Srebro to najczęściej wykorzystywany metal szlachetny w jubilerstwie (m.in. ze względu na znacznie niższą cenę od złota). Charakteryzje się ciągliwością i plastycznością i dzięki temu stosunkowo łatwo poddaje się obróbce plastycznej. Jego powierzchnia cechuje się metalicznym połyskiem.

Srebro pokrywa się patyną jedynie w kontakcie z siarką oraz jej związkami. Tzw. “czernienie” srebra możemy zaobserwować po kontakcie ze skórą (ludzki pot zawiera związki siarki), ale także w przypadku przechowywania biżuterii srebrnej ze swobodnym dostępem powietrza, które w dzisiejszych czasach jest zanieczyszczone.
Srebro dostępne jest w handlu w granulacie do samodzielnego przetopu, ale również w wielu różnych półproduktach takich jak: blachy o różnych grubościach, a także druty i rurki o różnych prekrojach. Dostępne są także gotowe elementy, takie jak kółeczka, zapięcia, łańcuszki itp.


Pracownia Mozaiki – Alicja Brewińska-Walaszczyk

Próba srebra – oznaczenia.

Czyste srebro jest bardzo miękkie. Z tego powodu tworzy się jego stopy z innymi metalami (głównie miedzią) w celu zwiększenia trwałości wykonanych z niego wyrobów.

Aktualnie obowiązujące w obrocie w Polsce tzw. próby srebra to:

 • próba 925 zawiera 92,5% czystego srebra;
 • próba 875 zawiera 87,5% czystego srebra;
 • próba 830 zawiera 83,0% czystego srebra;
 • próba 800 zawiera 80,0% czystego srebra.

Biżuteria ze srebra wprowadzana do obrotu w Polsce musi posiadać odpowiednią cechę naniesioną przez Urząd Probierczy.


Sztuk Kilka – Marta Norenberg

Srebro – naturalny antybiotyk.

Srebro jest naturalnym antybiotykiem  – posiada właściwości uniemożliwiające rozwój bakterii. Jego nanocząsteczki osiadają na błonie komórkowej bakterii, blokują enzymy niezbędne do ich rozmnażania.
W medycynie nanocząsteczki srebra wykorzystywane są m.in. w opatrunkach na oparzenia, implantach oraz cewnikach. Nano cząsteczki srebra wykorzystywane są także w produktach codziennego użytku, takich jak: bielizna, skarpetki, środki czystości i ściereczki i wielu innych.


Litori – Wioleta Lewandowska

Ciekawostki.

 • W starożytnym Egipcie srebro ceniono bardziej od złota. Powodem była większa rzadkość występowania złóż srebra na tych terenach.
 • W roku VII w p.n.e. w Grecji wybito pierwszą monetę z naturalnego stopu srebra ze złotem. Stop ten jest rudą złota i nazwany elektrum. Oprócz złota zawiera co najmniej 20% srebra oraz niewielki dodatek miedzi. Nazwa wywodzi się od koloru stopu przypominającego kolor bursztynu (gr. elektron – bursztyn).
 • Niektóre instrumenty są posrebrzane (np. flety poprzeczne) w celu uzyskania odpowiedniego brzmienia.
 • Srebro jest szeroko wykorzystywane w specjalistycznych, wysokiej klasy urządzeniach i akcesoriach audio w celu uzyskania poprawy dźwięku.

Klaudiusz Chabrowski

Kilka informacji i porad przydatnych przy tworzeniu biżuterii ze srebra.

 • Do lutowania srebra oraz łączenia go z innymi metalami, takimi jak miedź i mosiądz, należy używać dedykowanych lutów do srebra.
 • Jeśli istotne jest, aby spoina lutownicza możliwie najmniej odbiegała barwą od lutowanych elementów srebrnych należy użyć lutu “twardego”. Ze względu na mniejszą ilość dodatków stopowych, jego kolor będzie najbardziej zbliżony do koloru lutowanych elementów.
 • Elementy ze srebra można fakturować poprzez obróbkę mechaniczną i plastyczną, ale także przez wygrzewanie płomieniem palnika.
 • Do lutowania srebra należy stosować lutówkę oraz preparaty osłonowe (np. wygodny w użyciu płyn Abdeck).
 • Aby wytopić gładką kuleczkę na końcu drutu srebrnego należy użyć srebra próby 999 (w przypadku wykorzystania srebra próby 925 nie osiągniemy takiego efektu).
 • Do tworzenia bazy w technice wire wrapping należy wykorzystywać elementy ze srebra próby 925 ze względu na ich większą sztywność. Oploty znacznie łatwiej będzie z kolei wykonywać drutem o próbie 999 (jest bardziej “miękki”).
 • Jeśli chcemy dekoracyjnie poczernić srebrną biżuterię najwygodniej jest użyć gotowych preparatów. Dzięki użyciu oksydy na gorąco uzyskamy matową powierzchnię w kolorze ciemno-grafitowym. Oksyda na zimno barwi srebro na mocną, kontrastową czerń.
 • Dla ułatwienia kształtowania elementów o większej grubości należy cały proces podzielić na większą ilość etapów. Po częściowym ukształtowaniu należy podgrzewać element palnikiem do zaczerwienienia, a następnie ostudzić w zimnej wodzie. W zależności od charakteru pracy może wystąpić konieczność powtórzenia tego procesu nawet kilkukrotnie.
 • Jeśli zależy nam na utwardzeniu elementu ze srebra najłatwiej osiągnąć to metodą mechaniczną (np. uderzając w element młotkiem na twardym podłożu).

Klaudiusz z Royal-Stone