Dzisiaj coś, dla absolutnie początkujących, czyli bransoletki na bazach ze sznurka. Gotowe bazy zakończone są tulejkami z ogniwkiem, do których przyczepia się łącznik, a regulacja długości odbywa się za pomocą koralika, przez który przechodzą sznurki.

Do zrobienia bransoletek potrzebne będą:

Propozycja bransoletki z łącznikiem

Najprostszym rozwiązaniem na stworzenie bransoletki z wykorzystaniem sznurkowej bazy, jest użycie gotowego łącznika.

Zacznij od wybrania bazy w postaci łącznika z dwoma otworami.  Następnie przy pomocy narzędzi odchyl ogniwo w bazie bransoletki i zahacz je o otwór w łączniku. Domknij ogniwo i powtórz to samo z drugiej strony. Bransoletka jest już gotowa!

Propozycja bransoletki z kamieniem na drucie

Bransoletka z jednym kamieniem.

Do jej wykonania potrzebujesz dowolny kamień (najlepiej, jeśli kamień będzie płaski), oraz kawałek drutu około 10cm. Zrobimy loop z owinięciem.

Złap szczypcami okrągłymi drut na wysokości około 3cm. Następnie krótszy koniec owiń palcami wokół szczęki szczypiec. W ten sposób utworzy się oczko, czyli lupik (loop). Końcówkę drutu owiń 2-3 razy pod loopikiem i przytnij drut. Na dłuższy koniec nałóż kamień/koralik.

Po nałożeniu koralika przy pomocy szczypiec odegnij drut nad koralikiem, zostawiając około 2 mm luzu. Następnie nawiń go na szczypce okrągłe i w ten sposób stwórz oczko analogicznie jak za pierwszym razem. Końcówkę drutu podwiń pod oczkiem, a nadmiar drutu obetnij.

Tak stworzony element doczep do sznurkowej bazy, podobnie jak w przypadku pierwszym. Odchyl ogniwa przy tulejkach kończących bazę i zaczep do nich kamień na drucie.

Propozycja bransoletki z perełami

Trzecia bransoletka zostanie stworzona z wykorzystaniem łapaczek – koszyczków.

Przygotuj 5 perełek wielkości około 6-7mm, nitkę z prowadnicą, przekładki cyrkoniowe i zakończenia typu koszyczek.

Na nić nawlecz koszyczek, a na jej końcu zrób supełek. Supełek nie może przejść przez koszyczek. Haczyk w koszyczku jest niedomknięty, zatem domknij go szczypcami, dociągając końcówkę do koszyczka. Odstająca końcówkę nici przytnij, a na resztę nawlecz perełki z przekładkami. Z drugiej strony zakończ perły koszyczkiem w ten sam sposób.

Tak przygotowany odcinek pereł  przymocuj do sznurkowej bazy. Odchyl ogniwka w tulejkach kończących bazę i zamocuj do nich perły. Ogniwka domknij i bransoletka będzie już gotowa.


W ten sposób możesz stworzyć wiele wersji bransoletek, z różnymi łącznikami i kamieniami. Sznurkowe regulowane bazy mogą posłużyć tez jako zapięcie do naszyjników.