Jak zrobić bransoletkę z makramy

Makrama w eleganckiej odsłonie? Dlaczego nie! Połączenie błyszczących elementów z pozłacanej stali oraz delikatnego sznureczka to przepis na subtelną, a jednocześnie przyciągającą wzrok bransoletkę. Pokazujemy krok po kroku, jak ją zrobić, wykorzystując podstawowy splot makramowy. Zapraszamy!

Co potrzebne do makramowej bransoletki

Materiały:

Przydadzą się również:

Uwagi do materiałów:

  • Możemy użyć do wyplatania sznurków cieńszych lub grubszych – nadają się do tego zarówno takie o grubości 0.4 mm, jak i 1.2 mm. Zwróćmy jedynie uwagę, aby przekładki były dopasowane do grubości sznurka – otwór w nich musi być na tyle duży, żeby sznurek przeszedł przez niego dwukrotnie.
  • W zależności od wybranego przez nas łańcucha centralny element może być zbudowany z kilku lub kilkunastu ogniw; ich ilość powinna być nieparzysta, żeby móc umieścić zawieszki symetrycznie pośrodku łańcuszka.

Makramowa bransoletka jak zrobić

Przygotujmy odcinek łańcuszka o długości ok. 4-5 cm (mój łańcuszek ma 4,5 cm). Następnie – dwa odcinki sznurka o długości ok. 50 cm, które będą bazą naszej bransoletki. Sznurki zahaczamy z obu stron o skrajne ogniwa łańcuszka (powinny być złożone równo w połowie).

Na sznurki (podwójne) nasuwamy stalowe przekładki – po 3 z każdej strony. Nałożenie koralików na sznurek będzie prostsze, jeśli odpowiednio przygotujemy jego końcówki. W tym celu końce sznurka przypalamy  delikatnie zapalniczką, a następnie szybko przesuwamy po nich palcami, dzięki czemu ze stopionego włókna powstanie “igiełka”. Uważajmy, żeby się nie poparzyć, końcówki będą gorące.

Bransoletkę wyplatamy na przeznaczonym do tego stojaku do makramy. Możemy się również posłużyć podkładką tablicą do makramy.

Za pomocą metalowych klipsów mocujemy sznurki po obu stronach stojaka – bransoletka powinna być naprężona. Zostawmy sobie więcej przestrzeni po stronie, od której zaczniemy wyplatanie, a przekładki zsuńmy na razie w dół sznurka, odsuwając je od łańcuszka – będziemy je dosuwać do niego w miarę plecenia.

Przygotowujemy dwa odcinki sznurka o długości ok. 90 cm – będziemy nimi wyplatać bransoletkę po obu stronach łańcuszka, najpierw po jednej, a następnie po drugiej stronie.

Pierwszy sznurek składamy na pół, przekładając zgięcie-pętelkę pod sznurkiem bazowym. Podtrzymujemy go palcami. Po jednej stronie (u mnie jest to prawa) mamy teraz pętelkę, po drugiej ( u mnie – lewa) – dwie równoległe końcówki. Krzyżujemy sznurki, górny sznurek przekładając pod dolnym. Ten sam sznurek, który teraz znalazł się na dole, wprowadzamy od góry w pętelkę, przeprowadzając go ponad sznurkiem bazowym. Zaciągamy końcówki i tak zamocowany za pomocą pierwszego węzełka sznurek dosuwamy maksymalnie blisko do ogniwa łańcuszka.

Robimy kolejny węzełek, zaczynając od drugiej strony: sznurek znajdujący się po lewej stronie przekładamy pod sznurkiem bazowym, tak by z lewej strony również utworzyła się pętelka. Następnie krzyżujemy znów sznurki po przeciwnej stronie: górny przekładamy pod dolnym, a jego końcówkę wprowadzamy od góry w pętelkę, przeprowadzając go ponad sznurkiem bazowym. Zaciągamy sznurki. 

Kontynuujemy wyplatanie naprzemiennie, rozpoczynając raz z lewej, a raz z prawej strony. Po wypleceniu ok. 1 cm do naszej plecionki dosuwamy z dołu pierwszą stalową przekładkę. Sznurek przy niej zaplatamy tak jak wcześniej – obejmie on kuleczkę z obu stron. Kolejne dwie przekładki umieszczamy w odległości ok. 1,5 cm od poprzedniej kuleczki.

Po dosunięciu trzeciej kuleczki wyplatamy jeszcze odcinek o długości ok. 1 cm. Długość mojej plecionki (po 1 stronie łańcuszka) to 5,5 cm. Wielkość bransoletki i długość plecionki po obu stronach dopasujmy do obwodu naszego nadgarstka. Uwzględnijmy tu również długość łańcuszka. Możemy zmodyfikować ilość przekładek oraz gęstość ich rozmieszczenia.

Pamiętajmy, że tego typu bransoletka poprzez swoją konstrukcję: bardziej wiotką centralną część z łańcuszka i sztywniejsze makramowe boki najkorzystniej układa się na nadgarstku, gdy nie jest zbyt luźna – powinna dość ściśle przylegać do nadgarstka.

Pierwsza część plecionki jest skończona, a my możemy uciąć końce sznurka, którym wyplataliśmy bransoletkę. Sznurek ucinamy w odległości ok. 2 mm od plecionki, a następnie za pomocą zapalniczki lub przypalarki przytapiamy końce, doklejając roztopione włókna palcami do plecionki (ostrożnie i szybko, są gorące).

Wyplatamy drugą część bransoletki po drugiej stronie łańcuszka. W razie potrzeby możemy przesunąć bransoletkę na stojaku lub rozsunąć go, by uzyskać wygodną przestrzeń do zaplatania. Kuleczki w tej części plecionki powinny być umieszczone symetrycznie do kuleczek w pierwszej plecionce, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na liczbę supełków i odległości między nimi.

Po skończeniu zaplatania, tak jak poprzednio, odcinamy końce sznurka i zabezpieczamy końcówki, przytapiając je za pomocą zapalniczki. 

Wykonamy teraz makramowe wykończenie – dzięki niemu bransoletka będzie miała regulowany obwód oraz będzie wygodna do zakładania: wystarczy pociągnąć za sznurki, by włożyć ją na nadgarstek.

Bransoletkę układamy w okrąg i krzyżujemy podwójne sznurki bazowe tak, żeby ułożyły się równolegle. Upewnijmy się, że bransoletka nie jest skręcona. W szczególności łańcuch będzie się nieładnie układać, jeśli jej uprzednio nie wyrównamy.

Przygotowujemy sznurek do wyplecenia zapięcia bransoletki – ok. 30 cm. Wyplatamy zapięcie w taki sam sposób, jak całą bransoletkę, plotąc odcinek o długości 0,5-1 cm. Sznurek powinniśmy zaciskać na tyle mocno, by bransoletka regulowała się z lekkim oporem. Tak samo jak wcześniej, po wypleceniu odcinamy i zabezpieczamy końce sznurka.

Na podwójne końce sznurka nakładamy po 1 ozdobnej kuleczce. Wiążemy supełki w odległości ok. 3-4 cm od makramowego zapięcia, a nadmiar sznurka ucinamy 2 mm od supła i przypalamy zapalniczką. Żeby mieć pewność, że sznureczki po obu stronach będą tej samej długości, przed zawiązaniem supełków bransoletkę maksymalnie ściągamy, pociągając za końcówki sznurka z obu stron.

Za pomocą ogniw otwartych mocujemy zawieszki do centralnego ogniwa łańcuszka. Ogniwka otwieramy, rozchylając je za pomocą dwóch par szczypiec płaskich w przód i w tył, i w ten sam sposób je zamykamy – końcówki powinny się o siebie otrzeć.

Bransoletka jest gotowa. Może zdecydowaliście się użyć innych zawieszek lub łańcuszka, a może wybraliście sznurek o innej grubości lub kolorze? Jestem ciekawa Waszych wersji tej bransoletki, podzielcie się efektami!