Karneol – ognisty kamień z Bombaju

Od wieków kamieniom naturalnym przypisuje się rozmaite właściwości. To dlatego (ale też przez wzgląd na ich walory estetyczne) do dziś tak chętnie po nie sięgamy. Biżuteria wykonana z kamieni naturalnych nie ma sobie równych, a ponadto noszenie jej ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Jednym z najrzadszych i najbardziej efektownych kamieni jest karneol, zwany ognistym kamieniem.

Karneol – pochodzenie

Karneol to kamień półszlachetny o twardości 6,5-7 w skali Mohsa, będący odmianą chalcedonu (czerwona, półprzezroczysta odmiana). Powstaje zatem w skałach wulkanicznych, a głównym miejscem jego występowania są okolice Bombaju w Indiach. To tam pozyskuje się najpiękniejsze okazy. Niemniej znaleźć go można również na terenie: Brazylii, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Urugwaju, Kolumbii, Tybetu, Mongolii, Czech oraz Iranu. Co ciekawe, występuje także…w Polsce (w okolicach Wałbrzycha i Kłodzka). Nazwa karneol wywodzi się natomiast z języka starofrancuskiego: cornele oznacza owoc derenia. Z kolei łacińskie słowo carnis oznacza ciało lub mięso, co bez wątpienia nawiązuje do specyficznej barwy i struktury kamienia. Większość oferowanych dziś karneoli to barwione i poddane wysokiej temperaturze agaty. Naturalny karneol obserwowany pod  światło ma pierzasty układ barw, ten barwiony ma barwy rozłożone strefowo.

Kamień o długiej historii

Karneol jest kamieniem, który był wykorzystywany już w czasach prehistorycznych, co jest udokumentowane przez badaczy. Podczas wykopalisk (na przykład na terenie nekropolii w Warnie czy na Krecie) odnajdywano ów kamień, a nawet pierwsze fasetowane koraliki do wyrobu biżuterii. Ognista barwa kamienia od zawsze fascynowała ludzi, którzy przypisywali karneolowi wiele właściwości. Był to kamień, który dodawał odwagi, pobudzał do działania, ale także miał rozbudzać uczucia miłości. Ponadto stosowano go jako środek terapeutyczny w leczeniu różnych chorób.

Karneol – cechy fizyczne

Kamień ten jest nieprzezroczysty. Można w nim często dostrzec wtrącenia w różnych kształtach. Swą czerwonopomarańczową barwę kamień zawdzięcza domieszkom żelaza. W strukturze kamienia można dostrzec różnobarwne (w kolorach brązowym, czerwonym czy pomarańczowym) pasma. Ciekawostką jest natomiast fakt, że w świetle ultrafioletowym karneol wykazuje właściwości fluorescencyjne (przybiera biało-niebieską poświatę). Kamień ma woskowy połysk.

Właściwości ognistego karneolu

W medycynie naturalnej kamień jest ceniony za właściwości uspokajające i poprawiające koncentrację. Łagodzi też bóle głowy, poprawia pracę układu krwionośnego, dodaje energii życiowej i przyspiesza rekonwalescencję. Jego mistyczne oddziaływanie na ciało i umysł sprawia, że stajemy się silniejsi i bardziej pewni siebie, a także zdecydowani w dążeniu do celu. Mówi się, że jest to kamień, przywracający harmonię i stabilizację zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Historia i jego cechy przekonały Cię, że warto mieć ten kamień w swojej kolekcji? Zatem odsyłamy do oferty naszego sklepu: https://royal-stone.pl/kamienie-naturalne/kamienie-sztuki-i-sznury/karneol.html.