Niedoceniany i mało znany serpentynit

Eteryczna zieleń i nieskończona gama kuszących wzorów sprawiają, że kamienie szlachetne serpentynu zachwycają ludzi od tysiącleci. Od biżuterii, przez architekturę, po sztukę, serpentyn został wykorzystany na setki sposobów do stworzenia oszałamiających przedmiotów dekoracyjnych i artefaktów kultury.

Czym jest serpentynit?

Serpentynit jest uwodnionym krzemianem magnezu i żelaza, tworzącym  skupienia skrytokrystaliczne. Kamienie szlachetne serpentynitu pochodzą z minerałów powstałych w procesie serpentynizacji — procesu metamorficznego, który zachodzi w niskich temperaturach, w wyniku połączenia ciepła i wody w celu utlenienia skał ultramafickich, tworząc charakterystyczne włókniste lub płytowe wzory przypominające łuski węża. Nazwa serpentyn nie odnosi się do pojedynczego kamienia szlachetnego, ale raczej do grupy minerałów składających się z uwodnionego krzemianu magnezu, który może również zawierać niewielkie ilości niklu, kobaltu, manganu i chromu. Te pierwiastki śladowe tworzą kamień serpentynitowy w różnych kolorach, w tym brązowym, żółtym, białymi zielonym.

Właściwości fizyczne serpentynu

Po przecięciu i ukształtowaniu, kamienie szlachetne serpentynu są przeważnie jasno- i ciemnozielonymi, wzorzystymi kamieniami, które są śliskie w dotyku. Zanieczyszczenia w kamieniach mogą tworzyć atrakcyjne żyłki i marmurkowe wzory. Często są one cięte w kształcie wysokiej kopuły, aby uwydatnić te wzory. Serpentyn jest uwielbiany przez twórców biżuterii, ponieważ jest bardzo łatwy w obróbce, tworzy atrakcyjne wzory i może być polerowany na wysoki, woskowy połysk. Kamienie serpentynu są często cięte na kaboszony lub małe koraliki. Niemniej jednak w skali twardości Mohsa serpentyn ma twardość od 3 do 6, czyli stosunkowo niską w porównaniu z innymi kamieniami szlachetnymi i minerałami. Oznacza to, że można go łatwo zarysować lub wyszczerbić, co ogranicza zastosowanie serpentynu do biżuterii i rzeźb o niewielkiej powierzchni.

Gdzie można znaleźć serpentynit?

Serpentynit występuje najczęściej w miejscach, gdzie płyty oceaniczne zbiegają się z płaszczem, ponieważ to tam panują warunki hydrotermalne najbardziej sprzyjające powstawaniu minerałów serpentynitowych. Mimo że nie są one powszechnie spotykane na powierzchni Ziemi, serpentynity kryją się pod znaczną częścią planety. Duże złoża serpentynitu można znaleźć na Uralu w Rosji, w okolicach Grecji i na Cyprze, a także w górach Nowej Zelandii, Austrii, Francji, Włoch i USA.

Współczesne zastosowania kamieni serpentynitowych

Obecnie serpentynit jest wykorzystywany głównie w rzeźbiarstwie i jubilerstwie. Jest on jednak również często wykorzystywany jako część holistycznych praktyk zdrowotnych ze względu na swoje rzekome właściwości lecznicze i duchowe. Związek tego minerału z wężem sprawił, że ludzie wierzą, iż kamień ten ma magiczne właściwości, które nie tylko chronią przed ukąszeniami węży, ale także sprzyjają duchowej harmonii, tworząc wokół ciała ochronną tarczę energetyczną, pozwalającą na swobodne realizowanie od dawna skrywanych marzeń. Noszenie biżuterii z wężem, która ma kontakt z ciałem, pozwala energii kamienia pomóc zmienić negatywne myśli i działania w pozytywne.