zbyt duża ilość może wypłynąć na boki i pobrudzić pracę.
Przyklej Twoją ozdobę i zostaw do wyschnięcia. Następnie wytnij kawałek skórki – lub innego materiału do podszycia. Ponieważ ja użyłam bazy do spinki typu „krokodylek”, to wycinam tylko pasek, żeby nie zasłaniać zbyt wielu ząbków. Jeśli używasz innego rodzaju bazy wytnij kształt zakrywający całe „plecy” pracy.
Nałóż trochę kleju na tył pracy widoczny spod bazy, a także na część bazy, do której przykleisz skórkę. Przyklej skórkę i następnie przyszyj ją „na okrętkę” pozostawioną nicią.
Po obszyciu zakończ nitkę supełkiem.

Już możesz się cieszyć piękną spineczką! Zachęcam do tworzenia własnych wersji kolorystycznych.

Spinka z kwiatkiem i listkami z koralików - tutorial royal-stone.pl
Spinki z koralikowymi kwiatkami i listkami - tutorial-royal-stone.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Olga Ołdziejewska